Steaua se încurcă acasă de CSM Alexandria, Corvinul câștigă cu Progresul Spartac într-un meci în care s-a descurcat mai bine când nu a fost în superioritate numerică

Marius ANGHEL 27 Aug. 2023, 13:05 Liga 2

Ultimele două meciuri ale etapei a 4-a a Ligii 2 au avut loc astăzi, duminică, 27 august 2023, de la ora 11:00. Unul s-a disputat la București, pe stadionul Steaua, între Steaua și nou-promovata CSM Alexandria, iar altul a avut loc la Buftea, pe terenul de iarbă al bazei FRF, între retrogradata primită înapoi în competiție în locul FC Brașov, Progresul Spartac, și nou-promovata Corvinul Hunedoara.

Steaua a condus prin reușita golgheterului său Bogdan Chipirliu, însă a fost egalată chiar înainte de pauză. ”Militarii” au alergat după victorie în partea secundă, au irosit mai multe situații de gol, au și avut noroc pe final să nu primească încă un gol, iar la final tabela a arătat remiză cu CSM Alexandria, scor 1-1. De notat că arbitra Alina Peșu i-a arătat în prelungiri al doilea cartonaș galben lui Chipirliu, deci și pe cel roșu, după ce s-a consultat cu arbitrul asistent Bălan, însă s-a răzgândit la protestele steliștilor și l-a iertat pe acesta de eliminare!

La Buftea, Corvinul a început tare meciul cu Progresul Spartac, iar în minutul 8 avea deja 2-0. Nu s-a mai forțat apoi, iar înainte de pauză a rămas și în superioritate numerică, după eliminarea lui Andrei Purice pentru două cartonașe galbene primite în doar patru minute. În partea secundă, Spartac a dat o replică bună, chiar și în inferioritate, a marcat, însă nu a avut puterea să egaleze, în timp ce Corvinul s-a jucat cu ocaziile, ratând în mai multe rânduri din poziții bune de gol. S-a terminat 2-1 pentru Corvinul Hunedoara, care urcă pe locul 2.

Înaintea desfășurării celor două partide, care pun punct rundei a 4-a, echipele ocupau următoarele poziții în clasament: Corvinul Hunedoara (locul 4, 7 puncte), Steaua (locul 10, 5 puncte), CSM Alexandria (locul 14, 3 puncte) și Progresul Spartac (locul 20, 0 puncte). Aceasta din urmă are un meci restant, din prima etapă, acasă cu CSC Dumbrăvița.

După disputarea jocurilor, noile poziții ale echipelor sunt următoarele: Corvinul Hunedoara (locul 2, 10 puncte), Steaua (locul 6, 6 puncte), CSM Alexandria (locul 12, 4 puncte) și Progresul Spartac (locul 20, 0 puncte și un meci în minus).

CLASAMENTUL Ligii 2 și al golgheterilor
Rezultatele înregistrate în etapa 4 a Ligii 2

COMENTARIUL LIVE:

STEAUA – CSM ALEXANDRIA 1-1

Stadion: Steaua (Bucureşti).
Arbitru central: Ionela Alina Peşu (Craiova). Arbitri asistenți: Gheorghiță Bălan (Piteşti) și Alexandra Theodora Apostu (Bacău). Arbitru de rezervă: Ana Maria Terteleac (Berceni – Ilfov). Observator de arbitri: Bogdan Velicu (Bucureşti). Delegat de joc: Stere Guțeanu (Techirghiol).

Steaua: I. Pop – Dav. Maftei, Vîrtej, Beța (cpt.)(Mancuso 73′), Dobrescu – St. Drăghici (Buziuc 73′), Dav. Matei (Raicu 46′), Rober Sierra, Topuzov (Ad. Ilie 63′) – Boiciuc (Chunchukov 63′), Chipirliu
Rezerve neutilizate: Frânculescu – Enceanu, C. Avram, Bărbulescu
Antrenor: Daniel Oprița

CSM Alexandria: Cristică (cpt.) – Nicola, Cană, Perju, Vl. Georgescu – Împungerouă (Lupoaica 82′), I. Voicu (Jerdea 46′), Mih. Stancu, Ov. Horșia (Gîdea 62′) – P. Simon (Mogoș 46′), Dodoi (C. Neagu 78′)
Rezerve neutilizate: Brînză – Al. Băican, Iakabfi, Nedelea
Antrenor: Ștefan Odoroabă

