![Cu mulți jucători retrogradezi, cu puțini promovezi! 663 de fotbaliști au evoluat în Liga 2 în sezonul 2023-2024. Cel mai în vârstă, cel mai tânăr, cel mai bun marcator. Retrospectivă cifrică (II)](https://media.prosport.ro/61lWvvjQtjiuCFWW93SFyOJiKIg=/340x191/smart/filters:contrast(5):format(webp):quality(80)/https%3A%2F%2Fliga2.prosport.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F07%2Fretrospectiva-jucatori-liga-2-sezon-2023-2024-1024x545.jpg)
Problemele financiare pe care le întâmpină cluburile din Liga a 2-a au contribuit decisiv în ultimele luni la declararea unui număr foarte mare de jucători ca liberi de contract. Camera Națională pentru Soluționarea Litigiilor a luat în zilele precedente astfel de decizii în cazul altor cinci fotbaliști. Astfel, UTA i-a pierdut pe Mircea Cătălin Ilie și Teodor Țurcuș, Progresul pe Niculae Ciochină și Alexandru Cătană, iar CFR Timișoara pe Ion Feleagă.