Delta câștigă derby-ul cu Farul, Otopeniul se impune deși jucase în 10! FC Olt remizează la Baia Mare

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 23 Mar. 2013, 07:00 Actualizat: 24 Mar. 2013, 16:37 LIVE-TEXT
Delta câștigă derby-ul cu Farul, Otopeniul se impune deși jucase în 10!  FC Olt remizează la Baia Mare

Runda a 18-a a debutat ieri cu o surpriză. CSM Râmnicu Vâlcea a bătut, scor 3-1, la Târgu Mureș după ce FCM-ul deschisese scorul. Astăzi, Seria I propune 5 dueluri, toate partidele etapei, singura întâlnire ce nu se va disputa de la ora 11:00 fiind cea dintre FC Botoșani și Dunărea Galați, aceasta din urmă jucându-se de la ora 13:00. Dintre cele cinci partide, cele mai echilibrate și interesante par a fi: Săgeata – Chindia și Delta – Farul. 

În Seria a II-a, astăzi se vor juca doar două meciuri, FC Maramureș – FC Olt, de la ora 11:00, și ACS Poli – CS Mioveni, de la ora 15:00. UTA va profita de retragerea Alba Iuliei și va câștiga la masa verde. Mâine, de la ora 14:30, FC Bihor va întâlni pe teren propriu liderul seriei, pe Corona.

Liga2.ro rămâne cel mai important site ce se ocupă de fotbalul din ligile inferioare și vă ține la curent, așa cum v-a obișnuit, cu rezultatele, marcatorii și clasamentele tuturor partidelor.

Iată programul meciurilor celei de-a optsprezecea rundă:

SERIA I

23 martie, ora 11:00
FINAL / SPORTUL STUDENȚESC – ACS BUFTEA 1-2
Arbitru: Florin Miron (București); Asistenți: Claudiu Florea (Pitești) și Alexandru Midvichi (București).

â–ºSportul: Vâlceanu – Ștefănescu, Dobrin (cpt.), Leafu, Alexadrescu – Chiriță, Nicolici, Vlad, Milea – Stamici, Corlan
Rezerve: Radu – Bigosu, Simeară, Mărgărit, Barbu, Pandelescu
Antrenor: Ionuț Voicu

â–ºBuftea: Bolboașă – Vențer, Tudorache, Vițelaru, Dragomir – M. Albu, Ad. Udrea, Pătrașcu, Art. Karamyan (cpt.) – Codoban, Bâtfoi
Rezerve: Stamatin – Marciuc, Coandă, Muscă, Onieha, Teleahă, Alexandru
Antrenor: Valentin Bădoi

â–ºMin 87 1-2 Udrea trimite de la 20 de metri, din vole, în vinclul porții

â–ºMin 84 ⇔ Iese Vențer și intră Marciuc

â–ºMin 83 ⇔ Iese Chiriță și intră Bigosu

â–ºMin 71 1-1 Corlan înscrie de la punctul cu var în dreapta portarului. Bolboașă fusese pe minge

â–ºMin 70 Sportul scapă pe contraatac, Chiriță este faultat în careu de Vențer, care va lua și galben, și arbitrul dictează penalty

â–ºMin 56 ⇔ Intră Onieha și iese Codoban, la Buftea. La Sportul iese Barbu și intră Pandelescu

â–ºMin 51 0-1 Vițelaru împinge cu capul centrarea de pe partea dreaptă a lui Karamyan

â–ºMin 46 ⇔ La Buftea iese Albu și intră Alexandru

â–ºMin 46 ⇔ Iese Stamici și intră Barbu, la Sportul

â–ºMin 44 Vâlceanu are o intervenție foarte bună la șutul din 3 metri al lui Karamyan

â–ºMin 43 Tudorache șutează milimetric pe lângă bară din partea stângă a terenului

â–ºMin 36 Bâtfoi ratează deschiderea scorului după o respingere greșită a lui Vâlceanu

FINAL / CS OTOPENI – DINAMO II 1-0
Arbitru: Cristian Georgescu; Asistenți: Florin Eduard Ungureanu și Cosmin Vătămanu (toți din București).

