Etapa contrastelor: Seria I – a oaspeților, Seria 2 – a gazdelor

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 01 Sep. 2012, 02:28 Actualizat: 01 Sep. 2012, 19:06 LIVE-TEXT
Etapa contrastelor:  Seria I – a oaspeților, Seria 2 – a gazdelor

Dacă în ultimele sezoane Liga a II-a începea în efectiv complet și pierdea pe parcurs două, trei echipe, din acest an, eșalonul secund se aliniază la start cu mai puține formații. Acest lucru reflectă și mai clar situația financiară prin care trece fotbalul românesc, în special cel din ligile inferioare. Incertitudinea continuă în cele două serii, foarte multe echipe neștiind încă sigur cât mai pot rezista. Cele mai bune exemple sunt cele ale FCM-ului din Bacău, Voinței Sibiu, Buftei și a Chindiei, formații ce pot părăsi competiția oricând.

Trecând peste aceste probleme, echipele ce au mai rămas în Liga a II-a își încep astăzi aventura din noul sezon, 2012-2013. Prima etapă ia startul cu multe meciuri echilibrate, situații complicare în care se află cluburile ducând la a nu mai știi care echipă favorită. În Seria I, cel mai interesant meci este cel din Farul și Sportul, în timp ce în Seria a II-a, astăzi, avem o partidă destul de echilibrată, cea dintre Damila și FCM Târgu Mureș. Duminică, două dintre pretendentele la promovare, CS Mioveni și FC Bihor, se vor duela de la ora 11:00, în timp ce prima rundă se va încheia luni, de la ora 19:00, cu un meci al orgoliilor, poate și cel mai așteptat din liga secundă, ACS Poli Timișoara – UTA Arad, chiar dacă niciuna dintre echipe nu e într-adevăr cea de care suporterii din cele două mari orașe ale vestului țării să fie mândri.

În afara tuturor acestor probleme și incertitudini, Liga2.ro rămâne cel mai important site ce se ocupă de fotbalul din ligile inferioare și vă ține la curent, așa cum v-a obișnuit, cu rezultatele, marcatorii și clasamentele tuturor partidelor.

Iată programul meciurilor primei runde:

SERIA I

1 septembrie, ora 11:00
FINAL / CHINDIA TÂRGOVIȘTE – CF BRĂ‚ILA 2-4
Arbitru: Lucian Rusandu; Asistenți: Imre-Laszlo Bucși și Joszef Peter (toți din Sfântu Gheorghe)

â–ºChindia: Perianu – Bușu, Morariu, Pătru, S. Rădoi (cpt.), I. Șerban, Al. Băluță, R. Dobre, A. Petrea, R. Verdeș, Cr. Cherchez
Rezerve: I. Popescu – I. Radu, Voduț, Gavrilă, Ispas, , M. Avram, Voineag
Antrenor: Flavius Stoican

â–ºBrăila: Bunduc – Bosoi (cpt), L. Ivan, D. Ignat, D. Sânmărtean, Pungă, Ochia, Pușcașu, S. Frunză, Ad. Cimpeanu, Ciocâlteu
Rezerve: Leu – Bălțoi, Spiridon, B. Rusu, M. Dima, Braha, M. Voicu
Antrenor: Alin Pânzaru

â–ºMin 81 2-4 Pungă majorează diferență

â–ºMin 80 2-3 Nou intratul Bălțoi aduce Brăila în avantaj printr-un șut din afara careului

â–ºMin 68 2-2 Rusu restabileste egalitatea printr-un șut de la 8 metri, in dreapta lui Perianu

â–ºMin 40 Chindia ratează un 11 metri prin Dragoș Pătru

â–ºMin 38 2-1 Băluță prinde un șut excelent din afara careului și readuce gazdele în avantaj

â–ºMin 26 1-1 Ad. Câmpeanu egalează după o lovitură de cap din 7-8 metri

â–ºMin 17 1-0 Bobi Verdeș deschide scorul cu un șut din unghi, din marginea careului de 6 metri

FINAL / DUNĂ‚REA GALAȚI – CS OTOPENI 0-2
Arbitru: Dragoș Teodor (Constanța); Asistenți: Mircea Mihail Grigoriu (București) și Paul Dimancea (Constanța).

