Juniorii au talent: România – Ungaria 4-0! Gavra și Manole sunt pe lista marcatorilor

25 May. 2012, 23:59 Juniori
Juniorii au talent: România - Ungaria 4-0!** Gavra și Manole sunt pe lista marcatorilor

România a început perfect turneul de elită la Under 19: 4-0 cu Ungaria

Puștii antrenați de Ovidiu Stângă au câștigat într-o manieră categorică primul din cele trei meciuri ale turneului din Serbia. Și-au presat mereu adversarii și s-au impus meritat cu 4-0, iar, cel puțin până duminică, sunt pe primul loc în grupă.

Zece din cei unsprezece titulari de ieri ai Ungariei sunt născuți în 1993, în vreme ce echipa României a fost construită pe scheletul grupei de copii născuți în 1994, care s-a calificat anul trecut la europenele Under 17. Au lipsit Bumba și Filip (și ei, din generația ’94), din cauza unor accidentări.
România a arătat o altă față, în comparație cu turneul final de anul trecut, când tricolorii de 17 ani au jucat ultradefensiv în toate meciurile din grupă.

De data aceasta, juniorii au fost lăsați să joace fotbal și, după ce au deschis repede scorul (minutul 10, centrare Manole, cap Gavra), au rămas în jumătatea maghiarilor și au continuat să atace. Jocul deschis le-a fost răsplătit cu un nou gol (marcator Manole, min. 36), iar tricolorii și duzina de suporteri români de la Novi Sad s-au mai bucurat de două ori după pauză. Vasluianul Stanciu și-a încununat evoluția excelentă cu un gol, după un un-doi cu Gavra, iar rapidistul Alex Ioniță a făcut 4-0, după o pasă primită tot de la Gavra.

Urmează două meciuri mai grele, cu Germania (duminică) și Serbia (miercuri). Câștigătoarea grupei se va califica la turneul final din Estonia.

ROMÂNIA – UNGARIA 4-0 (2-0)

Buzbuchi – Nica, Țîru, Puțanu, Vătăjelu (’64 Ș. Popescu) – A. Roman, Vaștag, N. Stanciu – cpt (’77 Al. Dan) – G. Iancu (’69 Ponița), Manole – Gavra.
Antrenor: Ovidiu Stângă

’10 Gavra, 1-0
’36 Manole, 2-0
’55 Stanciu, 3-0
’81 Ioniță, 4-0

Dombo – Pal (’46 Pekar), Ferenc (cpt), Czegel, Poor – V. Balint, Patvaros, Hajdu (’60 Tamas), Rado – Adorian, Szecsi (’46 Soma).
Antrenor: Frigyes Tuboly

Stadion: „Proleter” (Novi Sad); Spectatori: 100; Arbitru: John Beaton (Scoția) 3; Asistenți: Alan Mulvanny (Scoția) 3 și Dejan Potocan (Serbia) 3
Jucătorul meciului: Cristian Gavra.