Deian Sorescu, din nou decisiv pentru ASU Poli. Timișorenii au câștigat meciul cu Sportul Snagov, unul plin de clinciuri între jucători și în care Ferfelea a fost eliminat

Marius ANGHEL 05 May. 2018, 19:01 Campionat
Deian Sorescu, din nou decisiv pentru ASU Poli.** Timișorenii au câștigat meciul cu Sportul Snagov, unul plin de clinciuri între jucători și în care Ferfelea a fost eliminat

Penalizarea cu trei puncte pe care ASU Poli o va primi din partea FRF după ce a părăsit terenul la derby-ul cu UTA, neaplicată însă de federație, o va apropia și mai mult pe echipa timișoreană de adversarele de sub ea din clasament. Acum e o diferență de patru puncte, iar unul dintre aceste cluburi este și Sportul Snagov, chiar formația pe care o va întâlni astăzi Politehnica. De la ora 17:00, pe stadionul Știința, ASU primește vizita elevilor lui Valeriu Răchită.

Timișorenii au, momentan, 48 de puncte și sunt pe locul 7, în timp ce Sportul are 44 de puncte, ca și CS Mioveni, și e pe locul 9. Alb-violeții vor o clasare pe o poziție cât mai bună în clasament, cel puțin pe locul 8, pentru a-și lua prime, iar un rezultat slab cu ilfovenii le va complica îndeplinirea obiectivului. Antrenorul Antonio Foale a catalogat ca greu jocul cu snagovenii, iar acest lucru îl vom contrata la ora partidei.

Meciul care va începe la ora 17:00 și se va desfășura pe stadionul „Știința” din Timișoara va fi arbitrat de o brigadă feminină, condusă de centralul Ionela Alina Peșu (Craiova) și de tușierele Ramona Doriana Udrea (Târgu Jiu) și Alina Mihoc (Arad). Rezervă este Liviu Bălăcescu (Târgu Jiu), în timp ce observatori au fost delegați Dan Monea (Aiud) și Radu Bitea (Oradea).

În meciul tur, Sportul Snagov s-a impus cu 1-0 pe teren propriu, prin golul marcat de Cristian Bustea în minutul 5.

VEZI CLASAMENTUL LIGII 2 și GOLGHETERII

VEZI celelalte REZULTATE înregistrate în ETAPA A 33-A

COMENTARIUL LIVE:

â–ºASU Poli: Dur-Bozoancă – Bilia, Mera (cpt.), Scutaru, Taub (Giuricici 57′) – Krausz, Coadă (Poparadu 68′), Ghinescu – Sorescu, I. Plămadă (Lazea 86′), Vas. Nicolae
Rezerve neutilizate: Dascălu – Motreanu, Al. Gașpar, Măd. Ursu
Antrenor: Antonio Foale

â–ºSportul: Fl. Iacob – Șt. Vlădoiu (S. Costache 46′), V. Lică, I. Șerban (cpt.), Bg. Stancu – D. Munteanu, Jamali, Borțoneanu (Iul. Ilie 77′) – Huiban (Tazouti 65′), Ferfelea, Bustea
Rezerve neutilizate: Anca-Trip – Gojnea, Neață
Antrenor: Valeriu Răchită
Eliminat: Viorel Ferfelea 15′ (roșu direct)

â–ºMin 90+3 Final de meci. ASU Poli se impune la limită, cu 1-0, prin golul marcat de Deian Sorescu, însă după ce a evoluat aproape tot jocul în superioritate numerică. Timișorenii fac 51 de puncte și urcă cel puțin până mâine pe locul 7. Snagovul rămâne cu 44 de puncte și stă pe locul 9.

â–ºMin 90+3 Vasile Nicolae prinde un șut peste poartă de la peste 20 metri

â–ºMin 90 Krausz e pe jos de aproape un minut după un duel cu Iulian Ilie. Jucătorul Sportului primește galben

â–ºMin 88 Bustea trage modest pe poartă, de la 18 metri, însă Bozoancă reține

â–ºMin 86 Ultima schimbare și la Poli. Iese Ionuț Plămadă și intră Florin Lazea

â–ºMin 84 Ratate mare pentru Poli. Plămadă și Sorescu scapă singuri în careu, primul îi pasează viitorului dinamovist, iar acesta trage incredibil peste poartă

â–ºMin 79 Un nou clinci între jucători, acum petrecut în careul Politehnicii. Munteanu și Mera se împing după o lovitură liberă. Dănuț Munteanu și portarul Cosmin Dur-Bozoancă văd cartonașe galbene. Mera e iertat, altfel ar fi fost eliminat

â–ºMin 77 Claudiu Borțoneanu e înlocuit de Iulian Ilie

â–ºMin 72 E meci încins la Timișoara. Orice fază cu intrare mai tare se lasă cu îmbrânceli. Ghinescu are acum de suferit și acuză o accidentare

