Metalul, dur pe Milcovul! Echipa buzoiană a executat Focșaniul la prima lor întâlnire în Liga 2, după ce i-a fost mult superioară și în sezonul trecut, în Liga 3

Marius ANGHEL 18 Aug. 2024, 13:04 Liga 2

La a treia încercare, Metalul Buzău a reușit să-și pună în cont nu numai un punct, ci pe toate trei. Nou-promovata în Liga 2 a reușit în etapa a 3-a a sezonului regular să câștige întâlnirea cu CSM Focșani, chiar în deplasare, pe stadionul Milcovul, cu scorul de 3-0, bifând, astfel, primul succes în campionat.

Trupa condusă de Valentin Stan a dominat autoritar meciul cu fosta sa adversară din Seria 2 a Ligii 3 și chiar barajul final de promovare în Liga 2, din vară, impunându-se la o diferență semnificativă, așa cum a fost distanța dintre cele două echipe și la finalul play-off-ului campionatului trecut, de nu mai puțin de 21 de puncte.

Desprinderea pe tabelă, pentru 2-0 și 3-0 a venit după ce gazdele au rămas în inferioritate numerică.

Metalul Buzău a câștigat fără drept de apel meciul de la Focșani, dominat în majoritatea timpului, inclusiv 11 contra 11

Metalul Buzău, fără punct obținut în primele două etape ale Ligii 2, a început mult mai bine jocul de la Focșani, contra fostei sale rivale în lupta pentru promovarea în Liga 2 din sezonul trecut, adversară pe care a învins-o cu 4-1 la întâlniri directe în campionatul Ligii 3. A dominat teritorial partida, dar a marcat abia pe final de primă repriză, în minutul 40, prin Valentin Rubu, cu un șut excelent în vinclu.

În partea secundă, Focșaniul a rămas la scurt timp în inferioritate numerică, după ce Gabriel Dodoi a primit două cartonașe galbene în decurs de trei minute. Astfel, în aceste condiții, Metalul a mai penalizat-o de alte două ori pe tabelă, prin Florin Opaiț, în minutul 72, și fostul său jucător Ciprian Perju, în minutul 84.

Metalul trece peste CSM Focșani în clasamentul Ligii 2, datorită golaverajului

S-a terminat 3-0 pentru Metalul, care, astfel, a acumulat primele sale puncte în noul sezon și a părăsit ultimul loc al clasamentului. Cu 3 puncte și golaveraj 4-4, echipa buzoiană a urcat pe locul 13.

CSM Focșani, cu 3 puncte și 2-5 golaveraj, este pe locul 15.

În etapa următoare, CSM Focșani joacă în deplasare la ACSM Reșița, sâmbătă, de la ora 11:00, iar Metalul Buzău are meci acasă, cu altă nou-promovată, FC Bihor Oradea, tot sâmbătă, de la ora 11:00

CLASAMENT Liga 2 și al golgheterilor
Rezultatele înregistrate în etapa 3 Liga 2, ediția 2024-2025

COMENTARIUL LIVE:

CSM FOCȘANI – METALUL BUZĂU 0-3

Valentin Robu 40′, Florin Opaiț 72′, Ciprian Perju 84′

CSM Focșani: Ureche – Săpunaru (cpt.), Jalbă, Vișinar, Tamași – Brînzan (Ciopa 78′), Rența (Andr. Mazilu 46′) – Gorovei (Pedro Albino 46′), Rob. Enache (G. Dănăilă 36′), Al. Fl. Zaharia (Mih. Stancu 62′) – Dodoi
Rezerve neutilizate: S. Preda – Creț, T. Dănilă, Dr. Oprea
Antrenor: Călin Moldovan
Eliminat: Gabriel Dodoi 51′ (cumul de cartonașe galbene)

