Gloria Buzău câștigă ”finala” cu Unirea Slobozia după o primă repriză de excepție. Ambele sunt la egalitate cu Dinamo, iar una dintre ele poate rata play-off-ul

Marius ANGHEL 07 Mar. 2023, 21:00 Liga 2

Gloria Buzău avea nevoie de o victorie în meciul cu Unirea Slobozia pentru a rămâne la mâna sa privind calificarea în play-off, cu o rundă înainte de finalul sezonului regular, și a obținut-o.

Cu 3-1 și-a învins Adrian Mihalcea fosta echipă, după o primă repriză de excepție, iar ialomițenii tremură acum pentru accederea în grupa de promovare, cu toate că este la egalitate cu Dinamo și Gloria Buzău și, momentan, stă cel mai bine în clasament.

Primă repriză de excepție pentru Gloria Buzău, cu Viktor Angelov în prim-plan

Gloria Buzău a început bine meciul de pe teren propriu, unde Tribuna I a fost aproape plină și un cadrul surprins de televiziunile deținătoare de drepturi TV arăta cum majoritatea spectatorilor spărgeau semințe, cu toate că clubul făcea zilele trecute un apel către fani în care le cerea cu totul altceva.

Macedoneanul Viktor Angelov a fost în mare formă la al doilea joc disputat pentru Gloria și în minutul 11 reușea să înscrie cu un șut din afara careului. La scurt timp, Ibrian a avut o intervenție imprudentă în propriul careu și l-a faultat pe Angelov, ar fi meritat să primească și cartonașul roșu pentru intrarea sa violentă pe gleznă, însă arbitrul a arătat doar galben și penalty. Valentin Alexandru (17′ – penalty) a marcat cu mari emoții, după ce a trimis în bară și mingea a ricoșat în spatele celeilalte bare. S-a făcut însă 2-0 și cea mai bună defensivă din Liga 2 era groggy.

Arbitrul putea să mai dea un penalty pentru Gloria în minutul 28, la o intervenție periculoasă a lui Coadă asupra lui Lazăr, însă centralul a lăsat jocul să continue. Angelov (32) a mai avut o situație bună de a înscrie, Păduraru (33) și-a arătat nesiguranța la un alt șut, al lui Dragoș Lazăr, iar în minutul 44 tabela a arătat în cele din urmă 3-0. Același Angelov a șutat, Păduraru a deviat, dar mingea se ducea în poartă, însă Pablo Gaitan a urmărit-o și a trimis-o în plasă de pe linie.

Gabriel Lazăr a dat speranțe deșarte Unirii cu golul său

Partea secundă a început mult mai pragmatic, cu toate că Unirea era nevoită să atace pentru a mai spera la ceva, mai ales că Enache a schimbat de alte două ori la pauză, după ce o făcuse de două ori și în minutul 34.

Tot Gloria a fost mai prezentă în ofensivă, însă Unirea a reușit să puncteze după un corner. Toma a central, mingea a ajuns norocos la Gabriel Lazăr, care a punctat din careul mic în minutul 62.

Dudu (69) i-a dat emoții lui Păduraru din afara careului, dar și Stoian a avut mare noroc la o minge trimisă cu capul de Coadă (80). A intervenit cu brațul la minge, însă acesta i-a ricoșat în cap și de acolo a sărit în lateral, altfel ar fi fost gol.

Au fost puține faze de partă în această parte a doua a jocului, într-o opoziție cu prima repriză, nici în cele șapte minute de prelungiri Unirea Slobozia nu a reușit să se apropie de încă un gol, astfel că Gloria s-a impus cu scorul de 3-1.

Unirea Slobozia, Dinamo și Gloria Buzău sunt la egalitate de puncte. Slobozia stă cel mai rău la clasamentul în trei

Cu o etapă înainte de finalul sezonului regular, Unirea Slobozia, Dinamo și Gloria Buzău, echipe clasate pe locurile 5, 6, respectiv 7, au toate câte 30 de puncte și în situația în care vor termina tot la egalitate și după ultima rundă atunci Slobozia va pica sub cele două, având cele mai slabe rezultate în clasamentul în trei.

La finalul sezonului regular nu se mai ia în considerare golaverajul ca prim criteriu de departajare, ci rezultatul direct. Dacă mai multe echipe sunt la egalitate de puncte, atunci se face un clasament special între acestea, cu rezultatele dintre ele, pentru a se face departajarea.

