Cupa Roman-Mușat la start!

28 Mar. 2009, 11:56 Special

Profitând de pauza competițională în care se regăsesc echipele din Liga 1, Lotus Luceafărul Băile Felix a contractat două amicale pentru sâmbătă în compania unor echipe de Liga 1 din zona Moldovei. Stadionul Moldova din Roman va găzdui, la sfârșitul acestei săptămâni, o competiție fotbalistică de anvergură. Municipalitatea va organiza în premieră Cupa Roman-Mușat, întrecere ce va reuni echipe de Liga I și Liga a II-a. Pentru trofeul pus în joc se vor bate FC Vaslui, echipă cu pretenții la cupele europene, Politehnica Iași, formație aflată în plin reviriment datorită noului antrenor italian și Lotus Băile Felix, echipa adoptată de Roman prin găzduirea meciurilor jucate acasă.

"Ne bucurăm că putem organiza manifestări sportive de o asemenea anvergură. După foarte mulți ani vin și la Roman să joace echipe de prima ligă. Competiția va reprezenta pentru romașcani un preambul pentru meciul care se va desfășura sâmbătă seara între România și Serbia. Evenimentul nu trebuie ratat și îi așteptăm pe toți microbiștii sâmbătă, începând cu ora 14.00, la stadion", a spus primarul Laurențiu Leoreanu.  Cupa Roman-Mușat se va desfășura în sistem de câte trei meciuri, fiecare echipă jucând cu celelalte două în reprize de câte 45 de minute, despărțite de pauze de 15 minute. Cele trei echipe participante vor fi premiate, după meciurile jucate în ordinea clasării. Partidele se vor desfășura în următoarea ordine: la ora 14:00 va avea loc meciul dintre Lotus Băile Felix și FC Vaslui, urmat la ora 15:00 de FC Vaslui – Poli Iași. Ultima partidă va fi de la ora 16:00, între Lotus Băile Felix și Poli Iași.