â–ºCS Otopeni: Bucuroiu – Cl. Dumitrescu, Răvoiu, C. Marin, S. Pană, Marcu, L. Pârvu, Bardu, Bg. Dumitru, Pălimaru (cpt.), Bucă
Rezerve: Altean – D. Prodan, Cocârlă, Dăniță, G. Ion, G. Ghiță, M. Roman
Antrenor: Viorel Ion

â–ºDinamo II: Râmniceanu (cpt.) – Homei, M. Ioniță, Scutaru, A. Radu, Lemac, Dandea, Al. Tudose, S. Filip, R. Stănescu, A. Cristea
Rezerve: Muțiu – Bitez, Balint, Buia, Dobrosavlevici, Burnea, L. Cristea
Antrenor: Ion Moldovan

â–ºMin 83 Filip a primit și el al doilea galben și a fost eliminat

â–ºMin 77 1-0 Pălimaru reia cu capul din 6 metri și înscrie după o centrare din corner a lui Pană

â–ºMin 63 Pălimaru ratează un penalty după un henț în careu al lui Scutaru

â–ºMin 44 Răvoiu ia al doilea galben după un fault asupra lui Stănescu și este trimis la cabine

CRONICĂ‚ ȘI FOTO

FINAL / DELTA TULCEA – FARUL CONSTANȚA 2-0
Arbitru: George Rădulescu; Asistenți: Bogdan Velicu și Mircea Orbuleț (toți din București).

â–ºDelta: Stoicescu – V. Crețu, Mișelăricu, Marincău, Mansur – C. Neagu, Al. Iacob, N. Crețu, Câju (cpt.) – D. Florea, E. Nanu
Rezerve: I. Olteanu – D. Stanca, Ionescu, Postelnicu, Dragu, Ursu, M. Olteanu
Antrenor: Mihai Ciobanu

â–ºFarul: Curcă – Birău, Buzea, Călințaru, S. Chițu (cpt.), Ivanovici, Nițescu, B. Nicola, I. Popescu, S. Popescu, Stoianof
Rezerve: V. Neagu – Drugă, Ghenciu, Fuchs, Igiroseanu, Mucsi, Tabără
Antrenor: Alin Artimon

â–ºMin 56 2-0 Cursă pe dreapta a lui Neagu, care trimite în 16 metri pentru Câju, acesta din urmă șutând direct în vinclu

â–ºMin 38 1-0  D. Florea trimite imparabil, sub transversală cu ajutorul vântului, o minge din lovitură liberă de la 18 metri

23 martie, ora 13:00
FINAL / FC BOTOȘANI – DUNĂ‚REA GALAȚI 5-1
Arbitru: Robert George Dumitru (Brașov); Asistenți: Dan Lucian Ilieș (Brașov) și Constantin Mihai Cantemir (Făgăraș).

â–ºMin 73 5-1 Croitoru a centrat de pe stânga, iar Vraciu a împins mingea în poartă

â–ºMin 41 4-1 Croitoru a centrat în careu, iar Cârjan marchează din patru metri

â–ºMin 23 3-1 Hadnagy majorează avantajul botoșănenilor. Croitoru a centrat de pe dreapta, iar Hadnagy a împins mingea în poartă din trei metri

â–ºMin 21 2-1 Cucu reușește să înscrie din penalty, deși goalkeeperul botoșănean Dani Vlad a atins mingea

â–ºMin 20 Lovitură de la 11 metri pentru Dunărea Galați pentru un henț în careu a lui Acsinte

â–ºMin 13 2-0 Cârjan marchează din șase metri după o centrare de pe dreapta a lui Fulop

â–ºMin 10 1-0 Vraciu a marcat cu un lob de la 18 metri

COMENTARIUL LIVE / POPOVICI / BRAȘOVEANU / ȘFAIȚER

FINAL / SĂ‚GEATA NĂ‚VODARI – CHINDIA TÂRGOVIȘTE 4-1
Arbitru: Marius Bocăneală (Galați); Asistenți: Iulian Radu (București) și Florin Alexandru Vișan (Galați).
â–ºSăgeata: Gordin – I. Filip, Anișoiu, Goșa, Pantelie, Vezan (cpt.), V. Apostol, S. Bar, Diaby, Coconașu, D. Zaharia
Rezerve:Viciu – Tigoianu, Bozeșan, Nazîru, Șicu, Cazan, Bangheorghe
Antrenor: Constantin Gache