Min 90+10 Final de joc în Ghencea, unde Steaua se încurcă de nou-promovata CSM Alexandria, cu care termină la egalitate, scor 1-1
Min 90+9 ||| Iosif Cristică trage de timp la o degajare și primește și el cartonașul galben
Min 90+6 ||| Arbitra Ionela Peșu se consultă cu asistentul Bălan, în urma protestelor de la margine și după ce se observă semnul de pe fața lui Lupoaica, lovit cu cotul în pomete de Chipirliu într-un duel aerian produs în urcă cu două-trei minute. Peșu îi arată al doilea cartonaș galben lui Bogdan Chipirliu, este al doilea și îl vede și pe cel roșu. Atacantul Stelei protestează și arată cu mâna către altcineva, probabil susținând că nu el a lovit, deși reluările tv arată că el a fost. Peșu, care probabil nu a văzut clar faza, trece în cele din urmă peste indicația colegului Bălan și îi anulează cartonașul galben lui Chipirliu și i-l arată lui Tsvetelin Chunchukov. Daniel Oprița a primit și el cartonașul galben pentru prosteste
Min 90+5 ||| Ștefan Odoroabă este chemat de arbitra Peșu și refuză. Vine la margine în cele din urmă și primește cartonașul galben pentru proteste. Voia galben pentru Chipirliu la o intervenție cu brațul asupra lui Lupoaica
Min 90+2 Steaua atacă în valuri de câteva minute bune, însă nu l-a pus mai deloc la încercare pe Cristică. La o centrare a lui Buziuc din dreapta, Chunchukov reia cu capul din 6 metri pe lângă poartă, în dreapta, de puțin pe lângă bară
Min 81 ⇒ Robert Lupaica intră în locul lui Alexandru Împungerouă
Min 81 Ocazie mare pentru Alexandria. Neagu, abia intrat pe teren, interceptează o minge în fața careului Stelei, scapă singur cu portarul, însă trimite razant pe lângă bara din dreapta
Min 78 La CSM Alexandria, intră Cosmin Neagu și iese Gabriel Dodoi
Min 74 Dublă schimbare la Steaua. Intră Alexandru Buziuc și Gianluca Mancuso și ies Stephan Drăghici și Dean Beța
Min 73 Șut puternic al lui Rober Sierra de la circa 20 de metri, Cristică respinge slab, în lateral, Chunchukov sprintează pentru a intra în posesie, însă fundașul de lângă el e mai rapid și respinge în corner
Min 72 ||| Bogdan Chipirliu primește cartonașul galben pentru proteste la adresa arbitrei, în urma deciziei acesteia de a acorda fault în atac la faza în care stelistul și-a luat doi pumni în cap de la Cristică la un duel aerian pentru minge în careul Alexandriei
Min 63 La CSM Alexandria, iese Ovidiu Horșia și intră Adrian Gîdea. La Steaua, ies Mario Topuzov și Alexandru Boiciuc și intră Adrian Ilie și Tsvetelin Chunchukov
Min 46 S-a reluat jocul de la București
Min 46 Schimbări la pauză. Iese David Matei și intră Alin Raicu, la Steaua. Ies Ionuț Voicu și Petre Simon și intră Robert Jerdea și Alexandru Mogoș, la CSM Alexandria
Min 45+2 Pauză în Ghencea, unde Steaua și CSM Alexandria sunt la egalitate, scor 1-1
Min 45 1-1 Împungerouă centrează din dreapta careului în fața porții, Ovidiu Horșia îi ia fața lui Maftei în 4 metri și deviază în plasă și înscrie chiar înainte de pauză. Oprița este nervos pe margine și șutează în ce nimerește. Reproșează jucătorilor săi că n-au putut respinge ca lumea mingea, atât cea ajunsă la Împungerouă, cât și cea primită de Horșia
Min 44 Incursiune în dreapta, mingea este pasată în careu, de acolo se centrează în centru, Boiciuc trage cu dreptul din 9-10 metri, nu foarte bine, balonul ricoșează din fundașul din fața sa în lateral și acolo plonjează Cristică și reține pentru a evita cornerul
Min 25 Chipirliu pătrunde în careu pe stânga, finalizează pe jos la prima bară, însă Cristică scoate cu piciorul și evită un nou gol
Min 22 1-0 Triunghi de pase excelent al steliștilor și defensiva Alexandriei este făcută șah-mat. Boiciuc ridică balonul din fața careului în stânga, Rober Sierra recentrează cu capul în 6 metri, unde Bogdan Chipirliu, nemarcat, pune latul și înscrie simplu. Chipirliu, golgheterul precedentelor două ediții ale Ligii 2, are deja patru goluri marcate în patru etape și se detașează în fruntea clasamentului golgheterilor. A marcat în trei dintre cele patru jocuri ale Stelei
Min 4 Alexandria are prima mare ocazie a meciului. Dodoi recuperează și avansează pe centru, pasează în stânga la Simon, care pătrunde în careu, centrează pe jos în centru pentru Dodoi, acesta îl are în fața sa doar pe Pop, trage din 13 metri, însă portarul parează salvator în dreapta sa
Min 2 ||| Mario Topuzov intră neglijent la mijlocul terenului, ratează intervenția la minge și îi pune o talpă pe picior lui Stancu, iar arbitra îi arată cartonașul galben absolut corect
Min 1 A început partida de pe stadionul Steaua. Galeria Stelei cântă. Meciul este televizat de DigiSport 1 și PrimaSport

