Au fost stabilite meciurile semifinalelor Cupei României. Viitorul Pandurii întâlnește U Craiova, iar Dinamo dă peste Astra

Marius ANGHEL 16 Mar. 2021, 10:51 Cupa

Federația Română de Fotbal a stabilit, astăzi, 16 martie 2021, de la ora 11:00, la Casa Fotbalului, prin tragere la sorți, meciurile din faza semifinalelor Cupei României, ediția 2020/2021. Jocurile din acest tur vor avea loc în perioada 13-15 aprilie, turul, respectiv 11-13 mai, returul.

Actuala ediție a Cupei României a ajuns în faza semifinalelor, iar printre ultimele patru echipe rămase în competiția KO se află și o divizionară secundă. Viitorul Pandurii Târgu Jiu a trecut în sferturi de o altă echipă din Liga 2, ”U” Cluj, astfel că acum se află la cel mai înalt punct al scurtei sale existențe.

În semifinale s-au mai calificat trei echipe din Liga 1, Universitatea Craiova, Astra și Dinamo, ultimele două după ce au învins formații din Liga 2, Petrolul, respectiv Dunărea Călărași.

Meciurile din faza semifinalelor Cupei României rezultate în urma tragerii la sorți:

Astra – Dinamo
Universitatea Craiova – Viitorul Pandurii Târgu Jiu

La tragerea la sorți au fost extrase din urne, în următoarea ordine, echipele: Astra, Dinamo, U Craiova și Viitorul Pandurii. Astra și U Craiova vor fi gazde în meciurile tur, iar Dinamo și Viitorul Pandurii vor organiza jocurile retur.

Toate echipele calificate în semifinalele Cupei României au fost repartizate într-o singură urnă, astfel că divizionara secundă Viitorul Pandurii a putut întâlni pe oricine dintre Dinamo, Astra sau U Craiova.

Cele două jocuri rezultate în urma tragerii la sorți se vor desfăşura în sistem tur – retur, prima echipă extrasă fiind organizatoarea manșei tur.

Conform regulamentului, la jocurile disputate în manşă dublă, dacă după disputarea celor două partide egalitatea se menţine (la puncte şi golaveraj), golurile marcate în deplasare contează dublu, fiind declarată câştigătoare echipa cu cel mai bun golaveraj. Dacă şi în aceste condiţii egalitatea persistă, se vor desfășura reprize de prelungiri și, apoi, lovituri de departajare, dacă va fi cazul.