Pot merge și toate trei în play-off, însă trebuie ca toate să câștige, iar Unirea Dej să obțină cel mult un punct în deplasarea de la Slatina.

În ultima etapă a sezonului regular, Unirea Slobozia joacă acasă cu FC Brașov, Dinamo o întâlnește pe ”Arcul de Triumf” pe Poli Timișoara, iar Gloria Buzău merge la Baia Mare.

Șanse matematice la ultimele trei poziții rămase disponibile pentru play-off au Unirea Dej, Unirea Slobozia, Dinamo, Gloria Buzău, Concordia Chiajna și FC Brașov. Unirea Slobozia, Concordia și FC brașov nu mai stau însă doar la mâna rezultatelor lor.

CLASAMENTUL Ligii 2 și al golgheterilor
Rezultatele înregistrate în etapa a 18-a

COMENTARIUL LIVE:

GLORIA BUZĂU – UNIREA SLOBOZIA 3-1

Viktor Angelov 11′, Valentin Alexandru 17′ – penalty, Pablo Gaitan 44′ / Gabriel Lazăr 62′

Gloria Buzău: R. Stoian – Oteliță (Șuteu 84′), Vîrtej, Wiktorski, Sălceanu – Gaitan (Trebotic 75′), A. Lopez (cpt.) – Dr. Lazăr (Val. Munteanu 75′), Dudu, V. Angelov (Boiciuc 65′) – Val. Alexandru (Greu 65′)
Rezerve neutilizate: D. Rusu – Godwin, Marku, Pandele
Antrenor: Adrian Mihalcea

Unirea Slobozia: Păduraru – Ibrian (Ben Levy 34′), Gab. Lazăr, Perju (I. Dinu 46′), C-tin. Toma (cpt.) – Coadă, Ekollo (Prejmerean 64′) – Bolohan (Mustacă 34′), Afalna, D. Bujor (Boțogan 46′) – Cip. Rus
Rezerve neutilizate: Contra – Golda, Dorobanțu, Silaghi
Antrenor: Constantin Enache

Stadion: Gloria (Buzău). Arbitru central: Bogdan Dumitrache (Bucureşti). Arbitri asistenți: Cosmin Bojan (Târgu Mureş) și Erchian Ionus (Medgidia). Arbitru de rezervă: Eduard Ioniță (Tulcea). Observator de arbitri: Ioan Duma (Sibiu). Delegat de joc: Ciprian Anton (Suceava).

