CS Mioveni – CFR Cluj 3-4. Argeșenii pierd calificarea dramatic în ultimele minute. După o oră de joc, jucătorii lui Niculescu aveau 3-0

Marius ANGHEL 02 Dec. 2014, 19:30 Cupa

CS Mioveni are șansa istorică de a ajunge din nou în semifinalele Cupei României, acolo unde au mai jucat în sezonul 2007-2008, pe când evoluau în Liga 1 și de unde au fost eliminați, scor 0-3, de chiar adversara de azi, CFR Cluj. Echipa argeșeană și-a depășit de­ja statutul în acest an în această competiție prin eliminarea de până acum a formațiilor Astra Giurgiu, deținătoarea trofeului, și Dinamo, însă a­cum speră să poată profita de pro­blemele interne ale ardelenilor de la CFR.

Chiar dacă favorita hârtiei este în acest meci echipa clujeană, argeșenii speră în șansa lor și se gândesc, că așa cum au produs surprizele de până acum, ar mai putea face una.

Partida ce se va disputa pe stadionul „Nicolae Dobrin” din Pitești, de la ora 20:30, va fi arbitrată de centralul Dragoș Istrate (București) și asistenții Marius Cristian Marchidanu (Brăila) și Marius Florin Badea (Râmnicu Vâlcea).

COMENTARIUL LIVE:

â–ºCS Mioveni: Oct. Popescu – Cip. Negoiță, Calvin, Bg. Stoica, Ct. Stan – Al. Răuță (cpt.), Biceanu, Galan – A. Popa, Ayza, Nilă
Rezerve: Fl. Croitoru – Năstăsie, M. Vintilă, V. Mazilu, Dragalina, Mârzeanu, I. Rada
Antrenor: Claudiu Niculescu

â–ºCFR Cluj: Felgueiras (cpt.) – Susic, Larie, I. Rada, Camora, Petrucci, Muniru, Jazvic, Jakolis, Tade, Dore
Rezerve: Vâtcă – T. Lopes, C. Ene, Ivanovski, Fl. Costea, Chanturia, Carp
Antrenor: Francisc Dican

â–ºJucătorii CFR-ului ies de pe gazon într-un cor de fluierături. Spectatorii îi iau la țintă cu bulgări de zăpadă pe clujeni. Ardelenii nu au fost fair-play și obțin o calificare rușinoasă, controversată în fața unei echipe din Liga 2

Jucătorii CFR-ului sunt bombardați cu bulgări de zăpadă de spectatori

â–ºRăuță părăsește terenul în lacrimi

Căpitanul echipei CS Mioveni plânge după această eliminare dramatică

â–ºNiculescu și jucătorii Mioveniului le cer explicații jucătorii CFR-ului pentru faza controversată în urma căruia au egalat

Istrate intervine între jucătorii Mioveniului și cei ai CFR-ului după fluierul final al meciului

â–ºMin 90+5 Final de partidă. CS Mioveni părăsește competiția cu un mare regret după ce în minutul 63 conducea cu 3-0. Argeșenii au fost egalați în ultimele minute după o fază controversată, iar Ivanovski a marcat în prelungiri golul calificării.

â–ºMin 90+1 3-4 Ivanovski preia la 18 metri și îl învinge pe Popescu cu un șut lângă bara din dreapta

â–ºMin 88 Niculescu protestează pe margine, Ayza în teren, însă golul este validat și meciul se îndreaptă spre prelungiri

Tade înscrie în urma unei faze controversate

â–ºMin 88 ⇔ Iese Popa și intră Mazilu

â–ºMin 87 3-3 Susic bate un aut la Chanturia, iar mijlocașul CFR-ului aruncă în față o minge ce trebuia să fie înapoiată Mioveniului după ce argeșenii au trimis intenționat în aut pentru ca un coechipier să își revină din șocul primiri unei balon în plină figură. Lopez a preluat mingea trimisă de Chanturia către jucătorii lui Niculescu, a trimis la Tade, care a pătruns în careu și a marcat printre picioarele lui Popescu, ieșit să-l întâmpine

