Seria 2 din Liga 3 | Echipele care formează grupa și programul meciurilor. Așteptările cele mai mari sunt de la Aerostar Bacău și SC Oțelul Galați

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 17 Aug. 2021, 14:03 Actualizat: 17 Aug. 2021, 22:35 Liga 3
Seria 2 din Liga 3 | Echipele care formează grupa și programul meciurilor. Așteptările cele mai mari sunt de la Aerostar Bacău și SC Oțelul Galați

Federația Română de Fotbal a stabilit astăzi, 17 august, la Casa Fotbalului, prin tragere la sorți, calendarul competițional al noii ediții de Liga 3, sezonul 2021-2022, la mai puțin de o zi distanță după ce a comunicat componența celor zece serii ale noului sezon.

Noul campionat este programat să înceapă în ultimul weekend al lunii august (27-28 august 2021) tot cu 100 de echipe împărțite în mod egal în zece serii, cum s-a întâmplat și în ediția trecută, una care s-a desfășurat în premieră în acest mod din cauza pandemiei COVID-19.

Aerostar Bacău și SC Oțelul Galați, marile favorite la promovare

În Seria 2 au fost repartizate următoarele echipe: Aerostar Bacău, SC Oțelul Galați, CSM Focșani, CSM Râmnicu Sărat, Metalul Buzău, Viitorul Ianca, Sporting Liești, Sportul Chiscani, CS Făurei și Dinamo Bacău.

Față de sezonul trecut, din serie au dispărut Dacia Unirea Brăila (nou-promovată în Liga 2), Avântul Valea Mărului (desființată) și CSM Bacău (mutată în Seria 1), și au apărut ca noutăți Aerostar Bacău (retrogradată din Liga 2), Metalul Buzău (mutată din Seria 4) și Dinamo Bacău (nou-promovată din Liga 4).

Echipele cu pretenții la promovare, deci la pătrunderea mai întâi în play-off, ar fi Aerostar Bacău și SC Oțelul Galați, iar formații care pot produce surprize sunt Metalul Buzău, CSM Râmnicu Sărat și CSM Focșani.

Echipele din Seria 2 și numărele extrase în urma tragerii la sorți, cele care determină programul:

Aerostar Bacău – 5
SC Oțelul Galați –
8
CSM Focșani –
7
CSM Râmnicu Sărat –
2
Metalul Buzău –
1
Viitorul Ianca –
6
Sporting Liești –
3
Sportul Chiscani –
4
CS Făurei –
9
Dinamo Bacău – 10

  • Dinamo Bacău a solicitat să joace în deplasare în prima etapă, chiar dacă este nou-promovată, astfel că echipei Aerostar Bacău, din același oraș, i s-a dat număr să joace acasă în prima rundă. SC Oțelul Galați a solicitat să debuteze în deplasare, astfel că celor de la Sporting Liești, din aceeași zonă, li s-a dat număr să joace acasă în prima rundă. Și CSM Râmnicu Sărat și Metalul Buzău au solicitat să joace acasă în prima etapă.

Programul turului echipelor din Seria 2:

Etapa 1: 28 august 2021

Metalul Buzău – Dinamo Bacău
CSM Râmnicu Sărat – CS Făurei
Sporting Liești – SC Oțelul Galați
Sportul Chiscani – CSM Focșani
Aerostar Bacău – Viitorul Ianca

Etapa 2: 4 septembrie 2021

Dinamo Bacău – Viitorul Ianca
CSM Focșani – Aerostar Bacău
SC Oțelul Galați – Sportul Chiscani
CS Făurei – Sporting Liești
Metalul Buzău – CSM Râmnicu Sărat

Etapa 3: 11 septembrie 2021

CSM Râmnicu Sărat – Dinamo Bacău
Sporting Liești – Metalul Buzău
Sportul Chiscani – CS Făurei
Aerostar Bacău – SC Oțelul Galați
Viitorul Ianca – CSM Focșani

Etapa 4: 18 septembrie 2021

Dinamo Bacău – CSM Focșani
SC Oțelul Galați – Viitorul Ianca
CS Făurei – Aerostar Bacău
Metalul Buzău – Sportul Chiscani
CSM Râmnicu Sărat – Sporting Liești

Etapa 5: 25 septembrie 2021

Sporting Liești – Dinamo Bacău
Sportul Chiscani – CSM Râmnicu Sărat
Aerostar Bacău – Metalul Buzău
Viitorul Ianca – CS Făurei
CSM Focșani – SC Oțelul Galați

Etapa 6: 2 octombrie 2021

Dinamo Bacău – SC Oțelul Galați
CS Făurei – CSM Focșani
Metalul Buzău – Viitorul Ianca
CSM Râmnicu Sărat – Aerostar Bacău
Sporting Liești – Sportul Chiscani

Etapa 7: 9 octombrie 2021

Sportul Chiscani – Dinamo Bacău
Aerostar Bacău – Sporting Liești
Viitorul Ianca – CSM Râmnicu Sărat
CSM Focșani – Metalul Buzău
SC Oțelul Galați – CS Făurei

Etapa 8: 16 octombrie 2021

Dinamo Bacău – CS Făurei
Metalul Buzău – SC Oțelul Galați
CSM Râmnicu Sărat – CSM Focșani
Sporting Liești – Viitorul Ianca
Sportul Chiscani – Aerostar Bacău

Etapa 9: 23 octombrie 2021

Aerostar Bacău – Dinamo Bacău
Viitorul Ianca – Sportul Chiscani
CSM Focșani – Sporting Liești
SC Oțelul Galați – CSM Râmnicu Sărat
CS Făurei – Metalul Buzău

Etapa 10: 30 octombrie 2021
Etapa 11: 6 noiembrie 2021
Etapa 12: 13 noiembrie 2021
Etapa 13: 20 noiembrie 2021
Etapa 14: 27 noiembrie 2021
Etapa 15: 4 decembrie 2021
Etapa 16: 12 martie 2022
Etapa 17: 19 martie 2022
Etapa 18: 26 martie 2022

Play-off
Etapa 1: 2 aprilie 2022
Etapa 2: 9 aprilie 2022
Etapa 3: 16 aprilie 2022
Etapa 4: 22 aprilie 2022
Etapa 5: 30 aprilie 2022
Etapa 6: 4 mai 2022
Etapa 7: 7 mai 2022
Etapa 8: 14 mai 2022
Etapa 9: 21 mai 2022

Play-out
Etapa 1: 2 aprilie 2022
Etapa 2: 9 aprilie 2022
Etapa 3: 16 aprilie 2022
Etapa 4: 22 aprilie 2022
Etapa 5: 30 aprilie 2022
Etapa 6: 4 mai 2022
Etapa 7: 7 mai 2022
Etapa 8: 14 mai 2022
Etapa 9: 21 mai 2022
Etapa 10: 28 mai 2022

Baraje:

Baraje semifinale: 25/28 mai 2022
Baraje finale: 04/08 iunie 2022

 

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 17 Aug. 2021, 14:03 Actualizat: 17 Aug. 2021, 22:35 Liga 3
Pe aceeași temă