Metalul Buzău: I. Dinu – Alb. Olaru, M. Manea, Perju, Rz. Radu – Borțoneanu (Vîlcu 88′), Tudorică (cpt.), Jozic (A. Manea 79′) – Opaiț (Ed. Rusu 79′), Mat. Constantinescu (Ad. Moldovan 73′), Val. Robu (Petra 88′)
Rezerve neutilizate: Micle – Panaite, I. Croitoru, D. Stan
Antrenor: Valentin Stan

Stadion: Milcovul (Focşani – Vrancea). Arbitru: Ana Maria Terteleac (Berceni – Ilfov). Asistenți: Andrei Diaconu (Iaşi) și Roxana Ivanov (Giurgiu). Rezervă: Gabriel Mihuleac (Iaşi). Observator arbitri: Ionuț Borcan (Ploieşti). Delegat joc: Mircea Bucur (Târgu Mureş).

♦‫Min 90+3 Final de joc la Focșani, unde Metalul Buzău se impune cu scorul de 3-0, arătând că nu degeaba i-a fost superioară CSM-ului în sezonul trecut de Liga 3. Cu acest succes, Metalul Buzău acumulează primele sale puncte în Liga 2, 3, și cu golaverajul 4-4 urcă pe locul 13. CSM Focșani, cu 3 puncte și 2-5 golaveraj, este pe locul 15. În etapa următoare, CSM Focșani joacă în deplasare la ACSM Reșița, sâmbătă, de la ora 11:00, iar Metalul Buzău are meci acasă, cu altă nou-promovată, FC Bihor Oradea, tot sâmbătă, de la ora 11:00..
♦‫Ciprian Perju a marcat chiar împotriva echipei cu care a reușit promovarea în Liga 2 în această vară. Experimentatul fundaș, în vârstă de 28 de ani, a trecut la Metalul după promovare, nemulțumit de oferta de prelungire a contractului primită de la Focșani. Perju e la prima sa reușită în acest sezon, în trei meciuri, toate începute ca titular.
‫Min 88 Ultimele schimbări și la Metalul. Ies Claudiu Borțoneanu și Valentin Robu și intră Robert Vîlcu și Vasile Petra
♦‫La tribuna oficială se aude golul unui singur om, un conducător de la Metalul Buzău, care se dă în spetacol, în special datorită scorului de pe tabelă, fiindcă în prima repriză nu s-a făcut auzit. Dă indicații jucătorilor, unde să paseze și glumește cu cei din tribună, chemând chiar să ofere autograf!
‫Min 84 0-3 Centrare dintr-un corner din dreapta, balonul ajunge în fața careului mic, unde îl lovește în piciorul drept pe Ciprian Perju și din acesta ricoșează la colțul lung și intră în poartă, cu toată opoziția portarului și a altor doi jucători care au vrut să ajungă mingea, unul pentru a respinge și altul, Alberto Olaru, pentru a o împinge în plasă
Min 79 Dublă schimbare și la Metalul. Ies Davide Jozic și Florin Opaiț și intră Alin Manea și Eduard Rusu
Min 78 Ultima schimbare la CSM Focșani. Iese Denis Brînzan și intră Alexei Ciopa
♦‫George Florin Opaiț (17 ani), mijlocaș originar din Buzău, este la al treilea meci în Liga 2 și la prima sa reușită. De această dată a început ca titular, după ce contra Dumbrăviței și Stelei a intrat pe parcurs și a strâns 63 de minute de joc
‫Min 76 Pauză de hidratare
‫Min 73 Prima schimbare la Metalul. Iese Matei Constantinescu și intră Adrian Moldovan
Min 72 0-2 Jalbă pasează din careu în stânga, la Tamași, care preia larg în față, la 15 metri, și alunecă, Florin Opaiț e atent, preia, îl fentează în dreapta pe Tamași, pătrunde până în 10 metri și șutează puternic și mărește avantajul Metalului pe tabela de marcaj
