Seria 2 Liga 3 | CSM Focșani și Aerostar Bacău par marile favorite la promovare din această grupă. Brăila e stoarsă de puteri după sezonul dezastruos din Liga 2. Programul meciurilor

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 19 Aug. 2022, 15:05 Actualizat: 19 Aug. 2022, 15:06 Liga 3
Seria 2 Liga 3 | CSM Focșani și Aerostar Bacău par marile favorite la promovare din această grupă. Brăila e stoarsă de puteri după sezonul dezastruos din Liga 2. Programul meciurilor

Federația Română de Fotbal a stabilit astăzi, 19 august 2022, la Casa Fotbalului, prin tragere la sorți, calendarul competițional al noii ediții de Liga 3, sezonul 2022-2023, la o zi distanță după ce a comunicat componența celor zece serii ale noului sezon.

Noul campionat este programat să înceapă fix peste o săptămână, la 26 august, tot cu 100 de echipe împărțite în mod egal în zece serii, cu o mică schimbare, clarificarea modului în care se determină a 21-a retrogradată. Se vor disputa două faze în competiție, sezonul regular și play-off-ul sau play-out-ul, iar cele mai bune 20 de formații din play-off vor merge și în a treia fază, a barajelor de promovare în Liga 2.

În Seria 2, din care a promovat în Liga 2 în această vară SC Oțelul Galați, au fost repartizate următoarele echipe: Unirea Braniștea, Voința Limpeziș, Dacia Unirea Brăila, CSM Focșani, Aerostar Bacău, Metalul Buzău, Sporting Liești, Viitorul Ianca, CSM Râmnicu Sărat și Dinamo Bacău.

Noutățile sunt reprezentate de Unirea Braniștea, Voința Limpeziș (nou-promovate) și Dacia Unirea Brăila (retrogradată din Liga 2).

Echipele din Seria 2 a Ligii 3 și numărele extrase în urma tragerii la sorți, cele care le determină programul:

Unirea Braniștea – 4 – a solicitat să înceapă acasă
Voința Limpeziș – 8
Dacia Unirea Brăila – 6
CSM Focșani – 10
Aerostar Bacău – 3
Metalul Buzău – 1 – a solicitat să înceapă acasă
Sporting Liești – 7
Viitorul Ianca – 9
CSM Râmnicu Sărat – 5
Dinamo Bacău – 2 – i s-a alocat un număr pentru meci acasă în prima etapă, în opoziție cu ce i-a picat echipei CSM Bacău

Programul turului echipelor din Seria 2 Liga 3:

Etapa 1 – 27.08.2022

Metalul Buzău – CSM Focșani
Dinamo Bacău – Viitorul Ianca
Aerostar Bacău – Voința Limpeziș
Unirea Braniștea – Sporting Liești
CSM Râmnicu Sărat – Dacia Unirea Brăila

Etapa 2 – 03.09.2022

CSM Focșani – Dacia Unirea Brăila
Sporting Liești – CSM Râmnicu Sărat
Voința Limpeziș – Unirea Braniștea
Viitorul Ianca – Aerostar Bacău
Metalul Buzău – Dinamo Bacău

Etapa 3 – 10.09.2022

Dinamo Bacău – CSM Focșani
Aerostar Bacău – Metalul Buzău
Unirea Braniștea – Viitorul Ianca
CSM Râmnicu Sărat – Voința Limpeziș
Dacia Unirea Brăila – Sporting Liești

Etapa 4 – 17.09.2022

CSM Focșani – Sporting Liești
Voința Limpeziș – Dacia Unirea Brăila
Viitorul Ianca – CSM Râmnicu Sărat
Metalul Buzău – Unirea Braniștea
Dinamo Bacău – Aerostar Bacău

Etapa 5 – 24.09.2022

Aerostar Bacău – CSM Focșani
Unirea Braniștea – Dinamo Bacău
CSM Râmnicu Sărat – Metalul Buzău
Dacia Unirea Brăila – Viitorul Ianca
Sporting Liești – Voința Limpeziș

Etapa 6 – 01.10.2022

CSM Focșani – Voința Limpeziș
Viitorul Ianca – Sporting Liești
Metalul Buzău – Dacia Unirea Brăila
Dinamo Bacău – CSM Râmnicu Sărat
Aerostar Bacău – Unirea Braniștea

Etapa 7 – 08.10.2022

Unirea Braniștea – CSM Focșani
CSM Râmnicu Sărat – Aerostar Bacău
Dacia Unirea Brăila – Dinamo Bacău
Sporting Liești – Metalul Buzău
Voința Limpeziș – Viitorul Ianca

Etapa 8 – 15.10.2022

CSM Focșani – Viitorul Ianca
Metalul Buzău – Voința Limpeziș
Dinamo Bacău – Sporting Liești
Aerostar Bacău – Dacia Unirea Brăila
Unirea Braniștea – CSM Râmnicu Sărat

Etapa 9 – 22.10.2022

CSM Râmnicu Sărat – CSM Focșani
Dacia Unirea Brăila – Unirea Braniștea
Sporting Liești – Aerostar Bacău
Voința Limpeziș – Dinamo Bacău
Viitorul Ianca – Metalul Buzău

Programul celorlalte etape ale sezonului:

Etapa 10 – 29.10.2022
Etapa 11 – 05.11.2022
Etapa 12 – 12.11.2022
Etapa 13 – 19.11.2022
Etapa 14 – 26.11.2022
Etapa 15 – 03.12.2022
Etapa 16 – 11.03.2023
Etapa 17 – 18.03.2023
Etapa 18 – 25.03.2023

PLAY-OFF

Etapa 1 – 01.04.2023
Etapa 2 – 08.04.2023
Etapa 3 – 14.04.2023
Etapa 4 – 22.04.2023
Etapa 5 – 29.04.2023
Etapa 6 – 03.05.2023
Etapa 7 – 06.05.2023
Etapa 8 – 13.05.2023
Etapa 9 – 20.05.2023

PLAY-OUT

Etapa 1 – 01.04.2023
Etapa 2 – 08.04.2023
Etapa 3 – 14.04.2023
Etapa 4 – 22.04.2023
Etapa 5 – 29.04.2023
Etapa 6 – 03.05.2023
Etapa 7 – 06.05.2023
Etapa 8 – 13.05.2023
Etapa 9 – 20.05.2023
Etapa 10 – 27.05.2023

BARAJE

Baraje semifinale: 24/27.05.2023
Baraje finale: 03/07.06.202

 

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 19 Aug. 2022, 15:05 Actualizat: 19 Aug. 2022, 15:06 Liga 3
Pe aceeași temă