Steaua și CSM Slatina, amical cu cinci goluri în Ghencea, cu desfășurare spectaculoasă de scor | VIDEO

Marius ANGHEL 18 Nov. 2023, 16:03 Liga 2

Steaua și CSM Slatina au fost alte două echipe din Liga 2 care au profitat de această pauză din campionat, pe perioada meciurilor echipelor naționale, pentru a disputa un joc amical.

Întâlnirea a avut loc sâmbătă, de la ora 11:00, pe terenul 5 din cadrul Complexului Sportiv Steaua și a fost câștigată cu scorul de 3-2 (1-1) de către bucureșteni.

Steaua a câștigat amicalul cu CSM Slatina

CSM Slatina a condus în Ghencea prin golul marcat din penalty de căpitanul Cătălin Doman, în minutul 19. Steaua a egalat până la pauză prin reușita fundașului Daniel Vîrtej, venită în minutul 37. În partea secundă, echipa lui Daniel Oprița a preluat conducerea în urma golului reușit de un alt fundaș, Mihai Dobrescu, venit în minutul 52, însă oltenii au avut replică și au reușit egalarea prin Alexandru Ciocâlteu (56). Golul victoriei trupei din Capitală i-a aparținut bulgarului Tsvetelin Chunchukov, în minutul 84.

Steaua a început în formula: I. Pop – Dav. Maftei, C. Avram, Vîrtej, Ad. Ilie, Andr. Cristea – Enceanu, Rober Sierra, St. Drăghici – Buziuc, Boiciuc. Au mai intrat: H. Iancu – Beța, Chunchukov, Bărbulescu, Topuzov, Dobrescu, Gab. Dumitru, Mih. Popescu și Nino Bornescu.

CSM Slatina a început în formula: Velcu – A. Stan, Gherghe, Sălcianu, C. Toma, D. Toma, Donca, I. Mitran, R. Popa, Doman, Val. Alexandru. În a doua repriză au fost utilizaţi ceilalţi jucători aflaţi în lot, cu excepția lui Silvian Matei, Raphael Stănescu şi Mihai Ion, care au făcut antrenament.

• În sezonul regular al Ligii 2, Steaua și CSM Slatina s-au întâlnit în data de 25 septembrie, în Ghencea, în etapa a 7-a, când cele două echipe au remizat la scorul de 1-1.

Steaua și CSM Slatina, despărțire de două puncte în Liga 2 după 13 etape

În campionat, după 13 etape, Steaua ocupă locul 7, cu 19 puncte, iar CSM Slatina se află pe poziția a 11-a, cu 17 puncte.

În runda a 14-a, penultima programată în 2023, Steaua joacă sâmbătă, de la ora 11:00, la Clinceni, cu Progresul Spartac (locul 20, 1 puncte), iar CSM Slatina are meci tot în deplasare, tot sâmbătă, de la ora 11:00, la FK Miercurea Ciuc (locul 14, 16 puncte).