Acțiune pe plus pentru România U21! După victoria cu Steaua, tricolorii lui Emil Săndoi au făcut un meci bun și cu Argeșul. Singurul jucător din Liga 2 convocat, pe teren 45 de minute

Răzvan STÎNGĂ 21 Nov. 2022, 15:51 Diverse

România U21 a încheiat acțiunea din luna noiembrie cu o remiză, 2-2 cu Campionii FC Argeș, la Pitești, luni. După ce a învins Steaua cu 4-2, naționala sub 21 de ani a bifat egalul cu formația din Superliga României. Tricolorii au condus la pauză, 2-1.

România U21, remiză cu Campionii FC Argeș într-un meci amical

România U21 a deschis foarte repede scorul, încă din minutul 1, prin Octavian Popescu, jucătorul echipei FCSB. S-a făcut chiar 2-0 spre finalul primei părți, când mai erau nouă minute din timpul regulamentar, atunci când a punctat Daniel Bîrligea, atacantul campioanei CFR Cluj.

Formația din SuperLiga României a redus din diferență în minutul 44, atunci când a marcat Julio Donisa, jucător din Madagascar. Un singur gol s-a marcat în partea a doua, acela pentru Campionii FC Argeș, prin același Donisa, care a reușit să își treacă iar numele pe lista marcatorilor la puține minute de la reluare, 52.

Szilard Gyenge, de la FK Miercurea Ciuc, a jucat o repriză în Campionii FC Argeș – România U21, scor 2-2

Din Liga 2, la această acțiune a fost convocat doar portarul formației FK Miercurea Ciuc, Szilard Gyenge. Conform FRF, el a intrat pe teren la pauză și a jucat pe întreaga durată a părții secunde. Și în partida cu Steaua tot o repriză a evoluat Gyenge, fiind introdus tot la pauză.

• Primul 11 utilizat de Campionii FC Argeș: Greab – Tofan, Raynov, Dobrosavlevici, Crețu –Alceus, Șerban – Gașpar, Donisa, Calcan – Celestine
    Rezerve: Micle, Obeida, Colli, Njike, Croitoru, Covaci, Bertrand, Constantin, Florescu, Pîrvu, Jakolis, Stoica, Arnold Garita
  • Primul 11 utilizat de România U21:  Gorcea – Sîrbu, Dican, Screciu (cpt.), Dumitrescu – Baiaram, Pop,  Pitu – Miculescu, Bîrligea, Popescu
    Rezerve: Popa, Gyenge – Mazilu, Țicu, Ehmann, Oroian, Grameni, Markovic, Ișfan, Lixandru, Corbu, R. Ilie, Farcaș

România U21, ultimele reglaje înaintea EURO 2023, dar fără partidă oficială

Până la Campionatul European din 2023, tricolorii vor juca doar meciuri amicale, nu și oficiale. Nu mai trebuie să treacă prin emoțiile calificărilor, întrucât vor fi prezenți la turneul final din postura de țară gazdă. România și Georgia sunt țările organizatoare ale competiției EURO U21 din 2023.