♦Min 71 Centrare din dreapta, Vișinar reia cu capul pe poartă, din 6 metri, însă Dinu reține cu siguranță. A fost cea mai bună ocazie de egalare pentru Focșani
Min 68 ||| George Dănăilă primește și el cartonașul galben pentru un fault făcut la mijlocul terenului
Min 62 La CSM Focșani, iese Alexandru Zaharia și intră Mihai Stancu
Min 61 Pauză de hidratare
Min 55 ||| Denis Brînzan vede și el cartonașul galben pentru un fault la mijlocul terenului
Min 54 ||| Davide Jozic primește și el cartonașul galben pentru o intrare tare în flanc, chiar în fața arbitrului asistent Diaconu
Min 51 |||| După aproape două minute, timp în care Radu a primit îngrijiri medicale, iar jucătorii celor două echipe s-au strâns în jurul arbitrei, Ana Maria Terteleac se decide asupra fazei de mai devreme. Îi arată cartonașul galben lui Gabriel Dodoi, iar cum e al doilea, atacantul Focșaniului este eliminat. Publicul este nemulțumit că decizia s-a luat cu întârziere. Intervenția sa a fost dură și galbenul e de necontestat
Min 50 Dodoi primește mingea la mijlocul terenului, o preia larg, aleargă spre ea și intră prin alunecare. Răzvan Radu e mai rapid și lovește primul balonul, apoi este luat pe sus de atacantul Focșaniului.
Min 48 ||| Dodoi urmărește o minge trimisă în față, ajunge al doilea și se bagă sub portarul Dinu, ieșit la 16 metri să respingă cu capul. Dinu pică peste Dodoi, iar ambii jucători au nevoie de îngrijiri medicale. Gabriel Dodoi primește cartonașul galben
Min 46 S-a reluat jocul
♦Min 46 Dublă schimbare la pauză la CSM Focșani. Intră Pedro Albino și Andrei Mazilu și ies Răzvan Gorovei și Denis Rența
♦Min 45+4 Final de primă repriză. Metalul Buzău conduce cu 1-0 în deplasare la Focșani după o primă repriză controlată
Min 45+4 Zaharia execută o lovitură liberă din stânga careului, aproape de lângă linia careului, coechipierii săi se duc toți în gura porții și balonul trece prin spatele tuturor, pe la 5 metri, și iese în aut de margine. Arbitra fluieră finalul primei reprize, în timp ce Călin Moldovan se închină din cauza modului în care jucătorii săi au tratat această ultimă fază
Valentin Robu (21 de ani) este la al doilea gol marcat în acest sezon de Liga 2. Tot el a punctat și în jocul cu CSC Dumbrăvița, pierdut cu scorul de 1-3 de Metalul, singurul în care echipa a mai marcat în campionat. El are 28 de meciuri și 1 gol în Liga 2 și pentru Dacia Unirea Brăila.
Min 45+2 Tudorică bate slab lovitura liberă de la 17 metri ușor lateral stânga, direct în zid
Min 45+1 ||| Valentin Robu avansează din stânga în fața careului, iar în momentul șutului este agățat din spate de Răzvan Gorovei. Arbitra dă lovitură liberă și cartonaș galben
Min 45 + Prima repriză e prelungită cu patru minute. Metalul continuă să conducă jocul și să pună presiune pe defensiva gadelor
Min 44 Minge ridicată peste apărare, Constantinescu ajunge balonul și îl preia la timp în stânga, pe lângă portarul ieșit la întâmpinare, intră în unghi și întoarce la Robu, care trage din 14 metri mult peste poartă, dintr-o poziție excelentă
