EXCLUSIV | Ce i-a spus arbitrul lui Ianis Stoica înainte să execute lovitura liberă din care avea să înscrie în meciul CSM Slatina – Turris Oltul, însă golul i-a fost anulat

Alin GRIGORE, Răzvan BUCUR 27 Nov. 2020, 10:47 Liga 2
EXCLUSIV | Ce i-a spus arbitrul lui Ianis Stoica înainte să execute lovitura liberă din care avea să înscrie în meciul CSM Slatina - Turris Oltul, însă golul i-a fost anulat

Meciul dintre CSM Slatina și Turris Oltul Turnu Măgurele, desfășurat miercuri în etapa a 14-a a Ligii 2 și încheiat cu victoria gazdelor cu 2-1, a avut parte de una dintre cele mai controversate faze din fotbalul românesc. Arbitrul Andrei Moroiță (Ploiești) a anulat, în minutul 45+2, un gol marcat de Ianis Stoica de la CSM Slatina, motivându-și decizia prin faptul că expirase minutul de prelungire acordat primei reprize.

Faza controversată a atras o mulțime de comentarii și critici dure la adresa centralului, iar FRF a decis să pornească o anchetă.

Ianis Stoica (foto), jucătorul al cărui gol a fost anulat, a vorbit pentru ProSport, despre dialogul purtat cu arbitrul Andrei Moroiță, înainte de a executa lovitura liberă din care a marcat.

Ianis Stoica dezvăluie ce a discutat cu arbitrul Andrei Moroiță înainte de a-i fi anulat golul

Jucătorul echipei CSM Slatina susține că arbitrul i-a spus înainte de a executa lovitura liberă că, dacă nu va fi gol, va opri meciul. Iar Ianis Stoica, fiul lui Pompiliu Stoica, a marcat cu un șut pe sub zid și printre picioarele portarului Răzvan Ducan, care a fost surprins și nu a putut salva.

”E incredibil! Arbitrul mi-a spus înainte de a bate lovitura liberă că dacă nu e gol va opri meciul. După ce am dat gol mi-a zis că a atins mingea zidul și că trebuia să fie gol direct pentru a nu fluiera finalul!

Nu cred că poate găsi cineva vreo explicație pentru ceea ce s-a întâmplat. Am marcat, dar mingea a fost atinsă de zid. Nu a fost cea mai bună execuție a mea, dar a fost gol. Sau cel puțin așa trebuia să fie. Sunt șocat”, a declarat Ianis Stoica pentru ProSport.

Momentul halucinant al golului anulat, în minutul 45+2 al meciului dintre CSM Slatina și Turris Oltul Turnu Măgurele, poate fi văzut mai jos: