Steaua execută CFC Argeș în Ghencea și trece peste ea în clasament. Echipa piteșteană a jucat mai mult de o repriză în inferioritate și a marcat în prelungiri, la singurul șut pe poartă

Marius ANGHEL 05 Oct. 2023, 19:02 Liga 2

Etapa a 9-a a Ligii 2 a debutat joi, 5 octombrie 2023, cu un meci în care s-au întâlnit două dintre cele mai importante echipe care participă în competiție. Steaua a primit vizita celor de la Campionii FC Argeș, pe care i-a executat cu scorul de 3-1, într-un joc un penalty și o eliminare.

• Runda continuă cu șapte partide programate sâmbătă, una duminică și ultima are loc luni.

Înainte de debutul etapei a 9-a cu meciul din Ghencea, Steaua ocupa locul 13, cu 9 puncte acumulate, la fel ca FK Miercurea Ciuc și CSM Reșița, acestea două având golaveraj mai slab. În schimb, CFC Argeș se afla pe poziția a 9-a, cu 11 puncte, între Concordia Chiajna și Viitorul Pandurii Târgu Jiu, care au același număr de puncte.

Steaua a executat CFC Argeș în Ghencea, într-un meci în care s-a marcat și din penalty și a fost și o eliminare

Fără victorie în ultimele cinci meciuri, Steaua a dat o replică puternică Argeșului și, la fel ca la Buzău, în jocul trecut, avea 2-0 după o jumătate de oră. Au înscris Alin Raicu (12) și Bogdan Chipirliu (30). Până la pauză au fost două faze controversate. Prima, în minutul 43, când Andrei Panait a intrat violet asupra lui Dobrescu și merita să fie eliminat direct, însă a primit doar cartonaș galben, iar arbitrul l-a eliminat două minute mai târziu pe mijlocul Argeșului, când a văzut cum l-a lovit cu cotul în piept pe Raicu, într-un duel pentru minge în care și argeșeanul și-a luat un cot în cap.

În partea secundă, Steaua s-a mulțumit cu avantajul pe care îl avea, dar tot ea a fost mai periculoasă și a mai marcat o dată prin Bogdan Chipirliu (83), de această dată din penalty, după ce Bărbulescu a fost faultat în careu de Bertrand, abia intrat.

La singura fază în care a șutat pe poartă, Argeșul a marcat golul de onoare în minutul 90+3, prin Andrei Zătreanu, după o fază frumos creată de Haită și Bertrand.

În urma acestui succes, Steaua acumulează 12 puncte și urcă, pentru moment, pe locul 7, la egalitate cu CSC Dumbrăvița (locul 8). Campionii FC Argeș rămâne cu 11 puncte și este pe locul 10, momentan. În etapa următoare, programată peste două săptămâni, Steaua joacă în deplasare la Unirea Slobozia, iar CFC Argeș are meci acasă cu CSM Slatina.

Claudiu Marcu arbitrează Steaua – Campionii FC Argeş

Partida programată la București a fost arbitrată de la centru de Claudiu Marcu (Constanţa) și de la cele două tușe de asistenții Daniel Vlase (Galaţi) și Cosmin Bojan (Târgu Mureş). Arbitru de rezervă a fost George Cătălin Roman (Timişoara). Observator de arbitri a fost Silviu Crângaşu (Ploieşti), iar delegat de joc a fost ales Adrian Petre (Buzău).

CLASAMENTUL Ligii 2 și al golgheterilor

COMENTARIUL LIVE:

STEAUA – CAMPIONII FC ARGEȘ 3-1

Alin Raicu 12′, Bogdan Chipirliu 30′, 83′ – penalty / Andrei Zătreanu 90+3′

Steaua: Frânculescu – Vîrtej, Beța, Ad. Ilie (cpt.) – St. Drăghici (Enceanu 79′), Rober Sierra, Mancuso (Bărbulescu 69′), Raicu (Dav. Matei 69′), Dobrescu – – Chunchukov (Buziuc 79′), Chipirliu (Topuzov 85′)
Rezerve neutilizate: I. Pop – Boiciuc, C. Avram, Dav. Maftei
Antrenor: Daniel Oprița

Campionii FC Argeș: Andr. Bucur – Tofan, Turda (cpt.), M. Tudose, Rizzi (Babin 46′) – Al. Răuță (Haită 84′), Andr. Panait (eliminat – 45′) – Rădescu (Y. Pîrvu 84′), M. Angelov (Zătreanu 88′), Buhăcianu (Bertrand 72′) – Bg. Rusu
Rezerve neutilizate: Straton – Grigore-Huideș, Scarlatache, D. Bujor
Antrenor: Eugen Beza
Eliminat: Andrei Panait 45′ (cumul de cartonașe galbene)

Stadion: Steaua (București). Arbitru central: Claudiu Marcu (Constanţa). Arbitri asistenți: Daniel Vlase (Galaţi) și Cosmin Bojan (Târgu Mureş). Arbitru de rezervă: George Cătălin Roman (Timişoara). Observator arbitri: Silviu Crângaşu (Ploieşti). Delegat joc: Adrian Petre (Buzău).