Min 40 0-1 Tudorică avansează pe centru, pasează în stânga la Valentin Robu, care preia scurt, pătrunde în careu și finalizează cu dreptul fără speranțe pentru Ureche, aproape în vinclul din stânga. După pasă, Tudorică a acuzat o accidentare și s-a trântit pe gazon, neparticipând alături de coechipierii săi la celebrarea golului
Min 39 ||| Valentin Robu primește cartonașul galben pentru un fault la mijlocul careului
Min 37 Borțoneanu execută în zid o lovitură liberă aproape de colțul stânga al careului, mingea ricoșează în fața careului mic, de unde este respinsă în corner. Cornerul din dreapta nu aduce nimic periculos la poarta lui Ureche
♦Min 36 Intră George Dănăilă în locul accidentatului Robert Enache
Min 34 Enache iese în afara terenului ajutat de cei doi membri ai echipei medicale, inclusiv călcând ușor pe piciorul drept. După ce trece de linia de aut merge singur șchiopătând, iar meciul se reia
Min 32 Robert Enache urmărește o minge în jumătatea adversă și calcă strâmb cu piciorul drept. Mijlocașul urlă de durere și probabil nu mai poate ocntinua meciul. Jucătorii se strâng în jurul lui pentru a vedea ce a pățit și se cere înlocuirea sa
Min 30 A doua pauză de hidratare din prima repriză
Min 30 Centrare dintr-un corner din dreapta, mingea este respinsă din fața porții, în fața careului, de unde Rența trage din prima cu piciorul stâng, însă o face mult peste poartă. Focșaniul a mai echilibrat jocul, dar tot Metalul are posesia mai bună
Min 17 Pauză de hidratare
Min 15 Jozic are o incursiune în centru, până la 20 de metri, întoarce mingea la Tudorică, iar acesta șutează de la circa 25 de metri, cu dreptul, Portarul plonjează în stânga sa și reține fără probleme
Min 8 Fază de contraatac în stânga pentru Metalul, mingea e trimisă în centru, în careu, pentru Opaiț, care este într-o poziție excelentă, la 12 metri, însă are o finalizare modestă, un șut slab, direct în fundașul aflat la 3-4 metri în fața sa. Obține doar corner, însă faza fixă nu aduce nimic periculos la poarta gazdelor. Metalul domină începutul de joc
Min 7 ||| Călin Moldovan primește cartonașul galben pentru proteste, după un fault dictat de arbitră în flancul stâng de atac al buzoienilor. Lovitura liberă din stânga este bătută prea tare, direct în aut de poartă
Meciul de la Focșani este transmis în direct, pe contul său de YouTube și pe pagina sa de Facebook de către CSM Focșani. Metalul Buzău nu a mai avut ce face pentru a bloca și transmisia acestui joc, după ce runda trecută s-a opus ca Steaua să transmită în direct meciul de la Buzău. Focșănenii arată că sunt mai profesioniști, mai deschiși la nou și tehlologie, inclusiv la minte, decât buzoienii
Lovitura de start simbolică a jocului a fost dată de Alin Moldoveanu, campion olimpic în 2012, la Londra, la categoria ”Pușcă cu aer comprimat 10 m”. Este este originar din Focșani.
Min 1 A început partida de la Focșani, unde în tribune sunt câteva sute de spectatori, poate puțin peste o mie

