CS Mioveni s-a impus lejer în testul cu SC Popești Leordeni. Marius Stoica a testat un jucător care nu a convins la Petrolul

Marius ANGHEL 30 Jan. 2020, 11:27 Pregătiri, amicale

Aflată în cantonament la Izvorani, CS Mioveni a desfășurat, miercuri, al doilea meci amical din acest stagiu de pregătire. După victoria cu 14-1 cu Abatorul Slobozia, echipa argeșeană a trecut acum cu 4-0 de SC Popești Leordeni. Astăzi, galben-verzii au programat un nou test, cu colega de campionat Turris Oltul Turnu Măgurele.

Cu trei zile înainte de încheierea stagiului de pregătire de la Izvorani, jucătorii antrenați de Marius Stoica au întâlnit echipa din Liga 3 SC Popești Leordeni, ocupanta locului 7 în Seria a 2-a a Ligii 3, în al doilea amical al acestei ierni și au obținut o nouă victorie, de această dată doar cu 4-0. Și în acest joc, stafful tehnic al Mioveniului a folosit echipe diferite în cele două reprize, doar portarii evoluând mai puțin, câte 30 de minute fiecăruia.

Câte două goluri pe repriză. Rogac, testat în primele 45 de minute

Scorul a fost deschis în minutul 13 de juniorul Constantin Șerban, promovat de la juniori în această iarnă, după o fază la care au mai participat Coșereanu, cu centrare, și Călin, cu deviere. Tot în prima repriză, Valentin Coșereanu (39) a majorat diferența cu un șut plasat la colțul lung. După pauză, Andrei Hergheligiu (53) a înscris din voleu, sub transversală, după o centrare din dreapta a lui Tirică, pentru ca rezultatul final să fie stabilit de Ionuț Rădescu (73), cu o reluare din careu, după o incursiune pe stânga a lui Măzărache.

În prima repriză a acestui joc, Marius Stoica l-a utilizat în centrul defensivei pe Radu Rogac, un basarabean care ultima dată a evoluat la echipa de primă ligă din Moldova Dinamo-Auto, iar în această iarnă a fost în cantonament cu Petrolul, însă antrenorul Costel Enache a decis să nu-l păstreze în lot.

CS Mioveni, prima repriză: Sima (Fl. Croitoru 30) – Ghiță, Rogac, Hreniuc, Ed. Stoica – C-tin. Șerban, M. Șerban (Zamfirescu 35), R. Costin, Coșereanu – Massaro, A. Călin
CS Mioveni, repriza a doua: Fl. Croitoru (Preda 30) – Tirică, Beța, Jose Dominguez, Alexe – Trașcu, Anghelina – Rădescu, Hergheligiu, Ișfan – Măzărache

Următorul meci amical al CS Mioveni este programat astăzi, cu Turris Oltul Turnu Măgurele.