CS Tunari, amical spectaculos cu Campionii FC Argeș. Echipa din Liga 3 nu a lăsat o impresie rea și a marcat două goluri contra piteștenilor

Răzvan STÎNGĂ 26 Nov. 2022, 16:13 Liga 3

CS Tunari a profitat de faptul că nu a evoluat în acest weekend de Liga 3, pentru că în runda a 14-a a Seriei 4 trebuia să joace împotriva formației Astra, retrasă din campionat, și a disputat un meci amical cu un club din SuperLiga României, Campionii FC Argeș.

CS Tunari a cedat în amicalul cu Campionii FC Argeș, scor 2-3

Partida de verificare, jucată la Pitești, s-a terminat cu victoria gazdelor, scor 3-2, iar la pauză tot formația din prima divizie era în avantaj, 2-1. A fost 2-0 pentru Campionii FC Argeș în primă fază, în urma golurilor lui Tony Njike, minutul 5, și Alexandru Ișfan, minutul 11, însă CS Tunari a redus din diferență până la pauză, când a punctat Ștefan Ghinea.

Reușita lui Ghinea, care a stabilit scorul primei părți, a fost una norocoasă, în urma unui șut din afara careului deviat de un jucător advers. Mingea a ajuns la fotbalistul formației din Liga 3, care a punctat din poziție unu la unu cu portarul Greab.

Ștefan Ghinea și Alexandru Stoian au marcat pentru CS Tunari în amicalul cu Campionii FC Argeș

În partea a doua, tot Campionii FC Argeș a fost echipa care a marcat prima, prin Arnold Garita, el profitând de o ieșire greșită pe centrare a portarului Harrison Devenish (foto articol). Scorul final a fost stabilit de Alexandru Stoian, care a beneficiat la rândul lui de o eroare, dar colectivă a apărării formației din prima ligă, care nu a putut respinge un balon relativ simplu.

• Primul 11 al Campionii FC Argeș: Greab – Tofan, Constantin, Dobrosavlevici, Jakolis, Meza Colli, Njike, Ișvan, Șerban, Calcan, Garita
    Rezerve: Micle, Raynov, Donisa, Celestine, Alceus, Bertrand, Ciuculete, Crețu, Croitoru, Pîrvu, Stoica, Covaci
  • Primul 11 al CS Tunari: Devenish, Stan, Oșca, Plumbuitu, Catrici, Gheorghe, Barbu, Badea, Mihai, Stoian, Zătreanu
  • Rezerve: Nedelcu, Postelnicu, Cîrjan, Ghinea, Mihalcea, Dane, Dumitrescu, Atomei, Avadanei, Barabas, Goicea, Popescu

CS Tunari se pregătește de play-off în Seria 4 din Liga 3

CS Tunari este pe locul 1 în Seria 4 din Liga 3, cu 28 de puncte, la două puncte peste locul 2, SC Popești Leordeni, și la 10 puncte peste locul 3, Real Bradu. Mai mult ca sigur va fi în play-off-ul seriei, adunând până acum nouă victorii, o remiză și două înfrângeri. În plus, golaverajul e unul foarte bun, de 28 de goluri marcate și numai șase primite.

În runda a 15-a din Seria 4 a Ligii 3, CS Tunari va întâlni FCSB 2, acasă, locul 7 cu 13 puncte.