♦Min 90+4 Final de joc în Ghencea, unde Steaua câștigă de o manieră categorică partida cu Campionii FC Argeș, scor 3-1, cu piteștenii înscriind la singura lor situație de gol, în prelungiri. În urma acestui succes, Steaua acumulează 12 puncte și urcă, pentru moment, pe locul 7, la egalitate cu CSC Dumbrăvița (locul 8). Campionii FC Argeș rămâne cu 11 puncte și este pe locul 10, momentan.
Min 90+4 Pe o fază de contraatac, Steaua avansează în flancul drept, mingea e centrează în careu, Enceanu reia cu boldă și e aproape se înscrie, însă Bucur se întinde serios și scoate mingea aproape de sub transversală în corner
Andrei Zătreanu, la al șaselea meci în care e utilizat la CFC Argeș, a reușit primul gol. Mai devreme, Bogdan Chipirliu a înscris al 8-lea gol în acest sezon și a reușit pentru a doua oară o dublă. Prima a fost cu Unirea Dej (6-2).
Min 90+3 3-1 Defensiva Stelei e făcută șah mat. Haită pasează în stânga, în careu, pentru pătrunderea lui Bertand, nemarcat, acesta centrează pe jos la bara a doua, iar Andrei Zătreanu finalizează simplu din 2 metri de lângă Ilie pentru golul de onoare al Argeșului
Min 90 + Meciul e prelungit cu patru minute
Va fi primul meci în campionat în care Argeșul pierde cu Eugen Beza antrenor, secund rămas principal după demiterea lui Alexandru Pelici. În precedentele patru jocuri s-au înregistrat două victorii și două remize. CFC Argeș a mai pierdut un joc cu Beza antrenor, chiar primul în care el a prelua echipa, acel 0-1 rușinos de la Oradea, din Cupa României, contra echipei din Liga 3 FC Bihor Oradea
Min 88 Ultima schimbare și la Argeș. Iese Milcho Angelov și intră Andrei Zătreanu, trecut pe la Steaua în primul sezon după promovarea în Liga 2
Min 85 Ultima schimbare la Steaua. Iese Bogdan Chipirliu, în aplauzele publicului, și intră Mario Topuzov
Min 84 Încă două schimbări la CFC Argeș. Ies Alexandru Răuță și Ionuț Rădescu și intră Florian Haită și Yanis Pîrvu
Min 83 3-0 Bogdan Chipirliu îl fentează pe Bucur și înscrie cu latul, pe jos, în stânga. Portarul a sărit în partea opusă
Min 82 Minge trimisă în sus în careul Argeșului, Bărbulescu urmărește și cade după contactul minor cu Bertrand. Bertrand privea în sus, după minge, la fel ca adversarul său, și a întins ușor piciorul, picior de care Bărbulescu s-a împiedicat și a căzut, iar arbitrul a dictat penalty. Bărbulescu pare mai degrabă că a căutat contactul și a căzut forțat, decât să fie împiedicat de adversar. Jucătorii Argeșului protestează, însă decizia arbitrului de a dicta penalty rămâne
Min 79 Dublă schimbare la Steaua. Ies Tsvetelin Chunchukov și Stephan Drăghici și intră Alexandru Buziuc și Rareș Enceanu
Min 74 Dobrescu pătrunde în careu pe stânga, trage din alergare cu stângul, spre vinclul colțului scurt, Bucur barează în corner cu un braț
Min 72 Valentin Buhăcianu este înlocuit cu Dorian Bertrand de Beza
♦Min 69 Dublă schimbare la Steaua. Ies Alin Raicu și Gianluca Mancuso și intră David Matei și Valentin Bărbulescu
Min 64 Acțiune de contraatac a Stelei, mingea e trimisă în dreapta pentru pătrunderea în viteză a lui Drăghici, acesta preia o dată și trage cu dreptul din 17 metri ușor lateral, destul de slab, puțin pe lângă bara a doua. Drăghici ar mai fi putut avansa, însă a preferat un șut de la distanță
Min 61 ||| Stephan Drăghici primește cartonașul galben pentru o intrare tare în marginea terenului asupra lui Rădescu, cu piciorul sus
Min 49 Dobrescu avansează în stânga, centrează, Chunchukov ajunge primul și deviază din colțul stânga al careului mic, însă trimite cu capul puțin pe lângă bara a doua
Min 46 S-a reluat jocul
Min 46 Schimbare la pauză la Argeș. Iese italianul Facundo Rizzi și intră croatul Domagoj Babin