Min 90+8 Final de joc la Buzău, unde Gloria se impune cu scorul de 3-1 în fața Unirii. Unirea Slobozia, Dinamo și Gloria Buzău sunt la egalitate cu o etapă înainte de finalul sezonului regular, toate cu 30 de puncte. Una dintre ele e posibil să rateze play-off-ul în cazul în care își vor câștiga meciul din ultima rundă, iar Unirea Dej bate și ea la Slatina. Într-un clasament în trei, Slobozia stă cel mai slab.
Min 90+1 + Meciul e prelungit cu 7 minute. Nu s-a jucat mare lucru în repriza secundă
Min 90+1 ||| Ciprian Rus primește și el cartonașul galben
Unirea Slobozia, Dinamo și Gloria Buzău sunt în acest moment la egalitate de puncte, toate au câte 30 cu o rundă înainte de finalul sezonului regular. În cazul în care toate vor câștiga în ultima rundă, una dintre ele nu va merge în play-off, iar aceasta este Unirea Slobozia, fiindcă stă cel mai rău la clasamentul în trei. Slobozia joacă acasă cu FC Brașov, Dinamo o întâlnește pe Arcul de Triumf pe Poli Timișoara, iar Gloria Buzău merge la Baia Mare
♦Min 84 Ultima schimbare la Gloria. Iese Bogdan Oteliță și intră Alexandru Șuteu
Min 81 ||| Gabriel Lazăr îl scapă în flanc pe Alexandru Boiciuc, îl ține din spate și primește cartonașul galben
Min 80 Ocazie mare pentru Unirea. Centrare din stânga careului în centru, Ionuț Coadă pune capul din 9-10 metri și trimite la rădăcina barei din dreapta sa, dar Stoian are și noroc. Intervine cu brațul stâng și apoi mingea îi sare în față și ricoșează în lateral. Intervenția cu brațul nu evita golul dacă portarul nu avea noroc ca mingea să-i ajungă în față
♦Min 75 Dublă schimbare la Gloria Buzău. Ies Pablo Gaitan și Dragoș Lazăr și intră Dinko Trebotic și Valentin Munteanu
Min 73 Minge ridicată în careul Unirii, fundașul respinge cu capul foarte slab, în față, direct la Greu, care trage din 18 metri peste poartă
Min 69 Dudu șutează la colțul scurt din fața careului, ușor lateral dreapta, Păduraru respinge în față și apoi arbitrul dă fault în atac la o atingere dintre doi jucători care urmăreau mingea
Min 68 ||| Alin Boțogan faultează la mijlocul terenului și primește și el cartonașul galben
Min 65 Dublă schimare la Gloria. Ies Viktor Angelov, omul meciului până acum, și Valentin Alexandru și intră Alexandru Boiciuc și Răzvan Greu
Min 64 Iese Serge Ekollo, plecat direct la vestiar, și intră Vlad Prejmerean
♦Fundașul Gabriel Lazăr (31) e la primul gol marcat pentru Unirea Slobozia în acest sezon, cât și în cel trecut. În actuala ediție de campionat are 14 meciuri jucate, 9 începute ca titular
Min 62 3-1 Corner din dreapta bătut cu piciorul stâng de Toma, mingea trece de grupul de jucători poziționați la prima bară, Gabriel Lazăr e scăpat din marcaj și înscrie simplu, cu latul, din 5 metri central
♦Min 58 Au trecut mai bine de 10 minute din repriza a doua și Unirea Slobozia nu are nicio reacție. Tot Gloria e cea care are posesia și se mulțumește cu asta, să treacă timpul
Min 50 Lopez bate slab, direct în zid, o lovitură liberă de la 25 de metri ușor lateral dreapta
Min 47 Dudu șutează din poziție centrală, din afara careului, Păduraru prinde fără probleme de această dată
Macedoneanul Viktor Angelov (28 ani) a reușit primul gol pentru Gloria Buzău în al doilea meci în care evoluează pentru echipa la care a ajuns în această iarnă. Valentin Alexandru (31 ani) este la al 4-lea gol marcat în 13 jocuri disputate în acest sezon pentru trupa din Crâng. Argentinianul Pablo Gaitan (30 ani) este și el tot la al 4-lea gol pentru Gloria, tot în 13 meciuri de Liga 2 din acest sezon.
Min 46 S-a reluat jocul
Min 46 Costel Enache mută de alte două ori la pauză. Ies Denis Bujor, inexistent în acest meci după ce în cel trecut a fost cel mai bun jucător al Unirii, și Ciprian Perju și intră Alin Boțogan și Ionuț Dinu. Dinu va evolua cu mască pe față, după ce la meciul trecut s-a accidentat în prima repriză și a fost înlocuit chiar cu Perju. Mască pe față are și Valentin Alexandru, atacantul Gloriei
Min 45+5 Final de primă repriză la Buzău. Gloria conduce Unirea cu un nesperat 3-0 și meciul pare tranșat
