Petrolul, victorie la scor cu CS Tunari. ”Lupii galbeni” au ”mușcat” zdravăn din echipa de Liga 3

Andrei PASCU 14 May. 2021, 17:45 Liga 2

Petrolul a disputat al doilea joc de verificare înainte de intrarea în vacanța de vară. Vineri, ”lupii galbeni” au evoluat în compania divizionarei a treia CS Tunari, pe care au învins-o la scor. Partida disputată la Strejnic s-a terminat 8-1.

Petrolul, distribuții diferite în reprizele cu CS Tunari

Petrolul a luat un avantaj consistent încă de la pauză. Primele 45 de minute s-au terminat cu scorul de 7-1. Potrivit site-ului oficial al ploieștenilor, FC Petrolul, marcatorii primei părți au fost Sergiu Arnăutu (4, 12, 16), Valentin Balint (10, 31), Saim Tudor (25) și Silviu Pană (44). Pentru CS Tunari a înscris Călin Tudose (43).

Partea a doua nu a mai fost la fel de spectaculoasă și s-a marcat numai un gol. Asta pentru că Octavian Grigore a trimis pe teren o echipă total schimbată, comparativ cu prima repriză. Astfel, Petrolul a înscris doar prin Raoul Cristea.

Petrolul în prima repriză: Radu Alexandru – Șt. Niță, Meijers, Huja, Aris Oprea – Ekollo, S. Pană, R. Moise, Saim Tudor – Arnăutu, Balint

Petrolul în a doua repriză: Jercălău – Dunca, Olaru, Manolache, Poelmans – Licsandru, Mitrea – Vl. Bogdan, Boțogan, Cristea – Joao Claudio

CS Tunari: Slabu – Barabas, Tudose, Iordache, Osca, Mănăilă, Popa, Avădanei, Stancu, Ghenovici, Andreescu. Au mai jucat: Isvoranu – Ghile, Fieraru, Ciortan, Flisc, Badea, Kay, Vlad, Teleru

Miercuri, în primul amical, Petrolul a pierdut în fața echipei de Liga 3, Hușana Huși. Partida s-a disputat tot la Strejnic, iar echipa din Huși s-a impus cu 3-2.

Petrolul a finalizat sezonul pe locul 1 în Grupa B din play-out

Petrolul a terminat pe primul loc Grupa B a play-out-ului Ligii 2, cu 42 de puncte. A avut un avans de un punct peste următoarea clasată, Viitorul Pandurii, și șapte peste locul 3, SCM Gloria Buzău. Totuși, în grupa de retrogradare Petrolul nu a mers prea bine.

În cele șase meciuri a adunat doar trei victorii (1-0 cu CSM Reșița, 3-1 cu Viitorul Pandurii și 2-0 cu Aerostar Bacău), două egaluri (1-1 cu SCM Gloria Buzău, 1-1 cu Unirea Slobozia) și un eșec (0-1 cu Concordia Chiajna).