Min 45+3 Pauză în Ghencea, unde Steaua conduce cu 2-0 în meciul cu CFC Argeș, după o primă repriză excelentă. În a doua va juca și în superioritate numerică. Eugen Beza și mai apoi Valentin Buhăcianu protestează la adresa arbitrului Claudiu Marcu. Decizia sa de a-l elimina pe Panait a fost una justă
Min 45 |||| Minge aruncată în față de steliști, Chunchukov pică din duelul cu Turda și simulează o lovitură, arbitrul lasă jocul să continue. Mingea a sărit din gazon și a luat înălțime, Andrei Panait se poziționează în fața lui Raicu pentru a sărit la cap, însă o face cu brațul sus și lovește tare în spate direct în pieptul jucătorului care a deschis scorul. Raicu acuză lovitura, iar Panait probabil și-a dat seama de ce a făcut și simulează o lovitură în cap primită. Totul s-a întâmplat chiar sub privirile arbitrului, care scoate al doilea cartonaș galben pentru Panait, i-l arată și îl elimină. Putea să-l elimine în urmă cu două minute, direct, însă o face acum. Panait protestează, se preface că nu știe de ce a primit al doilea cartonaș și cere ajutor și din partea arbitrului de rezervă. Și Beza e nemulțumit
Min 43 ||| Andrei Panait intră prin alunecare și îl lovește dur pe Dobrescu. Arbitrul acordă doar cartonaș galben, deși contactul a fost mai mult de galben
Steaua a avut 2-0 și în meciul trecut, la Buzău, tot după prima jumătate de oră, însă până la pauză a fost egalată, iar meciul cu Gloria s-a terminat 4-4 după ce s-au marcat trei goluri în minutele de final.
Min 37 ||| Costinel Tofan îl faultează pe Raicu pentru a opri un contraatac și primește și el cartonașul galben
Min 35 ||| Adrian Ilie, căpitanul Stelei și la acest meci, primește cartonașul galben pentru un fault făcut în marginea terenului. Argeșul are lovitură liberă
Echipa antrenată de Eugen Beza vine după patru jocuri în care nu a pierdut: 1-1 la Metaloglobus, 2-0 cu Unirea Dej, 4-0 la CSM Alexandria și 0-0 cu CSC Șelimbăr.
Bogdan Chipirliu (31 ani) este la al 7-lea gol marcat în acest sezon, în nouă meciuri, toate începute ca titular. Este din nou singurul golgheter al campionatului, după ce fusese egalat de Alexandru Gîrbiță (6 goluri) de la Viitorul Pandurii
Min 30 2-0 Acțiune în dreapta a Stelei, mingea este centrată în centru, Chunchukov preia cu spatele la poartă, îi ține în spatele rău pe Turda și Tudose, așează în spate pentru Bogdan Chipirliu, care urcă, preia mingea cu călcâiul, pivotează și trage pe jos din 9 metri ușor lateral dreapta, printre picioarele lui Buhăcianu, și înscrie cu toată opoziția lui Bucur
♦CFC Argeș a mai fost condusă în acest sezon de Liga 2 în trei partide și de două ori a reușit să egaleze: 1-1 la CS Tunari, 0-2 cu Chindia și 1-1 la Metaloglobus.
Steaua vine după o serie de cinci meciuri, patru în campionat și unul în Cupa României, în care nu a câștigat. Are trei remize și un eșec în Liga 2 și o înfrângere cu prim-divizionara ”U” Cluj în Cupă.
Steaua a mai condus în acest sezon în cinci meciuri și doar o dată a câștigat: 1-1 cu Metaloglobus, 6-2 la Unirea Dej, 1-1 cu CSM Alexandria, 2-3 la CSC Șelimbăr și 4-4 la Gloria Buzău.
♦Mijlocașul de 18 ani Alin Raicu este la al treilea gol înscris pentru Steaua în acest sezon de Liga 2. În cele cinci meciuri în care a fost folosit până acum, de trei ori ca titular, Raicu a marca câte o dată cu Unirea Dej (6-2), Gloria Buzău (4-4) și, acum, cu CFC Argeș.
Min 12 1-0 Centrare din stânga în fața porții, Bucur iese și boxează din fața lui Tudose, în aceași timp izbindu-se de coechipierul său, mingea ajunge la Alin Raicu, iar acesta înscrie cu un șut în dreapta din 12 metri central. Steaua marchează după un început mai bun de meci, în care a avut posesia și a pus presiune pe defensiva adversă, până acum fără să aibă vreo situație importantă de gol
Min 1 A început partida de la București, de pe stadionul Steaua. Steaua joacă în roșu și albastru, CFC Argeș evoluează în echipamentul alb cu inserții violete