â–ºDunărea: Măstăcan – D. Cristescu, Căldăraru, Ghiocel, L. Radu – L. Chiriac, S. Cucu – M. Iancu, I. Enache (cpt.), A. Cristea – Ginghină
Rezerve: Comănescu – I. Dragomir, S. Drăgan, D. Popescu, Chelaru, A. Grosu. Hristian
Antrenor: Eugen Baștină

â–ºOtopeni: Bucuroiu – Vlaicu, Răvoiu, Vătavu, B. Dumitru – Bardu, Dedu, Otvoș, G. Ghiță – Pălimaru, Fl. Manea
Otopeni: M. Oltean – Fl. Pană, Cl. Dumitrescu, L. Pîrvu, M. Roman, Bucă, V. Alexandru.
Antrenor: Ion Viorel

â–ºMin 10 0-2 Pălimaru majorează scorul din șase metri după o pasă din stânga a lui Ghiță

â–ºMin 2 0-1 Manea înscrie de la punctul cu var după ce Pălimaru a fost faultat clar în careu

FINAL / DINAMO II BUCUREȘTI – SĂ‚GEATA NĂ‚VODARI 0-3
Arbitru: George Rădulescu (București); Asistenți: Ionuț Babadac (Alexandria) și Ionuț Marius Bobe (Videle).

â–ºDinamo II: Râmniceanu – Homei, Ioniță, Crăciun, Burnea – Buia, Șt. Viorel, Stan, Stanca – Neculai, Bitez
Rezerve: Mutiu – Dobrosavlevici, Ghinea, Cazacu, Ursache, Vasile, Balint
Antrenor: Ilie Alexe

â–ºSăgeata: Viciu – Popa, Diaby, Oprea, Tigoianu – Vezan, Apostol, Goșa, Bar – L. Rusu, Zaharia
RezerevE: Gordin – Pecarov, Vârtic, Dumiru, Tudorache, Jianu, Pleniceanu
Antrenor: Aurel Șunda

â–ºMin 37 0-3 Apostol înscrie din 3 metri în dreapta portarul după o pasă primită din dreapta

â–ºMin 27 0-2 Centrare din dreapta, Burnea sare pe lângă minge, Apostol preia la 8 metri și înscrie din demi-vole

â–ºMin 9 0-1 Vezan îi pasează lui Tigoianu, atacantul Săgeții scapă singur cu Râmniceanu, pe care îl execută din 11 metri

FINAL / FARUL CONSTANȚA – SPORTUL STUDENȚESC 0-2
Arbitru: Cătălin Buși (Râmnicu Vâlcea); Asistenți: Marius Cristian Marchidanu (Brăila) și Florin Pucheanu (Ulmi).

â–ºFarul: Curcă (cpt.) – Băjan, Stegaru, Țabără, V. Sandu – Coteanu, Buzea, D. Bârlădeanu, Ivanovici – M. Matei, S. Chițu
Rezerve: Neagu – Stoianof, Olteanu, Ghenciu, B. Nicola, Săceanu, B. Popa
Antrenor: Ion Barbu

â–ºSportul: Ormenișan – Beța, D. Lungu, V. Lavăr, Ghinga, I. Șerban, A. Nistor, R. Patriche, L. Dobre, Novac, R. Farmache
Rezerve: Vâlceanu – C. Ciobanu, S. Ciobanu, Kassai, Bg. Barbu, A. Ovidiu, A. Mărgărit
Antrenor: Eusebiu Tudor

â–ºMin 73 0-2 Ghinga transforma cu siguranta de la punctul cu var

â–ºMin 73 Lovitura de pedeapsa pentru Sportul, Lazar a fost faultat de Țabără

â–ºMin 57 Corner pentru Farul, centreaza Sandu reia Țabără din 3 metri, reține Ormenișan

â–ºMin 55 ⇔ Schimbare la Farul, intră Stoianof iese Ivanovici

â–ºMin 45 Lovitura liberă pentru Sportul, Farmache șutează puternic în zid

â–ºMin 44 Stegaru vede cartonașul galben pentru un henț la 17 m de poartă lui Curcă

â–ºMin 20 0-1 Novac înscrie cu un șut din careu dupa o pasa de pe stânga

â–ºMin 7 Centrarea lui Lazar este reluata pe langa de Nistor;

â–ºMin 3 Centrarea lui Ivanovici nu ajunge la Tabara, balonul se scurge in afara terenului;

FINAL / RAPID CFR SUCEAVA – DELTA TULCEA 2-3
Arbitru: Emil Voicu (Bacău); Asistenți: Nicolae Megheșan (Târnăveni) și George Marian Fridl (Comănești).

