Aerostar a învins-o pe Șomuz Fălticeni într-un amical cu două răsturnări de scor. Pentru băcăuani urmează cantonamentul din cel mai friguros loc din România

Marius ANGHEL 23 Jan. 2021, 08:27 Liga 2

Aerostar Bacău s-a întors vineri la Piatra Neamț pentru un nou meci amical, de această dată împotriva echipei Șomuz Fălticeni, ocupanta locului 5 în Seria 1 a Ligii 3. Partida s-a încheiat cu victoria la limită a divizionarei secunde, cu scorul de 3-2, după o desfășurare interesantă a rezultatului, cu două răsturnări.

1-0, 1-2, 3-2, desfășurarea scorului în amicalul dintre Aerostar și Șomuz Fălticeni

După ce miercuri a jucat pe sinteticul de la Piatra Neamț cu echipele din Seria 1 a Ligii 3 CSM Ceahlăul (scor 3-1) și Bucovina Rădăuți (scor 2-3), băcăuanii s-au întors vineri sub Pietricica pentru un nou test, ultimul înainte de plecarea în cantonamentul de la Miercurea Ciuc.

De această dată, echipa lui Daniel Munteanu a întâlnit Șomuz Fălticeni.

Aerostar a deschis scorul destul de repede, în primele minute, prin noua achiziție Alexandru Popescu, însă echipa suceveană a egalat prin Cătălin Tutuța în minutul 25. Până la pauză, Șomuz a și trecut la conducere, în urma reușitei lui Alin Cazacu din minutul 40, potrivit Fălticeni online. În partea secundă a jocului, băcăuanii au întors rezultatul și au câștigat cu 3-2 cu goluri marcate de Vlad Danale și Patrick Popescu în minutele 71 și 83, acesta din urmă venind din penalty.

”Ca și precedentele partide, meciul cu Fălticeniul are rolul de a mă edifica asupra potențialului jucătorilor. Sunt foarte mulțumit de modul în care ei s-au implicat la jocurile de miercuri. În această perioadă nu pun acent pe rezultat”, a declarat, pentru Deșteptarea, antrenorul Aerostarului, Daniel Munteanu, care dintre jucătorii aduși în probe a renunța la V. Mocanu, A. Mocanu și Mihalache.

Aerostar merge în cantonament la Miercurea Ciuc

Aerostar a mai disputat un joc test în această perioadă de pregătire de iarnă, primul adversar fiind tot o echipă de Liga 3, Kids Tâmpa Brașov, de care a trecut cu 6-1 la Târgu Secuiesc, sâmbăta trecută.

De marți, 26 ianuarie, și până în 5 februarie, Aerostar Bacău se află în cantonament la Miercurea Ciuc, acolo de unde FK Csikszereda vrea să plece în Antalya, pentru că acasă e prea frig, cel mai frig în România. Moldovenii au în plan amicale cu Sepsi OSK 2, Petrolul, Corona Brașov și AFC Odorheiu Secuiesc.