â–ºMin 83 Muniru ia galben după un fault asupra lui Mârzeanu

â–ºMin 82 Vintilă faultează în atac, în careul CFR-ului

â–ºMin 81 Vintilă îl ține insistent pentru Lopes și ia galben

â–ºMin 77 ⇔ Iese Dore și intră Ivanovski

â–ºMin 73 ⇔ Intră Mârzeanu și iese Biceanu

â–ºMin 70 Tade îi suflă mingea lui Popescu în stânga careului, însă se încurcă în minge și este blocat în momentul șutului, obținând doar un corner

Popescu este surprins de mingea șutată de Chanturia și CFR Cluj revine în joc. E 3-2

â–ºMin 68 3-2 Chanturia înscrie la colțul lung cu un șut de la 20 de metri după o serie de gafe ale jucătorilor echipei gazdă care nu au reușit să respingă

â–ºMin 63 ⇔ Intră Vintilă și iese Nilă

Tade înscrie de la „punctul roșu”, așa cum este colorat în acest meci locul din care se execută penalty-ul

â–ºMin 62 3-1 Tade înscrie din penalty, în colțul opus săriturii lui Popescu

â–ºMin 62 Dore cade în careu după un duel cu Negoiță și arbitrul dictează lovitură de pedeapsă

Jucătorii antrenați de Claudiu Niculescu se bucură după ultima lor reușită în poarta CFR-ului

Galan profită de gafa lui Felgueiras, ajunge primul la minge și înscrie pentru 3-0. Un scor de neimaginat la Pitești

â–ºMin 59 3-0 Nilă trage slab înspre poarta lui Felgueiras, portarul CFR-ului alunecă și lasă balonul să treacă pe lângă el, crezând că va ieși în afară, însă îl vede pe Galan, care sprintează înspre colțul lung, și încearcă să ajungă mingea, dar mijlocașul Mioveniului ajunge primul și înscrie

â–ºMin 56 Tade ia galben după ce între jucătorii celor două echipe s-a format un meleu

â–ºMin 55 ⇔ Intră Chanturia și iese Jakolis

â–ºMin 54 Camora ia și el galben pentru un fault asupra lui Popa în colțul dreapta al careului

â–ºMin 53 Rada de la CFR ia galben pentru un fault asupra lui Stoica

Nilă și Popa se bucură după reușita de 2-0

Golul lui Nilă la colțul lung al porții lui Felgueiras

â–ºMin 50 2-0 Nilă pătrunde în careul, urmărește mingea pasată pe culoar și trage la colțul lung cu dreptul, pe lângă Felgueiras, ieșit la întâmpinare

â–ºMin 49 Popa centrează înalt din dreapta careului, Galan preia în stânga, întoarce pe Răuță și mai apoi faza de atac a argeșenilor se stinge

Niculescu stă pe gânduri și nu are stare pe banca Mioveniului

â–ºMin 46 A început a doua repriză

â–ºMin 46 ⇔ Iese Jazvic și intră Lopes

â–ºJucătorii echipei CS Mioveni sunt primii care ies pe teren

Ceferiștii au fugit la cabine, în timp ce jucătorii echipei din Liga 2, CS Mioveni, ies încrezători de pe gazon la pauza meciului din sferturile Cupei

Tabela de pe stadionul „Nicolae Dobrin” cu scorul de la pauza meciului CS Mioveni – CFR Cluj

â–ºMin 45 Pauză. CS Mioveni mai are de rezistat 45 de minute fără gol primit pentru a realiza o nouă surpriză în Cupă

â–ºMin 43 Stan centrează din stânga, dar Felgueiras reține

â–ºMin 36 Tade încearcă o foarfecă la 8 metri, însă îl lovește și pe Stoica și arbitrul dictează fault în atac

