Rapid a pierdut amicalul cu Dinamo. Drăghiceanu a avut două mari ocazii în prima repriză. ”Secundul” Grigorie a fost arbitru | FOTO

Marius ANGHEL 04 Jun. 2020, 13:27 Liga 2

Rapid a desfășurat astăzi, începând de la ora 11:00, primul meci amical de la întreruperea competițiilor sportive din cauza pandemiei COVID-19, produsă la jumătatea lunii martie. Giuleștenii s-au deplasat la Săftica, acolo unde, pe terenul central al bazei de pregătire, a întâlnit-o pe Dinamo, organizatoarea acestui test. Jocul s-a încheiat cu victoria lui Dinamo, cu 1-0, printr-un gol marcat în repriza a doua de Slavko Perovic.

Primul meci, chiar și amical, pe banca tehnică a echipei, atât pentru Dan Alexa, cât și pentru Adrian Mihalcea

Meciul amical, primul atât pentru Rapid, cât și pentru Dinamo, de când și-au reluat pregătirea după pauza forțată de peste două luni luată din cauza pandemiei, s-a disputat cu reguli stricte de respectare a protocolului medical. Accesul în baza sportivă de la Săftica a fost limitat pentru presă și suporteri, cât și pentru multe persoane din cadrul celor două cluburi.

Amicalul de debut pe banca tehnică atât pentru Adrian Mihalcea (Dinamo), cât și Dan Alexa (Rapid) fusese programat inițial pentru miercuri seară, de la ora 17:00, însă a fost amânat pentru a doua zi, astăzi, pentru că jucătorii lui Rapid nu au primit rezultatele testelor celei de-a treia testări împotriva coronavirusului.

Rapid a controlat prima repriză, Dinamo a marcat în partea secundă a amicalului

Prima repriză a testului a fost echilibrată, cu un plus pentru Rapid la numărul de ocazii, a anunțat echipa giuleșteană pe pagina sa de Facebook. Drăghiceanu a avut două lovituri libere foarte periculoase, una scoasă greu în corner de Straton (17′), iar cealaltă a lovit bara (36′). Dinamoviștii au avut un singur șut periculos, în startul meciului, puțin peste poarta lui Popa.

În partea secundă a întâlnirii, în minutul 59, Slavko Perovic a deschis scorul cu o lovitură de cap, în urma unei centrări venite din lovitură de colț. Acesta avea să fie, de altfel, și unicul gol al jocului amical.

Arbitrul acestui amical a fost Ștefan Grigorie, actualul antrenor secund al giuleștenilor, fost jucător atât la Dinamo, cât și la Rapid.

Dinamo: Straton – Kostrna, Mih. Popescu, R. Grigore, Sin – I. Șerban, I. Filip – Ahmed Bani, Montini (Neicuțescu 23′), Sorescu – D. Popa
Au mai jucat, după pauză: Piscitelli, Kilyen, Puljic, Borcea, Skovajsa, Al. Răuță, Mrzljak, Mihaiu, Fabbrini, V. Lazăr și Perovic.
Antrenor: Adrian Mihalcea

Rapid: Mih. Popa (Tătaru 46′) – I. Voicu (Băjan 46′), Mallo (Bg. Manole 46′), Al. Iacob (Bonnin 46′), Copaci (Finica 46′) – Djuric (Jorza 46′), R. Lazăr (Piriz 46′) – Drăghiceanu (Sefer 46′), Alami (Cârstocea 46′), G. Crețu (Al. Dulca 46′) – Hlistei (N. Georgescu 60′)
Antrenor: Dan Alexa

Absențele Rapidului la acest joc au fost reprezentante de Lucian Goge și Valentin Alexandru, ușor accidentați, și Brighton Labeau.

Măsurile de organizare luate de clubul Dinamo la acest amical cu Rapid, pentru evitarea răspândirii virusului COVID-19:

@ Persoanele implicate în organizarea jocului vor trece printr-un filtru epidemiologic (chestionar, termometrizare) înainte de a pătrunde în baza de pregătire de la Săftica, cu excepția delegațiilor (jucători, staff tehnic) celor două echipe, testate de trei ori în ultimele 14 zile;
@ Toate persoanele implicate în organizarea acestui joc amical vor purta măști și mănuși pe toata durata meciului;
@ Componenții delegațiilor celor două echipe vor ajunge la Săftica doar cu autoturismele personale, echipați pentru joc, vestiarele celor două echipe fiind închise;
@ Echipele vor ajunge la Săftica la ore diferite, oaspeții cu 90 de minute înainte de ora 11:00, iar echipa antrenată de Adrian Mihalcea cu 75 de minute înaintea începerii jocului;
@ Jucătorilor, antrenorilor și delegaților celor două echipe le este recomandat să își dezinfecteze mâinile atât la intrarea pe terenul central de la Săftica, cât și la ieșire;
@ Titularii celor două echipe vor ieși pe teren cu 10 minute (Dinamo), respectiv cu 8 minute (Rapid) înaintea începerii jocului;
@ Jucătorii nu vor mai da mâna cu adversarii ca parte a protocolului premergător loviturii de începere;
@ Pe băncile de rezerve, cu excepția antrenorului principal, toți jucătorii și componenții staff-ului tehnic vor purta măști de protecție;
@ Pe întreaga durată a meciului amical Dinamo vs Rapid este interzis jucătorilor, reprezentanților staff-ului tehnic și oficialilor celor două cluburi eliminarea secrețiilor nazale și/sau a salivei pe suprafața de joc sau în zona băncilor tehnice;
@ Personalul medical care oferă asistență de urgență pe teren și brancardierii prezenți în incinta suprafeței de joc vor purta echipamente de protecție (măști, mănuși, etc) de toata durata meciului amical;
@ Meciul va fi arbitrat de reprezentanți din cadrul celor două cluburi;
@ Antrenorii şi jucătorii celor două echipe nu vor oferi, la finalul meciului, declaraţii de presă la plecarea din baza de la Săftica. Fiecare club va transmite pe propriile canale de comunicare (site oficial, Facebook, Instagram) scorul meciului, echipa de start, schimbările efectuate, marcatorii golurilor, etc.
@ Un singur fotoreporter va avea acces la Săftica, cel al clubului organizator. Imaginile surprinse în timpul meciului Dinamo vs Rapid vor fi publicate la o oră după terminarea meciului.

Măsurile de prevenție luate pentru meciul amical Dinamo vs Rapid vor fi păstrate și pe perioada competițiilor interne (distanțare socială, igiena mâinilor, igiena respirației, dezinfectarea spațiilor definite – vestiare, cabinete medicale, sală de tratamente, etc.).