â–ºChindia: Perianu – Pătru, S. Rădoi (cpt.), Ispas, Bușu, Honciu, I. Șerban, Văduva, Băluță, Bg. Gavrilă, Verdeș
Rezerve: Omuț – Avram, A. Șerban, Stelea, Marinaș, R. Dobre, Voduț
Antrenor: Eusebiu Tudor

â–ºMin 82 4-1 Apostol bate în dreapta lui Omuț, în poziția opusă săriturii portarului și mărește diferența

â–ºMin 79 Perianu îl faultează în careu pe Tigoianu. Arbitrul dictează penalty și cartonaș roșu pentru portar

â–ºMin 60 3-1 Gavrilă înscrie din interiorul careului după o bâlbâială între fundașii gazdelor

â–ºMin 57 3-0 Vezan pasează peste apărarea Chindiei, Pantelie intră în careu și îl lobează pe Perianu

â–ºMin 52 2-0 Coconașu centrează dintr-un corner de pe partea dreaptă, Zaharia se înalță la 6 metri și reia sub transversală cu capul

â–ºMin 7 1-0 Vezan centrează de pe partea dreaptă, Zaharia interceptează și pasează în centrul careului pentru Sergiu Bar, care înscrie cu ajutorul barei

â–ºInițial amânat cu o oră din cauza vântului care bătea la Năvodari, partida dintre Săgeata și Chindia a fost amânat pentru duminică, de la ora 11:00.

COMENTARIUL LIVE

CF BRĂ‚ILA, UNIREA SLOBOZIA și RAPID CFR SUCEAVA stau.

SERIA II

23 martie, ora 11:00
FINAL / FC MARAMUREȘ – FC OLT 2-2
Arbitru: Flavius Alin Roșu (Timișoara); Asistenți: Silviu Cătălin Haramuz și Răzvan Constantin Nistoran (ambii din Reșița).

â–ºFC Maramureș: Ștețca – Duruș, Olteanu, Istrofor, Faye, Florin Achim, Urs, Paul Achim, Bitiș, Gego, Tănase
Rezerve: Sabo, Schuller, Negrea, Eni Cristian, Deac, Cornea, Krausz
Antrenor: Romulus Buia

â–ºFC Olt: Bordea – Giurcă, Cosic, Șerban, Bancu, Polgar, Quist, Andrei David, Firțulescu, Marin, Ene.
Rezerve: Bugiu, Dima, Anghelina, Crușoveanu, Vîlcică, Gafița, Matei
Antrenor: Dan Oprescu

â–ºMin 90 ⇔ A ieșit Firțulescu, a intrat Dima

â–ºMin 80 ⇔ A ieșit Andrei David, a intrat Vâlcică

â–ºMin 77 ⇔ Intră Crușoveanu în locul lui Șerban

â–ºMin 76 2-2 Oaspetii resping din propria suprafață de pedeapsă un balon care ajunge la Bițiș, acesta trimițând de la circa 18 metri din zona centrală un șut puternic și egalează

â–ºMin 75 Ene pătrunde în careu pe dreapta, trimite balonul pe lângă Stețca, însă Istofor, repliat, respinge de pe linia porții

â–ºMin 71 Polgar vede galben

â–ºMin 70 1-2 Quist trimite o diagonală, Ștețca nu reușește să rețină, iar Andrei David împinge balonul în poartă

â–ºMin 67 ⇔ Iese Urs, intră Negrea

â–ºMin 59 ⇔ Iese Achim, intră Deac

â–ºMin 54 Bițiș execută un corner de pe flancul stâng, iar balonul este respins de sub transversală de goalkeperul Bordea

â–ºMin 53 ⇔ Iese Olteanu, intră Schuller

â–ºMin 50 Faye primește cartonașul galben

â–ºMin 51 1-1 Firțulescu inițiază un atac pe flancul stâng, centrează și Marin reia cu capul din 6 metri în dreapta lui Ștetca

â–ºMin 44 Cosic lasă mingea să treacă în propriul careu, Gego urmărește și este faultat de Șerban. Maramureș primeste penalty, însă Tănasă trimite mult peste de la punctul cu var