PROGRESUL SPARTAC – CORVINUL HUNEDOARA 1-2

Stadion: CNAF Buftea iarbă (Buftea – Ilfov).
Arbitru central: Gabriel Mihuleac (Iaşi). Arbitri asistenți: Damian Antal (Bacău) și Gabriel Neagu (Călăraşi). Arbitru de rezervă: Lucian Diaconu (Iaşi). Observator de arbitri: Laurenţiu Vărgatu (Brăila). Delegat de joc: Mircea Bucur (Târgu Mureş).

Progresul Spartac: Al. Soare – Leafu, Parfeon (cpt.), Leo. Alexandrescu, M. Dumitru – Purice (eliminat, 44′) – Tong (Eug. Lixandru 46′), Petcu (Crivac 65′), Andr. Grigore – Andr. Florescu – Istrătie (Mat. Andrei 57′, Andr. Popescu 85′)
Rezerve neutilizate: Silion – Fîrțînescu, Rz. Stîngă
Antrenor: Andrei Erimia
Eliminat: Andrei Purice 44′ (cumul de cartonașe galbene)

Corvinul Hunedoara: Lefter – Fl. Iacob, Lică, Ant. Manolache, Velisar – T. Mitran (Seb. Ion 73′), Al. Neacșa (Antonov 59′), M. Chindriș (cpt.)(Hrezdac 67′), Bradu – M. Coman (Hergheligiu 67′), Nic. Pîrvulescu (Lupu 58′)
Rezerve neutilizate: D. Roman – D. Pop, Ad. Nicolae, Lupușor
Antrenor: Florin Maxim

