Turris Oltul, victorioasă în amicalul cu SCM Gloria Buzău. Teleormănenii au punctat de două ori din penalty, iar golgheterul campionatului a debutat cu gol

Marius ANGHEL 26 Jan. 2020, 10:46 Pregătiri, amicale

Colegele de campionat SCM Gloria Buzău (locul 10) și Turris Oltul Turnu Măgurele (locul 5) au disputat, sâmbătă, pe stadionul Cernica, comună din județul Ilfov, un meci amical. Superiori în clasamentul Ligii 2, teleormănenii s-au impus și în acest test, câștigând cu 3-0. Două dintre goluri au fost marcate din lovituri de pedeapsă.

În acest prim amical desfășurat de SCM Gloria în perioada de pregătire, antrenorul Ilie Stan a trimis pe teren o echipă din care au făcut parte doar patru jucători care au evoluat în primele 21 de etape: portarul Stoian, Vîlsan, Constantinescu și Nedelea. Totodată, în primul „11” s-a regăsit și Mihai Savin, fostul căpitan al echipei Turris, plecat în această iarnă de la Turnu Măgurele.

În schimb, pentru Turris, acesta a fost al doilea amical desfășurat în această iarnă, după cel pierdut în Ghencea cu Steaua, scor 0-1. Totodată, Lincar a aliniat un prim „11” în careu noutățile au fost doar Samson, Cioinac și Voinea, jucători cu multă experiență.

Scorul a fost deschis de golgheterul Ligii 2, Albert Voinea. În minutul 17, atacantul adus de la Ripensia, a transformat cu siguranță o lovitură de pedeapsă. După alte două minute, Adrian Voicu (19) a transformat și el la fel de ușor un alt penalty. Ultimul gol al partidei a fost reușit în minutul 39 de Dragoș Tescan.

SCM Gloria Buzău, prima repriză: Stoian – Savin, Potecu, Vișan, Nedelea, Staiculescu, Vîlsan, Iul. Roșu, M. Constantinescu, Chică-Roșă, Ignat
SCM Gloria Buzău, repriza a doua: Andrei – Catană, M. Ioniță, Perju, C. Toma, Balgiu, Huiban, Tucaliuc, Val. Munteanu, Chipirliu, Pîrcălabu

Turris Oltul, prima repriză: Duțu – Călințaru, Ispas, Sălcianu, Samson – Pațurcă, Cioinac, Rob. Neacșu – Ad. Voicu, Alb. Voinea, Tescan
Turris Oltul, repriza a doua: Petrișor – Mitrea, Bg. Matei, Ct. Pîrvulescu, Buleică – Haită, Moisie, Sil. Pană – Cr. Ciobanu, Negruț, Serediuc