Echipele pentru care joacă Mihai și Florin Costea, adversare într-un amical. CS Mioveni s-a impus de o manieră categorică, dar abia în repriza a doua

Marius ANGHEL 19 Nov. 2023, 11:16 Liga 2

Printre echipele din Liga 2 care au disputat un amical în acest weekend, profitând de pauza din campionat luată pe perioada jocurilor echipelor naționale, se numără și CS Mioveni. Aceasta și-a ales un adversar mult inferior, pe Zimbrii Lerești, lider în Liga a 4-a Argeș, echipă la care evoluează fostul internațional Florin Costea (38 de ani).

A fost egal la pauză, scor 1-1, și victorie cu 6-1 la final pentru trupa antrenată de Constantin Schumacher și la care joacă Mihai Costea (35 de ani), fratele lui Florin.

CS Mioveni s-a impus cu 6-1 într-un amical jucat cu Zimbrii Lerești

Partida a fost disputată pe stadionul Orășenesc din Mioveni, iar divizionara secundă a înscris prin Valentin Coșereanu, Andrei Căprescu, Davide Massaro (două), Luca Tincău (două). Pentru echipa din Liga 4 a marcat Andrei Nilă, fost jucător la CS Mioveni și CFC Argeș.

Frații Costea n-au apucat să se întâlnească pe teren. Mihai a evoluat pentru CS Mioveni în prima repriză, iar Florin a evoluat în partea a doua a jocului pentru Zimbrii Lerești, a scris Sportul Argeșean.

În cariera lor, frații Costea au fost coechipieri la FC U Craiova și FCSB.

CS Mioveni: Bădescu – Gogor, R. Garutti, Șerbănică – Tomozei, D. Toma, Văsălie, M. Iordache – Coșereanu, Mih. Costea, Pleșa. Au mai jucat: Laur. Bucur – Căprescu, M. Dică, Guțea, Duțan, Tincău, Trașcu, Massaro, Bolohan.

CS Mioveni a scăpat de neprogramarea în campionat și urmează să joace acasă cu Metaloglobus

CS Mioveni ocupă locul 4 în Liga 2 după 13 etape, cu 23 de puncte acumulate, iar în runda următoare, a 14-a, penultima din 2023, joacă sâmbătă, de la ora 11:00, pe teren propriu cu Metaloglobus (locul 16, 14 puncte).

Meciul va avea loc, după ce argeșenii au achitat datoria către arbitri și observatori în urma jocului cu CS Tunari, astfel că neprogramarea în campionat primită din partea FRF a fost ridicată.