â–ºMin 40 FC Olt a beneficiat de o lovitură liberă de la 18 metri, executată de Firțulescu și reținută însă de Ștețca

â–ºMin 35 FC Olt a mai avut o oportunitate prin Andrei David, care a reluat cu capul, pe lângă, o centrare venită de la Marin

â–ºMin 21 1-0  Duruș șutează de la 18 metri, trimițând o „torpilă” în stânga lui Bordea

â–ºMin 12 Ene îl găsește cu o pasă în careu pe Andrei David, care din 10 metri trimite în bară

â–ºMin 10 După o centrare de pe flancul stâng, Bordea iese greșit pe centrare, însă șutul lui Achim se duce pe lângă poartă

â–ºA început meciul cu o întârziere de aproape 15 minute

â–ºSub semnul întrebării, după ce autoritățile locale au anunțat că nicio echipă nu va fi lăsată să intre pe Stadionul „Viorel Mateianu” pentru a proteja terenul în urma stării degradate din cauza precipitațiilor, meciul de la Baia Mare se dispută.

â–ºStartul partidei nu a fost dat, trecând aproape zece minute de când arbitrul trebuia sa fluiere. Echipele nu au ieșit de la vestiare.

23 martie, ora 15:00
FINAL / ACS POLI – CS MIOVENI 0-0
Arbitru: Dan Florin Dreve (Cluj-Napoca); Asistenți: Gabriel Bârjac (Zalău) și Petrică Ionuț Câmpeanu (Cluj-Napoca).

COMENTARIUL LIVE / CRONICĂ‚ / VELCEA / PETRE

24 martie, ora 14:30
FINAL / FC BIHOR – CORONA BRAȘOV 2-1
Arbitru: Horațiu Mircea Feșnic (Cluj-Napoca); Asistenți: Ioan Daniel Ciocănea (Sibiu) și Raul Constantin Ghiciulescu (Lugoj).

â–ºMin 57 2-1 Târnăcop centrează dintr-o lovitură liberă peste grupul de jucători aflat la 10 metri de poartă, Mihalache, singur în 5 metri, trimite cu capul direct în Marc, mingea sare în față și Bud, venit din spate, reia în plasă

â–ºMin 20 1-1 Mărkuș se înalță și trimite cu capul la vinclu după o centrare din stânga a lui Târnăcop

â–ºMin 3 0-1 Manea bate o lovitură liberă de la dreapta la bătaie, în 6 metri, Forika îi ia fața lui Pogagcics și înscrie cu capul

COMENTARIUL LIVE

22 martie, ora 18:00
FINAL / FCM TÂRGU MUREȘ – CSM RÂMNICU VÂLCEA    1-3
Arbitru: Dragoș Istrate (București); Asistenți: Iulian Cătălin Brânză și Adrian Vornicu (ambii din Botoșani).

â–ºMin 71 1-3 Cruceru îi ia mingea lui Stere dintr-un duel unu la unu, scapă singur cu Botoșer și-l învinge simplu.

â–ºMin 55 1-2 Stoica bate în dreapta portarului și înscrie de la punctul cu var

â–ºMin 54 Punosevac încearcă să degajeze o minge în propriul careu, îi dă peste picioare lui Szabo și arbitrul dictează penalty

â–ºMin 26 1-1 Centrare din corner, mingea este deviată cu capul la colțul lung, Szabo îi ia fața lui Stere și înscrie cu un șut din 3 metri

â–ºMin 11 1-0 Lovitură liberă executată în careul vâlcean, Cristea deviază cu capul pe spate, mingea ajunge la Precup, care se bâlbâie și cu ajutorul lui Apostol trimiteprin fața porții în dreapta, acolo de unde Punosevac împinge balonul în poartă și deschide scorul

COMENTARIUL LIVE / PELICI

DECIZIE / UTA ARAD – UNIREA ALBA IULIA    3-0
Echipa oaspete s-a retras în pauză de iarnă și pierde meciurile din retur la „masa verde”.

FC ARGEȘ, LUCEAFĂ‚RUL ORADEA și DAMILA MĂ‚CIUCA stau.

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 23 Mar. 2013, 07:00 Actualizat: 24 Mar. 2013, 16:37 LIVE-TEXT
Pe aceeași temă