â–ºRapid Suceava: Pascal – Bosâncu, Fl. Plămadă, Lozneanu, Semeghin, I. Plămadă, Gheorghiu, Velescu, Cainari, Homneac, Negru

â–ºDelta Tulcea: Stoicescu – Filip, Mișelăricu, Marincău, Coconașu, N. Crețu, V. Crețu, Câju, Mansour, Pantelie, Neagu

â–ºMin 73 ⇔ Intră Sumanariu în locul lui Lozneanu

â–ºMin 75 ⇔ Intră Iacob în locul lui N. Cretu

â–ºMin 67 2-3 Același Semeghin centrează, iar Golofca înscrie cu capul din plonjon

â–ºMin 64 ⇔ Nanu intră în locul lui Pantelie

â–ºMin 63 1-3 Semeghin centrează, Negru reia mingea cu capul și reușește să înscrie

â–ºMin 62 ⇔ Duman intră în locul lui Gheorghiu

â–ºMin 49 0-3 Pantelie obține un penalty, tot el îl execută și reușește să înscrie

â–ºMin 39 Corner de pe partea stanga, Cainari recentreaza, iar Negru trimite cu capul din 6 metri,peste poarta lui Stoicescu

â–ºMin 29 Bosâncu centreaza de pe partea dreapta, I. Plamada reia cu capul din 10 metri,dar mngea este respinsa de portarul oaspetilor

â–ºMin 17 0-2 Pantelie înscrie cu un șut de la aproximativ 25 de metri, mingea fiind puțin deviată de apărarea gazdelor

â–ºMin 9 0-1 V. Cretu reușește să deschidă scorul dupa ce mingea trimisă de acesta cu capul, după o centrare de pe partea dreaptă, trece printre picioarele lui Pascal

â–ºMin 6 ⇔ Golofca intră în locul lui Homneac, accidentat

DECIZIE / ACS BUFTEA – FCM BACĂ‚U 3-0
Arbitru: Florin Miron (București); Asistenți: Adrian Popescu (Craiova) și Speranța Popescu (București).

â–ºEchipa oaspete nu se prezintă la meci, astfel că ilfovenii vor câștiga meciul la „masa verde”.

DECIZIE / UNIREA SLOBOZIA – CALLATIS MANGALIA
Nu se dispută deoarece oaspeții s-au retras din campionat.
FC BOTOȘANI stă.

SERIA II

1 septembrie, ora 11:00
FINAL / LUCEAFĂ‚RUL ORADEA – FC ARGEȘ PITEȘTI 1-0
Arbitru: Dan Florin Dreve (Cluj-Napoca); Asistenți: Marius Nicoară (Băile Herculane) și Alexandru Cerei (Cluj-Napoca).

â–ºLuceafărul: Miron – Mihuț, Pocean, Letan, A. Achim – G. Bogdan, Svarczkopf, Bundea (cpt), Ianc – N. Roșu, G. Roșu
Rezerve: Ghilea – Andor, Blănaru, Popescu, Muntean, Mintaș, Haș
Antrenor: Călin Moldovan

â–ºFC Argeș: Croitoru . Botea, Negoiță, A. Voicu, Briceag – Cârstoiu, Doman, A. Popa, Manole – Ivănică, Dulcea (cpt)
Rezerve: Vreme – Gherase, A. Cristean, Răuță, I. Niculae, D. Stancu, R. Stănescu
Antrenor: Viorel Dumitrescu

â–ºMin 29 1-0 Ianc deschide scorul cu un șut superb de la 20 de metri, în stânga lui Croitoru

â–ºMin 27 Constantin Roșu înscrie din nou, dar golul este anulat tot pe motiv de off-side

â–ºMin 18 Svarczkopf înscrie, dar golul este anulat corect, pe motiv de off-side

FINAL / DAMILA MĂ‚CIUCA – FCM TÂRGU MUREȘ 2-0
Arbitru: Nicolae Cătălin Botaș (Timișoara); Asistenți: Bogdan Gheorghioiu (Timișoara) și Raul Constantin Ghiciulescu (Lugoj).

â–ºDamila: Botaș – Samson, I. Stoica, Posteucă, E. Stoica – Melcea, L. Iordache, Lircă – Ad. Popa, Codin, B. Geantă
Rezerve: D. Geantă, Voinea, Hlincă, Pârvulescu, Bălan, Bucuroaia, Rogozan
Antrenor: Erik Lincar

â–ºFCM: Botoșer – Szilagy, Nicu, Pascariu, S. Stancu – Șaim, Dâlbea, Hanca, Vagner – Kinczel, Apostu
Rezerve: Negru, P. Pop, S. Stoica, Bunea, Pădurețu, Deaconescu, Sfârlea
Antrenor: Daniel Isăilă