â–ºMin 68 Intră Adrian Poparadu și îi ia locul lui Ionuț Coadă

â–ºMin 68 Ocazie mare pentru Snagov. Borțoneanu pătrunde în viteză în careu, Dur-Bozoancă iese și respinge cu corpul

â–ºMin 65  Iese Dragoș Huiban și intră Ayoub Tazouti

â–ºMin 59 Ionuț Coadă vede și el cartonașul galben

â–ºMin 58 Nicolae șutează pe lângă din afara careului

â–ºMin 57  Iese Carol Taub și intră Marco Giuricici

â–ºMin 57 După un corner de pe dreapta, Șerban reia cu capul peste

â–ºMin 54 Sorescu bate bine lovitura liberă de la 18 metri lateral stânga, portarul respinge în corner. După corner, Mera reia peste

â–ºMin 50 Bustea trimite din nou pe lângă poartă dintr-o poziție centrală, de la 20 de metri

â–ºMin 49 Bustea trage de la distanță, cu pământul, dar mingea se duce pe lângă poartă

â–ºMin 46 S-a reluat meciul

â–ºMin 46  Răchită face o schimbare la pauză. Îl scoate pe Ștefan Vlădoiu și îl introduce pe Stelu Costache. Sportul are la acest meci doar șase rezerve.

â–ºMin 45+3 Pauză. ASU Poli intră la vestiar în avantaj cu golul marcat în urmă cu un minut

â–ºMin 45+3 Bustea bate o lovitură liberă de la 20 de metri, dar mingea se duce mult peste poarta apărată de Dur-Bozoancă

â–ºMin 45+2 1-0 Deian Sorescu trage de la 18 metri la vinclu și deschide scorul, după ce, anterior, tot el a șutat și Lică a pus pieptul pentru a bloca. Răchită e un car de nervi

â–ºMin 45+1 Plămadă reia o minge mult peste poartă

â–ºMin 45 Prima parte a jocului e prelungită cu trei minute

â–ºMin 44 Ghinescu pătrunde în careu, dar trimite în Iacob

â–ºMin 42 Coadă prinde un șut excelent, însă Iacob e pe fază și respinge de sub transversală peste. Sorescu bate cornerul, Mera trimite cu stângul mult peste

â–ºMin 40 Chiar dacă joacă în inferioritate numerică de mai bine de 20 de minute, Sportul a echilibrat forțele pe teren. Poliștii își dezamăgesc suporterii care cântă încontinuu și asigură o atmosferă frumoasă

â–ºMin 39 Huiban trimite de la limita careului mare, însă nu are reglată ținta, mingea ducându-se peste poartă

â–ºMin 35 Borțoneanu trage pe jos din afara careului, dar Dur-Bozoanca intervine fără probleme

â–ºMin 32 Bilia centrează în careu, Plămadă reia cu capul, mingea se duce în sus apoi ajunge la Sorescu, care, la rândul său, trimite cu o lovitură de cap, însă pe lângă bară

â–ºMin 25 Pauză de hidratare. Și la Timișoara, ca în toată țara, e cald la această oră. Jucătorii au de suferit, însă conducerii echipei Poli vrea să își dispute meciurile la ore toride. Suporterilor le place să stea la pielea goală și să se bronzeze

â–ºMin 24 Bilia centrează și Nicolae reia peste din centru careului

â–ºMin 24 Răchită îi strigă arbitri Alinei Peșu că fotbalul nu e wrestling

â–ºMin 21 Taub trage peste poartă de la circa 20 de metri

â–ºMin 20 Bilia reintră pe teren abia după cinci minute de când a fost lovit cu cotul. Fundașul are capul bandajat și a trebuit să aștepte să i se aducă și un nou tricou curat de la vestiare

â–ºMin 15  Ioan Mera a văzut și el cartonașul galben pentru proteste

â–ºMin 15 Arbitrul se consultă cu asistentul și îi arată cartonașul roșu lui Viorel Ferfelea, pentru lovirea adversarului cu cotul. Lui Bilia i se pune o plasă pe cap, fiindcă sângerează

â–ºMin 14 Ferfelea se lovește cu Bilia într-un duel aerian și se formează un meleu la marginea terenului, aproape de centru. Cei doi jucători au nevoie de îngrijiri medicale

â–ºMin 12 Lovitură liberă de pe partea stângă, aproape de limita terenului. Sorescu centrează pentru Mera, care reia cu capul puțin peste

â–ºMin 10 Poli a controlat jocul în acest start, atacă, are o așezare cu trei fotbaliști ofensivi, însă niciunul nu este inspirat să pună în pericol poarta adversă. În cazul lui Sorescu s-ar putea ca vina să fie din cauza transferului deja anunțat la Dinamo.

â–ºChiar dacă meciul a fost mutat la ora 17:00, nu pentru că ar fi televizat, ci pentru că le e greu suporterilor să se trezească dimineața, la stadionul Știința sunt acum prezenți cel mult 400 de spectatori. O cifră rușinoasă pentru o echipă susținută de suporteri