Claudiu Niculescu iese la marginea terenului și își încurajează jucătorii. Echipa sa e pe cale să producă o nouă mare surpriză în Cupă

â–ºMin 35 1-0 Centrare din corner, Stoica sprintează din mijlocul careului și plonjează la 8 metri, acolo de unde reia cu capul lângă bara din dreapta lui Felgueiras și deschide scorul

Faza golului reușit de Stoica. Fundașul Mioveniului este la pământ după ce a lovit mingea cu capul, iar Felgueiras plonjează degeaba

â–ºMin 34 Centrare în careul Mioveniului, mingea este prelungită pe spate cu capul și Tade este surprins în offside

Așa se prezintă terenul de joc după 25 de minute de joc. Ninge în continuare, însă nu așa de tare ca la începutul meciului

â–ºMin 25 Centrare din dreapta, Galan ratează foafeca la 8 metri central, însă Nilă, în apropiere, întinde piciorul și ciupește balonul cu vârful, însă se duce în bară. Felgueiras era bătut, dar a avut noroc că mingea a revenit în teren și a fost degajată de un ceferist revenit în defensivă

â–ºMin 24 Jakolis pătrunde în careu pe stânga și pasează în centru pentru Petrucci, care reia din prima din 10 metri, însă pe direcția lui Popescu

â–ºMin 23 Stan îl faultează pe Jazvic la marginea terenului

â–ºMin 22 Tade trage din afara careului, însă Popescu nu are emoții

â–ºMin 21 Ayza trece de Susic și centrează periculos din stânga, însă Galan nu ajunge la minge cu capul și CS Mioveni ratează o bună ocazie de a marca

â–ºMin 16 Ayza pătrunde pe flancul stâng, centrează din marginea careului, însă Nilă dă pe lângă minge și Felgueiraș reține

â–ºMin 14 Felgueiras este faultat în săritură de Nilă în careul mic la centrarea lui Popa din 12 metri lateral dreapta

â–ºMin 13 Popescu iese și reține mingea centrată pentru Tade

â–ºMin 13 Camora trage în blocajul Mioveniului. Clujenii pun presiune, pasează în jurul careului, însă nu pot șuta decisiv

â–ºMin 11 Popescu reține fără probleme un șut pe jos din afara careului al lui Jakolis

â–ºMin 7 CS Mioveni domină pentru moment jocul, însă starea terenului pune serioase probleme jucătorilor

Echipa din județul Argeș este susținută și de un mic grup de suporteri, cu toate că aceștia sunt supărați pe autoritățile locale că nici acum nu au terminat de modernizat stadionul din Mioveni

â–ºMin 4 Galan bate lovitura liberă direct pe poartă, la prima bară, Felgueiras scapă mingea și este corner

â–ºMin 4 Larie îl faultează pe Nilă în flancul stâng de atac al Mioveniului

â–ºMin 3 Răuță reia cu capul pe spate din 3 metri lateral stânga, după o centrare deviată din colțul terenului, însă Felgueiras e pe fază și reține la prima bară

â–ºMin 1 A început partida

â–ºEchipele au ieșit pe teren și vor începe jocul cu o întârziere de aproximativ 10 minute. Iată în ce condiții se va juca meciul CS Mioveni – CFR Cluj.

â–ºObservatorul Sorin Cojocaru din București (foto, în negru) inspectează starea terenului unde se va juca primul meci al sferturilor de finală ale Cupei României.

â–ºMeciul a fost amânat cu cinci minute pentru ca organizatorii jocului de la Pitești să poată tușa liniile terenului cu roșu.

â–ºLa Pitești continuă să ningă foarte tare. Totuși, gazonul se prezintă în condiții acceptabile. Pentru a înlătura zăpada de pe teren, organizatorii au apelat și la ajutorul unor deținuți de la Penitenciarul Colibași.