”FC U” Craiova nu i-a dat nicio șansă echipei Pandurii în amicalul de la Severin. Eugen Trică, sărbătorit cu încă o victorie | VIDEO

Marius ANGHEL 05 Aug. 2020, 14:29 Liga 2

”FC U” Craiova defilează în meciurile amicale din această vară, înaintea de startul sezonului de Liga 2. Echipa lui Eugen Trică a învins-o, miercuri, și pe Pandurii Târgu Jiu, cu 4-0, la Drobeta Turnu Severin. Victoria i-a fost dedicată antrenorul, care astăzi împlinește 44 de ani.

Revenită la Severin pentru un amical cu Pandurii, U Craiova 1948 SA nu a întâmpinat nicio problemă în a se impune în fața echipei care ar fi trebuit să pice în Liga 3 dacă FRF nu ar fi menținut-o în Liga 2 în urma deciziei ”înghețării” competiției din cauza pandemiei.

Ciolacu a marcat primul său gol la ”FC U”, Campagno și Răducanu au ajuns la câte patru reușite

Ediție.ro scrie că Eugen Trică ar fi trebuit să nu trimită niciun jucător în poartă în acest meci amical cu gorjenii, fiindcă Pandurii nu a avut niciun șut și nici nu a pătruns în careul Craiovei pe întreaga durată a partidei. Atât Sorin Mogoșanu, cât și Mario Enache au șomat în acest joc.

Andrei Ciolacu a deschis scorul din minutul 19, iar Andrea Campagno l-a majorat la 3-0 cu două lovituri de cap, în minutele 25 și 36. Atacantul italian a și fost înlocuit de Eugen Trică după a doua sa reușită, fiindcă a acuzat probleme medicale.

În partea secundă, ”FC U” Craiova nu a mai forțat, însă a mai înscris o dată, prin Robert Răducanu, în minutul 86.

Atât Andrea Campagno, cât și Robert Răducanu au înscris în acest meci al patrulea lor gol din partidele amicale. În schimb, Andrei Ciolacu a reușit primul său gol.

De partea cealaltă, antrenorul Călin Cojocaru a utilizat în fiecare repriză câte un ”11” diferit.

• ”FC U” Craiova: Mogoșanu – R. Negru, Gugu, M. Avram, Criștiu – Blidar, Dr. Albu, I. Zanfir, Zimța – Ciolacu, Compagno
    Au mai jucat: M. Enache – Gîț, Huyghebaert, Raicea, Rogoveanu, Stoenac, C. Cristea, Vl. Pop, Rob. Răducanu, Cl. Bălan
    Antrenor: Eugen Trică
  • Pandurii Târgu Jiu, prima repriză: Iovicin – Zlataric, Pleșa, Okeke, Cuțitoiu – Remacle, Andr. Dobre – Zaborovski, Șendroiu, Velcotă – Goma
    Pandurii Târgu Jiu, a doua repriză: Al. Oprița – Raul, Castaing, Leo. Gheorghe, C. Tudor – Cr. Ștefan, Simionescu – Dincă, Peia, Tănăsoiu – Cornicioiu
    Antrenor: Călin Cojocaru

Până acum, echipa lui Eugen Trică a mai disputat jocuri de pregătire cu CSM Reșița (scor 5-2), Concordia Chiajna (scor 1-1), Ripensia Timișoara (scor 2-2) și Viitorul Pandurii Târgu Jiu (scor 2-1). Pandurii a fost la primul meci amical desfășurat în această vară.