Rapid a câștigat la scor meciul cu Turris! Giuleștenii s-au impus cu 4-1 împotriva echipei pe care o întâlnesc în play-off-ul Ligii 2 | FOTO

Răzvan STÎNGĂ 28 Jun. 2020, 12:48 Liga 2

Turris Oltul și Rapid au jucat un meci amical la Turnu Măgurele, sâmbătă seară. Cele două echipe se vor întâlni în play-off-ul Ligii 2 de promovare, dar au decis să își evalueze jucătorii înaintea partidelor oficiale, prin organizarea unei partide directe. Pentru giuleșteni, acesta a fost a treilea test, în timp ce pentru elevii lui Erik Lincar a fost primul, după reluarea pregătirii, după suspendarea campionatului din cauza pandemiei cu noul coronavirus. Rapid s-a impus cu scorul de 4-1.

Trei dintre goluri s-au marcat în partea secundă. Saifeddine Alami a reușit o dublă pentru Rapid

Rapid a marcat un singur gol în prima parte, prin Saifeddine Alami (minutul 25), dar a punctat de trei ori în repriza secundă. Antonio Sefer (minutul 47) a dus scorul la 2-0, pentru ca opt minute mai târziu, același Alami să își treacă numele pe lista marcatorilor și să facă 3-0. Tabela a fost modificată ultima dată în dreptul Rapidului de Alexandru Dulca (minutul 82). Golul de onoare al echipei din Turnu Măgurele a fost reușit când formația lui Dan Alexa avea deja 3-0 (minutul 73).

Așadar, Rapid a ajuns la al treilea meci amical după ce s-a decis reluarea campionatului. Până la partida cu Turris Oltul Turnu Măgurele, o mai făcuse în două rânduri, cu două echipe din Liga 1, cu Dinamo (scor 0-1) și cu Astra (scor 2-2).

Înaintea startului play-off-ului, diferența dintre cele două este de un singur punct

Rapid va avea un debut extrem de greu în play-off-ul Ligii 2, dat fiind faptul că este nevoită să evolueze de două ori în deplasare în primele două etape. Va merge la CS Mioveni și Petrolul, pentru ca în etapa a treia să joace și primul meci acasă, cu Campionii FC Argeș. În ultimele două partide, giuleștenii vor evolua la Arad, cu UTA, și în Regie, cu Turris Oltul Turnu Măgurele.

De partea cealaltă, Turris începe turneul cu un meci pe teren propriu, cu Campionii FC Argeș, după care se deplasează la Arad, pentru meciul cu liderul UTA. În etapa cu numărul trei joacă la Turnu Măgurele cu Petrolul, după care, în ultimele două etape ale sezonului mai joacă un meci acasă, cu CS Mioveni, și merge la Rapid.

Play-off-ul începe la data de 3 iulie, iar celelalte date de disputare a etapelor sunt 11 iulie, 18 iulie, 25 iulie și 1 august. Barajul de promovare / menținere în Liga 1 va avea loc pe 5 și 9 august.