Min 45+2 ||| Ciprian Perju faultează în apropiere de careul său și primește și el cartonașul galben. Lovitura liberă din dreapta este bătută pe centrul careului, trece printre toți jucătorii aflați acolo și este respinsă din partea opusă
Min 44 3-0 Oteliță pasează pe culoar pentru Viktor Angelov, care pătrunde în careu pe stânga, face o ”bicicletă” în fața lui Mustacă și șutează puternic din 10 metri ușor lateral, Păduraru deviază, dar mingea se duce pe sub el, spre gol. Pablo Gaitan o urmărește și o trimite în plasă chiar de pe linie. Jucătorii Unirii cer offside la poziția lui Gaitan, însă nu poate fi vorba de așa ceva și golul e validat
Interesant este că echipa din Buzău primește din nou penalty într-un meci cu Unirea Slobozia. În patru întâlniri directe, trupa din Crâng a avut lovitură de la 11 metri în trei dintre jocuri. Penalty-ul de acum nu poate fi pus la îndoială, ci doar forma dezastruoasă din acest meci a lui Florinel Ibrian, care a și fost schimbat din cauza multiplelor greșeli comise
Min 35 ||| Robert Sălceanu primește mingea în careul Unirii, o dă pe lângă Gabriel Lazăr, dar o scapă de sub control și Păduraru iese și prinde. Sălceanu alunecă și îl lovește în tibie pe portar, iar arbitrul îi arată cartonașul galben. Păduraru are nevoie de îngrijiri medicale
Min 34 Costel Enache mută de două ori. Ies Raul Bolohan și Florinel Ibrian și intră Robert Mustacă și Ben Levy
Min 33 Șut puternic din afara careului al lui Dragoș Lazăr, Păduraru respinge în față și abia se ridică de jos, Alexandru ajunge primul și încearcă un șut printre picioarele portarului, care atinge mingea și apoi o prinde în spatele său. A fost însă offside la Alexandru și se ridică fanionul
Min 32 Centrare din dreapta a lui Oteliță, Angelov, nemarcat în stânga, reia dintr-o semi-foarfecă laterală, dar trimite pe lângă poartă, la prima bară
Min 28 Angelov are o centrare din stânga careului, mingea se duce direct pe poartă și lovește bara a doua, revine în teren, îl sare pe Perju, cât și pe Alexandru, iar Coadă respinge acrobatic pe spate aproape din capul lui Lazăr. Intrare periculoasă a lui Coadă, însă arbitrul nu-l sancționează și lasă jocul să continue!
Min 24 ||| Dragoș Lazăr primește și el cartonașul galben pentru o intrare tare în marginea terenului. Unirea începe să preseze și să conteze și ea în ofensivă
Min 19 Jucătorii Unirii sunt groggy. Greșesc, Angelov pătrunde în careu pe dreapta și așează înapoi pentru șutul lui Alexandru, acesta trage din circa 12 metri lateral și mingea se duce de puțin pe lângă bara a doua
Min 17 2-0 Gol cu emoții pentru Valentin Alexandru. Alexandru bate pe jos cu latul piciorului drept, în stânga, mingea lovește bara și se duce în poartă chiar în spatele barei din partea opusă, în dreapta. Păduraru a rămas pe centru și nu a avut reacție
♦Min 15 ||| Minge șutată din fața careului Unirii și deviată, atenuată mult, dar intră în suprafața de pedeapsă, Angelov urmărește și șutează puternic mult peste poartă, însă în momentul în care își pune picior drept jos este călcat pe gleznă de Florinel Ibrian, intrat cu întârziere prin alunecare. Intrarea este puternică, glezna lui Angelov se îndoaie, dar are noroc că nu se accidentează, iar arbitrul arată punctul cu var și scoate doar cartonașul galben din buzunar pentru fundașul Unirii. Ibrian și Toma reproșează decizia arbitrului
Min 11 1-0 Viktor Angelov avansează pe stânga, pătrunde în centru și șutează de la circa 20 de metri, Ekollo deviază ușor cu genunchiul, Păduraru se întinde și el și ciupește balonul, însă nu poate evita golul. Mingea lovește bara din dreapta și intră în poartă
De partea cealaltă, față de jocul cu Steaua, Costel Enache a făcut trei schimbări în echipa de start a Unirii. Au ieșit Ionuț Dinu, Vlad Prejmerean și Robert Silaghi și au intrat Ciprian Perju, Serge Ekollo și Christo Bolohan
Față de primul meci din 2023, cu FC Brașov, Adrian Mihalcea a făcut doar o schimbare în primul 11 al Gloriei. A ieșit Răzvan Greu și a intrat Dragoș Lazăr.
Min 1 A început partida de la Buzău

