Amicalul dintre Turris Oltul și CS Mioveni s-a încheiat cu victoria echipei lui Erik Lincar

Marius ANGHEL 30 Jan. 2020, 16:31 Pregătiri, amicale
Amicalul dintre Turris Oltul și CS Mioveni** s-a încheiat cu victoria echipei lui Erik Lincar

Turris Oltul Turnu Măgurele a câștigat, joi, meciul amical desfășurat cu colega de campionat CS Mioveni. Partida desfășurată în comuna ilfoveană Cernica a fost adjudecată de teleormăneni cu 2-1, după ce la pauză au condus și apoi au revenit după ce au fost egalați.

În ultimul test programat în cantonamentul de la Izvorani, acolo unde s-au pregătit în ultima perioadă atât CS Mioveni, cât și Turris Oltul, cele două echipe care au fost cazate chiar la același hotel, la Tâncăbești, au mers la stadionul din Cernica pentru a desfășura un meci amical.

Turris a deschis scorul în minutul 10, prin Adrian Voicu, avantaj minim pe care și l-a păstrat până în minutul 63, atunci când Andrei Hergheligiu a reușit egalarea cu un șut la colțul lung, după ce și-a driblat adversarul direct. Totuși, teleormănenii au revenit destul de repede la conducere. În minutul 70, Claudiu Moisie l-a învins pe Sima și avea să stabilească și rezultatul final.

CS MIOVENI – TURRIS OLTUL TURNU MĂ‚GURELE  1-2 (0-1)
Andrei Hergheligiu 63′ / Adrian Voicu 10′, Claudiu Moisie 70′

CS Mioveni, prima repriză: Fl. Croitoru – Ghiță, Beța, Jose Dominguez, Alexe – Rădescu, Trașcu, Anghelina, Ișfan – Hergheligiu, Măzărache
CS Mioveni, repriza a doua: Sima – Alexe (Hergheligiu 75′), Hreniuc, Rogac, Ed. Stoica – C-tin. Șerban (Rădescu 71′), R. Costin, M. Șerban, Coșereanu – Massaro, Hergheligiu (Măzărache 71′)
Antrenor: Marius Stoica

Turris, prima repriză: Duțu – Samson, Sălcianu, Ispas, Călințaru – Sil. Pană, Neacșu – Pațurcă, Ad. Voicu, Tescan – Alb. Voinea
Turris, repriza a doua: Petrișor – Buleică, Ct. Pîrvulescu, Bg. Matei, Mitrea – Moisie, Pațurcă, Sil. Pană, Serediuc – Cr. Ciobanu, Negruț
Antrenor: Erik Lincar

Turris joacă următorul amical mâine, vineri, de la ora 12:00, cu Progresul Spartac, pe teren echipei bucureștene din Liga 3. CS Mioveni are următoarele teste cu U Craiova 2 (5 februarie), CS Afumați (8 februarie), Vedița Colonești (12 februarie) și CSM Slatina (15 februarie).

Turris a mai desfășurat în această iarnă trei amicale: 0-1 cu Steaua, 3-0 cu SCM Gloria Buzău și 6-0 cu CS Tunari. În schimb, CS Mioveni a mai desfășurat două teste: 14-1 cu Abatorul Slobozia și 4-0 cu SC Popești Leordeni.