Al șaptelea meci din etapa a 3-a a Ligii 2, sezonul 2024-2025, are loc duminică, 18 august 2024, de la ora 11:00, pe stadionul Milcovul din Focșani.

Se întâlnesc două nou-promovate, CSM Focșani și Metalul Buzău, echipe care au fost colege în aceeași serie și în Liga 3. A fost o premieră faptul că două echipe din aceeași serie au urcat în Liga 2 în aceeași vară, datorată măririi numărului competitoarelor de la 20 la 22 și creșterea numărului de promovate de la cinci la șase.

CSM Focșani, la al doilea meci acasă în Liga 2. În primul a trecut tot de o nou-promovată

CSM Focșani a început sezonul cu o victorie pe teren propriu, 2-0 cu AFC Câmpulung Muscel, tot o nou-promovată în Liga 2. A urmat apoi meciul din Cupa României cu AFC Odorheiu Secuiesc (Liga 3), pe care a întrecut-o cu 1-0 în deplasare, apoi eșecul din campionat contra Campionii FC argeș, 0-2 în deplasare, iar la mijlocul acestei săptămâni a evoluat din nou în Cupă, în Turul 3, unde a trecut cu scorul de 3-2, în deplasare, de Sporting Liești, o fostă adversară din Liga 3.

Și de această dată, echipa antrenată de Călin Moldovan întâlnește o fostă adversară din Liga 3, pe Metalul Buzău, care i-a fost superioară în campionat, însă acum cele două formații se vor întâlni în Liga 2.

În clasament, înaintea meciului de pe stadionul Milcovul, CSM Focșani ocupă locul 13, cu 3 puncte și golaveraj 2-2. Alte patru echipe au, în acest moment, 3 puncte în cont.

Ce a declarat Călin Moldovan înaintea acestui joc poți citi AICI.

Metalul Buzău nu are punct obținut în primele două etape ale campionatului

De partea cealaltă, Metalul Buzău a înregistrat două înfrângeri în primele runde ale Ligii 2. A început cu un eșec în deplasarea de la CSC Dumbrăvița, scor 1-3, iar pe teren propriu a cedat contra Stelei, scor 0-1. Între aceste jocuri a evoluat în Turul 2 al Cupei României, unde a avut nevoie de prelungiri pentru a trece cu 3-1 de fosta colegă din Liga 3 CSM Râmnicu Sărat. La mijlocul acestei săptămâni a jucat în Turul 3 al Cupei, unde a avut o deplasare la Dacia Unirea Brăila, pe care a învins-o cu scorul de 5-1.

Echipa antrenată de Valentin Stan ocupă ultimul loc în Liga 2 înaintea meciului de la Focșani, cu 0 puncte și golaveraj 1-4. Tot 0 puncte are și Chindia, însă aceasta are un golaveraj puțin mai bun, 2-4.

Metalul, superioară Focșaniului nu numai în Liga 3, ci și în barajul de promovare în Liga 2

Metalul Buzău și CSM Focșani au fost colege în Liga 3 inclusiv în sezonul trecut, când buzoienii au terminat play-off-ul Seriei 2 la nu mai puțin de 21 de puncte în fața focșănenilor. Au fost echipele care au mers în baraje, unde după ce au trecut de FC Bacău și Bucovina Rădăuți s-au întâlnit din nou, iar câștig de cauză a avut trupa lui Valentin Stan, după 1-2 la Focșani și 2-0 la Buzău.

Fiindcă în această vară au promovat în premieră șase echipe, CSM Focșani a mai primit o șansă la a urca în Liga 2. Astfel, în noua semifinală a trecut cu 3-2 de SCM Râmnicu Sărat, iar în noua finală a trecut cu 2-0 de CS Dinamo. Spre norocul său, conform tragerii la sorți, ambele partide le-a desfășurat pe teren propriu, pe stadionul Milcovul.

În ediția trecută a Ligii 3, Metalul Buzău și CSM Focșani s-au întâlnit de cinci ori, iar patru jocuri au fost câștigate de buzoieni (3-2 d, 3-0 a, 1-0 d și 2-1 a) și unul de focșăneni (2-1 d).

• 19 meciuri directe au avut loc până acum între cele două echipe, fie în campionatul Ligii 3, Cupa României sau barajele de promovare. Per total, Focșaniul s-a impus de 10 ori (șase acasă), iar Metalul a câștigat de 7 ori (cinci acasă). Două partide s-au încheiat la egalitate.

Ana Maria Terteleac arbitrează primul meci din Liga 2 dintre CSM Focșani și Metalul Buzău

Meciul de astăzi dintre CSM Focşani și Metalul Buzău, primul în Liga 2, va fi arbitrat de la centru de Ana Maria Terteleac (Berceni – Ilfov). Asistenți sunt Andrei Diaconu (Iaşi) și Roxana Ivanov (Giurgiu). Arbitru de rezervă este Gabriel Mihuleac (Iaşi).

Observator de arbitri este Ionuț Borcan (Ploieşti), iar delegat de joc a fost ales Mircea Bucur (Târgu Mureş).