Min 90+6 Final de joc la Buftea. Corvinul Hunedoara câștigă cu 2-1 meciul cu Progesul Spartac, după o parte secundă slabă, în care a jucat în superioritate numerică și a primit gol
Min 90+5 ||| Mario Dumitru pierde mingea în lateralul propriului careu, îl faultează pe Lupu și primește și el cartonașul galben
Min 90+3 Iacob primește în dreapta careului din partea lui Lupu, e singur în 8 metri ușor lateral, însă nu are tăria să finalizeze, deși îl are în fața sa doar pe portar, scoate în centru, iar Bradu, incomodat de un adversar, șutează din 10 metri peste poartă
Min 88 ||| Marius Lupu primește cartonașul galben pentru două faulturi făcute în scurt timp
Min 85 Când jocul este oprit fiindcă Viorel Lică acuză o accidentare la piciorul drept și primește îngrijiri, Andrei Popescu intră pe teren la Progresul Spartac în locul lui Matei Andrei, introdus în partea secundă
Min 74 Iese Timotei Mitran și intră Sebastian Ion
Min 67 Dublă schimbare la Corvinul. Ies Marius Coman și Marius Chindriș și intră Andrei Hergheligiu și Denis Hrezdac
Min 65 Iese Giovani Petcu și intră Alexandru Crivac
Min 58 Dublă schimbare la Corvinul. Intră Ilja Antonov și Marius Lupu și ies Alexandru Neacșa și Nicolae Pîrvulescu
Min 58 Pîrvulescu centrează din dreapta, Coman reia cu capul din 6 metri, de la prima bară, însă trimite peste poartă
Min 57 O nouă schimbare la Progresul Spartac. Iese Bogdan Istrătie și intră Matei Andrei
Min 57 ||| Marius Coman primește cartonașul galben pentru un fault din spate
Min 55 ||| Nicolae Leafu primește cartonașul galben pentru un fault comis mai înainte, dar nedictat de arbitru pentru a lăsat jocul să continue
Min 54 1-2 Florescu primește în stânga, la 25-30 de metri, e nemarcat, pătrunde spre centru, șutează cu dreptul, Lefter e surprins și parează cu antebrațele în față, Andrei Grigore preia pe piept în 8 metri lateral dreapta, trage în blocajul portarului, mingea îi revine și apoi împinge balonul în plasă din 6 metri
Min 50 Iacob primește în dreapta, în careu, îl are în fața sa doar pe portar, însă îl ia la țintă din 6 metri pe acesta. Balonul ricoșează în stânga, Bradu recuperează și șutează din 10 metri lateral, Soare scapă balonul din mâini, Iacob urmărește să înscrie din 2 metri, însă un fundaș e mai rapid și salvează, dar arbitrul dă fault în atac
Min 46 S-a reluat jocul
Min 46 ⇒ Eugen Lixandru intră în locul lui Nicolas Tong, la Progresul Spartac, la pauză
Min 45+3 Pauză la Buftea, unde Corvinul conduce Progresul Spartac cu 2-0 și are și superioritate numerică pe teren după eliminarea lui Andrei Purice
Min 44 |||| Andrei Pucice intră din spate, prin alunecare, și îl faultează pe Bradu, arbitrul acordă fault și scoate al doilea cartonaș galben și i-l arată și pe cel roșu. Progresul Spartac va juca mai mult de o repriză în inferioritate numerică
Min 43 ||| Marius Chindriș îl faultează la mijlocul terenului pe Mario Dumitru, direct pe piciorul adversarului, și vede și el cartonașul galben
Min 40 ||| Andrei Purice îl faultează din spate pe Neacșa, în flancul stâng de atac al Corvinului, și primește cartonașul galben, primul al jocului
Min 37 Minge trimisă înapoi cu capul, Parfeon vrea să protejeze pentru a ieșit portarul să rețină, însă Coman e mai puternic decât el și câștigă duelul corp la corp, atacantul intră în posesie și încearcă din 8 metri un lob peste portarul ieșit în 6 metri, Soare agață cu unghiile balonul și îl deviază în dreapta sa. Coman recuperează, pivotează în careul mic, în stânga, și șutează în corpul portarului, sărit la colțul scurt
Min 37 Corner din stânga bătut scurt, mingea este centrată înalt în fața careului, de unde Chindriș, nemarcat, șutează din prima din voleu, însă o face la circa un metru peste poartă
Min 29 Pîrvulescu are un șut-centrare din stânga spre poartă, Soare scapă balonul printre mâini, însă un fundaș e în apropiere și respinge din fața porții. Neacșa recuperează în fața careului supraglomerat, pasează în dreapta și apoi faza se stinge
Min 17 Florescu trece de trei adversari în marginea și în careul Corvinului, pătrunde în dreapta, centrează în fața porții, Bogdan Istrătie, scăpat din marcaj, reia cu capul din 5 metri, mingea lovește bara din stânga, pică pe linie și este prinsă de Lefter
♦Min 11 Viorel Lică își ia o minge puternică direct în față, pică pe spate și are nevoie de îngrijiri medicale după ce a fost făcut KO. Istrătie a șutat în interiorul careului Corvinului și facă acolo n-ar fi fost Lică balonul s-ar fi dus la zeci de metri peste stadion, pe terenul agricol din spatele său. Istrătie a văzut henț și a cerut penalty, cu toate că mingea l-a lovit în plină față de fundașul hunedorenilor
Min 8 0-2 Chindriș pasează de la mijlocul terenului în dreapta, lung, în față, Flavius Iacob urmărește în careu și trimite din prima prin fața porții, balonul ajunge în stânga, la Nicolae Pîrvulescu, care ajunge înaintea lui Leafu și înscrie cu șut din prima din 7 metri la colțul lung, lângă bară
Min 3 Progresul Spartac duce rapid mingea în careul advers, balonul ajunge la Andrei Florescu, care preia, are o poziție bună din 12 metri central, însă șutează cu șpițul pe lângă poartă, în dreapta. Florescu debutează sub comanda lui Erimia, el fiind adus în această săptămână de la Dinamo. A mai jucat în Liga 2 la Metaloglobus. Pentru Dinamo are 4 minute într-un joc în prima ligă în acest sezon.
Min 2 0-2 Alexandru Neacșa recuperează o minge de la Grigore, la circa 25 de metri lateral, se întoarce și avansează spre careu, șutează puternic cu stângul din 20 de metri ușor lateral stânga și înscrie la colțul lung
Corvinul este însoțită la meci de o galerie care asigură fondul sonor al jocului. Surprinzător, aceasta îi ia fața galeriei Progresului Spartac
Min 1 Start de meci la Buftea, cu trei minute mai devreme față de ora oficială de joc. Meciul este transmis de FRF.tv