Ultimul meci al etapei a 18-a a Ligii 2 are loc în această seară, de la ora 19:00, la Buzău, între Gloria și Unirea Slobozia. Este un joc extrem de important pentru ambele formații, chiar derby-ul acestei runde, ținând cont de clasarea acestora, deoarece ambele țintesc play-off-ul și una dintre ele ar putea avea de pierdut mai mult decât acest joc.

Doar victoria îi mai dă șanse reale Gloriei Buzău la accederea în play-off

În acest moment, înaintea ultimului meci al rundei a 18-a, Gloria Buzău ocupă locul 9, cu 27 de puncte, iar Unirea Slobozia se află pe poziția a 5-a, cu 30 de puncte. Deci o diferență de trei puncte între cele două echipe.

Gloria a început anul cu un meci disputat tot pe teren propriu, în care a fost egalată în ultimul minut al prelungirilor (1-1 cu FC Brașov) și, astfel, și-a complicat parcursul pentru accederea în play-off. Stă însă tot la mâna sa, însă are nevoie de victorie în acest joc și de un alt succes în ultima rundă, pentru a fi sigură de menținerea între primele șase clasate.

Un egal sau o înfrângere contra Unirii Slobozia îi mai dă Gloriei doar șanse teoretice la play-off, minime. În ultima rundă va avea meci în deplasare la Minaur Baia Mare, echipă care ieri s-a despărțit de Mihai Iosif, iar directorul tehnic Vasile Miriuță va fi din nou antrenor principal.

Pe teren propriu, în acest sezon, echipa antrenată de Cristian Pustai și mai apoi de Adrian Mihalcea a înregistrat cinci victorii, trei egaluri și o înfrângere. Mihalcea este chiar fostul antrenor al adversarei de astăzi, Unirea Slobozia.

Cu o victorie la Buzău, Unirea Slobozia este matematic în play-off

Unirea Slobozia a început anul tot cu o remiză, 2-2 pe teren propriu cu liderul Steaua și înainte de startul meciurilor oficiale din 2023 avea cel mai dificil program dintre echipele aflate în lupta pentru play-off, în afară de Steaua urmând să mai întâlnească Gloria Buzău și FC Brașov.

Chiar și obținerea unui singur punct în fața Stelei o ține pe Unirea cu șanse mari la play-off. Poate bifa chiar astăzi calificarea matematică în grupa de promovare dacă va reuși o victorie la Buzău. S-ar distanța la șase puncte de Gloria, dar, mai important, la patru de Concordia Chiajna, clasata pe locul 7. Astfel, nu va mai putea termina mai jos de locul 6 și ar participa pentru al doilea sezon consecutiv în play-off.

Unirea Slobozia are și varianta egalului la Buzău, însă în ultima rundă ar avea nevoie de o victorie pe teren propriu cu FC Brașov, echipă care va avea șanse minuscule să mai depășească Dinamo și să termine pe locul 6, astfel că ialomițenii nu ar mai avea un meci atât de dificil în fața propriilor spectatori. Și înfrângerea o menține în lupta pentru play-off, însă nu va mai sta doar la mâna sa.

În meciurile susținute în deplasare în acest sezon, Unirea a înregistrat patru victorii, două egaluri și două înfrângeri.

Bogdan Dumitrache arbitrează Gloria Buzău – Unirea Slobozia

Cele două echipe s-au mai întâlnit de trei ori în istoria lor, toate confruntările având loc în Liga 2, chiar în anul 2021, și, interesant, doar pe stadionul din Buzău. În martie, trupa din Crâng se impunea cu 2-0, prin reușitele lui Cosmin Tucaliuc (8 – penalty) și autogolul lui Ionuț Dinu (63), în aprilie înregistrau o remiză, scor 0-0, iar în optombrie era 1-1, după golurile lui Christ Afalna (33), respectiv Paul Pațurcă (55 – penalty).

În toate cele trei jocuri de până acum, Unirea a fost condusă de pe bancă de Adrian Mihalcea, actualul antrenor al Gloriei Buzău.

Meciul de astăzi va fi arbitrat de la centru de Bogdan Dumitrache (Bucureşti), iar de la cele două tușe de asistenții Cosmin Bojan (Târgu Mureş) și Erchian Ionus (Medgidia). Arbitru de rezervă este Eduard Ioniță (Tulcea). Observator de arbitri a fost delegat tocmai de la Sibiu, Ioan Duma, iar delegatul jocului este președintele AJF, omul politic și fost antrenor până de curând în Liga 3 Ciprian Anton (Suceava).

Săptămâna trecută, ambele formația au disputat câte un meci amical. Unirea Slobozia a jucat cu echipa din Liga 4 Axiopolis Cernavodă, în care a cedat cu 1-2, iar Gloria Buzău a trecut cu 8-0 de Dacia Unirea Brăila (Liga 3).