FK Miercurea Ciuc a pierdut amicalul cu Sepsi OSK, după ce a condus la Sfântu Gheorghe

Marius ANGHEL 19 Nov. 2023, 10:23 Liga 2

FK Miercurea Ciuc și Sepsi OSK Sfântu Gheorghe s-au întâlnit sâmbătă, 18 noiembrie, într-un meci amical pe stadionul prim-divizionarei. Trupa antrenată de Liviu Ciobotariu s-a impus în fața celei conduse de Robert Ilyes cu scorul de 3-1, după ce la pauză tabela a arătat rezultat egal, 1-1.

Sepsi OSK a câștigat amicalul cu FK Miercurea Ciuc

Profitând de pauza din primele două ligi, luată pe perioada meciurilor echipelor naționale, prim-divizionara Sepsi OSK a găzduit un joc test cu echipa din Liga 2 FK Miercurea Ciuc.

Cei care au deschis scorul au fost jucătorii lui Robert Ilyes. A punctat fundașul Balazs Csiszer în minutul 27, iar covăsnenii au egalat înainte de pauză, prin maghiarul Roland Varga (41).

În partea secundă, Sepsi a intrat în avantaj după golul marcat din penalty de atacantul slovac Pavol Safranko, în minutul 54. Fundașul Mihai Bălașa a stabilit rezultatul final cu reușita sa din minutul 65.

Sepsi OSK: R. Niczuly – D. Ciobotariu, Ninaj, Kecskes, Otelița, I. Gheorghe, Aganovic, Kallaku, Debeljuh, Varga, Safranko. Au mai intrat: D. Moldovan – C. Matei, Mih. Bălaşa, Rondon, D. Oroian, Francisco Junior, Kocsis.

FK Miercurea Ciuc: Karacsony (Becze 46′) – Bloj, Berkeczi (Szoke 80′), Apro (Veres 19′), Csiszer (Karandi 80′), B. Pinter (Balogh 80′), J. Nagy (Bakos 60′), Babati (Makrai 60′), A. Nistor (Jebari 60′), Magyari (Ronai 70′), Jelena (N. Laszlo 80′).

Pentru FK Miercurea Ciuc urmează meciul cu CSM Slatina. ”Dacă nu reușim să învingem, atunci intrăm și noi în zona periculoasă”

FK Miercurea Ciuc ocupă locul 14 în Liga 2, cu 16 puncte acumulate în 13 jocuri, iar în etapa a 14-a, penultima programată în 2023, va juca pe teren propriu cu CSM Slatina (locul 11, 17 puncte), sâmbătă, de la ora 11:00.

”Trebuie să fim realiști. Și la începutul campionatului am spus că la valoarea lotului nu cred că facem față ca să jucăm în play-off. În momentul de față, suntem mult mai aproape de zona periculoasă și dacă nu reușim să învingem etape următoare pe Slatina, atunci chiar că intrăm și noi în zona periculoasă și atunci deja devine mult mai complicată situația noastră”, declara Robert Ilyes după meciul trecut, eșecul cu Steaua.

De partea cealaltă, Sepsi OSK ocupă locul 9 în SuperLigă și are 20 de puncte acumulate în 16 meciuri. În runda a 17-a joacă luni, 27 noiembrie, de la ora 17:30, în deplasare la FCU Craiova FC (locul 14, 15 puncte).