Fotbal Comuna Recea produce încă o surpriză în Liga 2. După Rapid, nici ”FC U” Craiova nu câștigă în Maramureș. Meciul a avut o desfășurare nebună a scorului

Marius ANGHEL 03 Oct. 2020, 14:56 Liga 2

După ce a învins Rapidul în etapa trecută, Fotbal Comuna Recea nu a pierdut pe teren propriu nici cu ”FC U” Craiova. Maramureșenii au fost conduși, au preluat conducerea, însă au remizat cu oltenii la scorul de 3-3. Cu punctul obținut în etapa a 6-a, trupa lui Nicolo Napoli revine pe primul loc în Liga 2, după pe ieri seară fusese egalată de Rapid și devansată la golaveraj.

0-1, 1-1, 2-1, 2-2, 2-3, 3-3 între Fotbal Comuna Recea și ”FC U” Craiova

Craiova a dominat startul meciului de la Recea și a baneficiat din nou de un penalty. Claudiu Bălan l-a obținut și tot el l-a transformat în minutul 26. Ulterior, după acest gol, oltenii s-a retras, iar Recea a profitat și a marcat în prelungirile primei reprize prin Marius Coman (45+3), tot dintr-o fază fixă, un corner și o reluare cu capul din 3 metri. Maramureșenii au solicitat penalty în minutul 43, iar oltenii au înscris în minutul 45 prin Gugu, însă reușita sa pare să fi fost anulată incorect pentru offside sau henț.

Partea secundă a început cu un nou gol, tot al celor de la Recea, care au preluat conducerea prin reușita lui Arsene Luboya (49), după ce a rămas singur cu Popa. Craiova a revenit însă rapid în meci, cu o super-execuție a lui Marian Anghelina (58) direct în vinclu, dintr-o lovitură liberă de la 23 de metri. Valentin Munteanu (66) a rămas și el singur cu Bota și l-a învins, însă după doar trei minute Recea a egalat din nou. Romario Rus (69) a înscris după o fază ca în curtea școlii.

Finalul a fost presărat cu gafe și ratări mari, însă nimeni n-a mai reușit să înscrie. S-a terminat 3-3, iar ”FC U” Craiova a revenit pe locul 1, cu 14 puncte, unul mai mult decât Rapid, pe care o va întâlni în etapa următoare. Recea a ajuns la 4 puncte strânse în șase etape și a urcat pe poziția a 18-a. Runda următoare va sta.

Ultimul meci al zilei din etapa a 6-a a Ligii 2 are loc în Maramureș, lângă Baia Mare, la Recea, acolo unde Fotbal Comuna Recea o întâlnește pe ”FC U” Craiova, liderul ultimelor două runde ale campionatului. Jocul începe de la ora 13:00.

”FC U” Craiova se află în aceeași situație în care era și Rapid runda trecută, echipă pe care Fotbal Comuna Recea o învingea tot pe teren propriu. Giuleștenii erau atunci la egalitate cu oltenii, la fel cum se întâmplă și acum, după ce trupa lui Adrian Iencsi a câștigat ieri cu Concordia Chiajna, cu 4-2.

Formația din Maramureș nu avea înaintea meciului cu Rapid niciun punct acumulat în acest sezon și se afla într-o situație disperată, dovadă și faptul că și-a schimbat antrenorul după doar patru etape. Recea reușea surpriza, revenea de la 0-1 și câștiga cu 2-1 în fața unui adversar pe care nici nu se gândea că ar putea să-l învingă.

În schimb, Craiova merge ceas de patru etape, în care are punctaj maxim, fiindcă și în momentele în care are probleme este împinsă de la spate de arbitri. S-a întâmplat chiar runda trecută, când echipa lui Nicolo Napoli a primit două penalty-uri controversate în debutul jocului cu CSM Slatina și astfel și-a asigurat victoria. Cu cel mai bun atac din acest sezon, oltenii nici nu se gândesc că ar putea comite aceeași greșeală pe terenul modestei echipe din Recea, una cu a doua cea mai slabă apărare din Liga 2.

Cele două echipe se află la primul meci direct, iar partida de pe arena ”Recea Central” va fi arbitrată de centralul Marius Omuţ (Satu Mare) și asistenții Ioan Alexandru Corb (Satu Mare) și Ovidiu Timar (Oradea). Rezervă este Dragoș Nicolae Lunca (Cluj-Napoca), în timp ce observatori au fost delegați Dan Monea (Aiud) și Mihai Țîră (Alba Iulia).

După desfășurarea a șapte meciuri din etapa a 6-a, U Craiova 1948 SA e pe locul 2, la egalitate cu liderul Rapid, ambele cu 13 puncte, iar Fotbal Comuna Recea se situează pe penultima poziție, pe 20, cu 3 puncte.