Unirea Slobozia, luată pe sus la Cernavodă, cu cinci titulari din partida cu Steaua. Trupa lui Costel Enache a pierdut amicalul cu echipa din Liga 4 antrenată de Petre Grigoraș

Marius ANGHEL 01 Mar. 2023, 21:10 Liga 2

Constantin Enache a decis să-și țină în formă jucătorii utilizați sau nu în primul meci oficial din 2023, în 2-2 acasă cu Steaua. Miercuri, Unirea Slobozia a disputat un amical la Cernavodă, pe stadionul Ideal, în nocturnă, cu Axiopolis, lider cu punctaj maxim după 18 meciuri desfășurate în Liga a 4-a Constanța.

Trupa antrenată de Petre Grigoraș, o surpriză a acestei ediții a Cupei României, a reușit o victorie în fața divizionarei secunde ialomițene, cu scorul de 2-1.

• Poli Iași a jucat, marți, un amical cu Bucovina Rădăuți (scor 5-3), iar FC Brașov a câștigat, miercuri, partida test cu Ciucaș Tărlungeni (scor 2-0).

Axiopolis a învins Unirea Slobozia într-un amical

Axiopolis a luat-o pe sus pe Unirea Slobozia în amicalul desfășurat miercuri seară pe teren propriu. În minutul 15 avea deja 2-0, după reușitele lui Sasha Agiveli (2) și Andrei Apostolache (15).

În primul ”11” utilizat de Costel Enache s-au aflat cinci jucători care au fost titulari și în jocul oficial cu Steaua: Ibrian, Lazăr, Prejmerean, Afalna și Bujor.

Pe lângă cele două goluri, în prima repriză au fost ocazii mari la ambele porți. Puștiul din poarta Axiopolisului, Stănciulescu, a fost imbatabil, în timp ce Contra a avut și el trei intervenții bune.

La pauză, Unirea a efectuat nouă modificări, iar Denis Golda, unul dintre cei menținuți și în partea a doua, a reușit să reducă diferența în minutul 47. Nu s-a mai marcat până la final, astfel că echipa din Cernavodă s-a impus cu scorul de 2-1.

Axiopolis Cernavodă: Stănciulescu – Sabangeanu, Carabuz, Vl. Suciu, Andrescu, Vieru, Apostolache, Carabela, Agiveli, Al. Grigoraș, Al. Moise
Au mai evoluat: Enghin, Dane, Pîrîu, D. Petrescu, Ed. Răducan și G. Dumitru. N-au jucat: R. Mirică și L. Rotar
Antrenor: Petre Grigoraș

Unirea Slobozia, prima repriză: Contra – Ibrian, Gab. Lazăr, Perju, Ben Levy, Prejmerean, Ekollo, Bolohan, Afalna, Bujor, Golda
Unirea Slobozia, a doua repriză: Păduraru – Ben Levy, Dorobanțu, Cip. Rus, Golda, Coadă, Mustacă, Boțogan, C-tin. Toma, Silaghi, Perju
Antrenor: Constantin Enache

”Sunt foarte mulțumit de atitudinea băieților și de ritmul de joc, unul foarte bun, chiar dacă a fost un meci amical. În astfel de jocuri, cu echipe puternice, ne testăm potențialul. Ne așteptam să fie un meci foarte greu și nu mă preocupa neapărat rezultatul, ci jocul echipei. Este clar clar există o diferență de valoare, de exprimare în teren, însă am pus mari probleme unei echipe care se bate sus în Liga a 2-a. Repriza a doua am avut vreo 15 minute mai grele, am și luat gol, dar ne-am reîncălzit. Păcat că l-am pierdut pe Sasha Agiveli, care s-a accidentat și va lipsi trei-patru săptămâni”, a spus Petre Grigoraș, citat de Constanța Sport.

Unirea Slobozia are meci important pentru a rămâne pe loc de play-off, în deplasare la Gloria Buzău

Unirea Slobozia joacă marți, 7 martie, de la ora 19:00, în deplasare la Gloria Buzău, în etapa a 18-a a Ligii 2, penultima a sezonului regular. E un meci important pentru accederea în play-off pentru ambele formații. Ialomițenii sunt pe locul 4, cu 30 de puncte, iar buzoienii ocupă poziția a 7-a, cu 27 de puncte.

Axiopolis Cernavodă își reia meciurile oficiale în data de 11 martie, când evoluează pe teren propriu cu Farul Tuzla, clasată pe locul 12 din 18.

Foto și video: Axiopolis Cernavodă