Seria 6 Liga 3 | Programul meciurilor poate celei mai modeste grupe din campionat, în care CSM Alexandria pare a fi favorita

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 19 Aug. 2022, 16:14 Actualizat: 21 Aug. 2022, 15:42 Liga 3
Seria 6 Liga 3 | Programul meciurilor poate celei mai modeste grupe din campionat, în care CSM Alexandria pare a fi favorita

Federația Română de Fotbal a stabilit astăzi, 19 august 2022, la Casa Fotbalului, prin tragere la sorți, calendarul competițional al noii ediții de Liga 3, sezonul 2022-2023, la o zi distanță după ce a comunicat componența celor zece serii ale noului sezon.

Noul campionat este programat să înceapă fix peste o săptămână, la 26 august, tot cu 100 de echipe împărțite în mod egal în zece serii, cu o mică schimbare, clarificarea modului în care se determină a 21-a retrogradată. Se vor disputa două faze în competiție, sezonul regular și play-off-ul sau play-out-ul, iar cele mai bune 20 de formații din play-off vor merge și în a treia fază, a barajelor de promovare în Liga 2.

În Seria 6, din care a promovat în Liga 2 în această vară CSM Slatina, au fost repartizate următoarele echipe: Cozia Călimănești, Cetatea Turnu Măgurele, CSM Alexandria, Viitorul Dăești, Vedița Colonești, Sporting Roșiori, Universitatea Craiova 2, Petrolul Potcoava, Flacăra Horezu și Minerul Costești.

Noutățile sunt reprezentate de Cozia Călimănești, CSM Cetate Turnu Măgurele (fosta CS Dunărea Turris)(nou-promovate), ACS Vedița Colonești (cesionare de loc de la ACS Vedița Colonești M.S.), Flacăra Horezu, Minerul Costești (retrogradate și reprimite).

Echipele din Seria 6 a Ligii 3 și numărele extrase în urma tragerii la sorți, cele care le determină programul:

Cozia Călimănești – 9 – a solicitat să înceapă în deplasare
Cetatea Turnu Măgurele – 6
CSM Alexandria – 1
Viitorul Dăești – 2
Vedița Colonești – 5
Sporting Roșiori – 10
Universitatea Craiova 2 – 3
Petrolul Potcoava – 4
Flacăra Horezu – 7
Minerul Costești – 8 – a solicitat să înceapă în deplasare

Programul turului echipelor din Seria 6 Liga 3:

Etapa 1 – 27.08.2022

CSM Alexandria – Sporting Roșiori
Viitorul Dăești – Cozia Călimănești
Universitatea Craiova 2 – Minerul Costești
Petrolul Potcoava – Flacăra Horezu
Vedița Colonești – Cetatea Turnu Măgurele

Etapa 2 – 03.09.2022

Sporting Roșiori – Cetatea Turnu Măgurele
Flacăra Horezu – Vedița Colonești
Minerul Costești – Petrolul Potcoava
Cozia Călimănești – Universitatea Craiova 2
CSM Alexandria – Viitorul Dăești

Etapa 3 – 10.09.2022

Viitorul Dăești – Sporting Roșiori
Universitatea Craiova 2 – CSM Alexandria
Petrolul Potcoava – Cozia Călimănești
Vedița Colonești – Minerul Costești
Cetatea Turnu Măgurele – Flacăra Horezu

Etapa 4 – 17.09.2022

Sporting Roșiori – Flacăra Horezu
Minerul Costești – Cetatea Turnu Măgurele
Cozia Călimănești – Vedița Colonești
CSM Alexandria – Petrolul Potcoava
Viitorul Dăești – Universitatea Craiova 2

Etapa 5 – 24.09.2022

Universitatea Craiova 2 – Sporting Roșiori
Petrolul Potcoava – Viitorul Dăești
Vedița Colonești – CSM Alexandria
Cetatea Turnu Măgurele – Cozia Călimănești
Flacăra Horezu – Minerul Costești

Etapa 6 – 01.10.2022

Sporting Roșiori – Minerul Costești
Cozia Călimănești – Flacăra Horezu
CSM Alexandria – Cetatea Turnu Măgurele
Viitorul Dăești – Vedița Colonești
Universitatea Craiova 2 – Petrolul Potcoava

Etapa 7 – 08.10.2022

Petrolul Potcoava – Sporting Roșiori
Vedița Colonești – Universitatea Craiova 2
Cetatea Turnu Măgurele – Viitorul Dăești
Flacăra Horezu – CSM Alexandria
Minerul Costești – Cozia Călimănești

Etapa 8 – 15.10.2022

Sporting Roșiori – Cozia Călimănești
CSM Alexandria – Minerul Costești
Viitorul Dăești – Flacăra Horezu
Universitatea Craiova 2 – Cetatea Turnu Măgurele
Petrolul Potcoava – Vedița Colonești

Etapa 9 – 22.10.2022

Vedița Colonești – Sporting Roșiori
Cetatea Turnu Măgurele – Petrolul Potcoava
Flacăra Horezu – Universitatea Craiova 2
Minerul Costești – Viitorul Dăești
Cozia Călimănești – CSM Alexandria

Programul celorlalte etape ale sezonului:

Etapa 10 – 29.10.2022
Etapa 11 – 05.11.2022
Etapa 12 – 12.11.2022
Etapa 13 – 19.11.2022
Etapa 14 – 26.11.2022
Etapa 15 – 03.12.2022
Etapa 16 – 11.03.2023
Etapa 17 – 18.03.2023
Etapa 18 – 25.03.2023

PLAY-OFF

Etapa 1 – 01.04.2023
Etapa 2 – 08.04.2023
Etapa 3 – 14.04.2023
Etapa 4 – 22.04.2023
Etapa 5 – 29.04.2023
Etapa 6 – 03.05.2023
Etapa 7 – 06.05.2023
Etapa 8 – 13.05.2023
Etapa 9 – 20.05.2023

PLAY-OUT

Etapa 1 – 01.04.2023
Etapa 2 – 08.04.2023
Etapa 3 – 14.04.2023
Etapa 4 – 22.04.2023
Etapa 5 – 29.04.2023
Etapa 6 – 03.05.2023
Etapa 7 – 06.05.2023
Etapa 8 – 13.05.2023
Etapa 9 – 20.05.2023
Etapa 10 – 27.05.2023

BARAJE

Baraje semifinale: 24/27.05.2023
Baraje finale: 03/07.06.202

 

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 19 Aug. 2022, 16:14 Actualizat: 21 Aug. 2022, 15:42 Liga 3
Pe aceeași temă