â–ºMin 90 2-0 Voinea mai înscrie o dată pentru Damila

â–ºMin 88 ⇔ Iese Lircă, intră Hlinca

â–ºMin 82 ⇔ Iese Ad. Popa, intră Bălan

â–ºMin 75 ⇔ Prima înlocuire la Măciuca, iese Codin, intră Voinea

â–ºMin 68 ⇔ Ultima schimbare la oaspeți, a ieșit Dâlbea, a intrat Bunea

â–ºMin 46 ⇔ Dublă schimbare la Tg. Mureș, ies Șaim și Apostu, intră Sfârlea și Pădurețu

â–ºMin 35 1-0 Gol meritat pentru Damila, care a dominat jocul. Adrian Codin înscrie cu capul din 8 metri, cei 500 de spectatori de la Drăgășani sunt în delir

â–ºMin 27 Ad. Popa trage periculos de la 16 metri, mingea trece de puțin pe lângă poarta mureșenilor, Botoșer era bătut

â–ºMin 26 Portarul vâlcean Botaș gafează incredibil, dar Apostu nu reușește să profite

â–ºMin 10 Ocazie imensă pentru Damila după o lovitură liberă de pe dreapta, Ionuț Stoica trage peste poartă din 6 metri

FINAL / UNIREA ALBA IULIA – FC MARAMUREȘ UNIVERSITAR BAIA MARE 2-1
Arbitru: Florin Mihai Marcu (Oradea); Asistenți: Ciprian Florin Danșa (Oradea) și Iulius-Radu Timar (Marghita).

â–ºUnirea: Tiuț – I. Stan, Schuller, Bumbac, M. Oprea (cpt.) – Cl. Oară, Istrate, Petrescu, Mândrușcă – Mureșan, Negruț
Rezerve: Clipici – Potopea, Cotolan, Contor, Rondak, Olar, Moga
Antrenor: Stelian Gherman

â–ºFC Maramureș: Danciu – Duruș, Toma (cpt.), Hodor, De Rosa –
Chivoiu, Faye, Deac, A. Bălan – Mariș, V. Pop
Rezerve: Olaru – C. Apostol, P. Negrea, Istrofor, Feraru, I. Grozav, Al. Câmpean
Antrenor: Romulus Buia

â–ºMin 79 2-1 Bumbac profită de mai multe greșeli în defensiva oaspeților, marcând din trei metri

â–ºMin 73 1-1 Câmpean finalizează cu gol o acțiune individuală, cu un șut de la 14 metri

â–ºMin 11 1-0 Petrescu centrează de pe dreapta, Mândrușcă, fotbalist venit împrumut de la CFR Cluj, deschide scorul cu o lovitură de cap

DECIZIE / FC OLT – POLITEHNICA TIMIȘOARA
Echipa oaspete a fost exclusă din campionat.
CSM RÂMNICU VÂLCEA stă.

1 septembrie, ora 17:00
FINAL / CORONA BRAȘOV – VOINȚA SIBIU 3-1
Arbitru: Iulian Călin (Ștefănești – Argeș); Asistenți: Iulian Szekely (Cluj-Napoca) și Ferencz Tunyogi (Zalău).

â–ºMin 75 3-1 Ene trage puternic pe centrul porții de la 30 de metri, Zăvoi este pe direcția mingii, este sigur că o reține, dar o scapă printre mâine și ia un gol rușinos

â–ºMin 71 2-1 Pasă pe culoar pentru Leonte, care urmărește balonul și trage la colțul lung de lângă Armeneanu

â–ºMin 50 1-1 Stere îi pasează pe culoar lui Chirciu, care pătrunde până în interiorul careului și îl lasă fără replică pe Zăvoi cu șutul său la colțul lung

â–ºMin 10 0-1 Dudiță înscrie cu un șut puternic din 14 metri, la colțul scurt, după o pasă dată înapoi cu pieptul de un coechipier

COMENTARIUL LIVE

2 septembrie, ora 11:00
CS MIOVENI – FC BIHOR ORADEA
Arbitru: Adrian Illyeș (Ploiești); Asistenți: Bogdan Daniel Hârlab (Brașov) și Andrei Simonis (București).

3 septembrie, ora 19:00
ACS POLI TIMIȘOARA – FC UTA ARAD
Arbitru: George Cătălin Găman (Craiova); Asistenți: Dragoș Mihai Iliescu (Craiova) și Ioan Daniel Ciocănea (Sibiu).

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 01 Sep. 2012, 02:28 Actualizat: 01 Sep. 2012, 19:06 LIVE-TEXT
Pe aceeași temă