CS Mioveni o ține numai în victorii în meciurile amicale. Ultimul test al echipei lui Pelici, și cel al adevărului, are loc cu Rapid

Silviu MIHAI 12 Feb. 2021, 17:57 Liga 2

CS Mioveni a învins, miercuri, cu 2-1, Unirea Bascov, într-un meci amical disputant pe stadionul Orăşenesc.

Echipa lui Alexandru Pelici are cinci victorii în tot atâtea jocuri test desfășurate în această iarnă, iar sâmbătă, tot pe propria arenă, urmează să întâlnească Rapid, în ultimul joc de verificare înainte de reluarea campionatului Ligii 2.

Ișfan și Massaro au înscris pentru CS Mioveni în amicalul cu Unirea Bascov

Alexandru Pelici a rulat aproape tot lotul pe care îl are la dispoziţie, excepţie făcând portarul Iustin Popescu, atacantul Bogdan Rusu şi fundaşii Guiherme Garutti şi Dorinel Oancea, care probabil nu au mai avut nevoie de nicio confirmare în privința titularizării lor.

De partea cealaltă, Adrian Dulcea, revenit la Bascov după experiența de două zile ca antrenor la Campionii FC Argeș, a mizat în cele două reprize pe toţi jucătorii din lot, inclusiv pe ultimii veniţi la echipa clasată pe locul 5 în Seria a 6-a a Ligii 3 după primele 10 etape.

Galben-verzii au deschis scorul în minutul 35, prin Mihai Işfan (foto principal), care a înscris direct din lovitură liberă de la 25 de metri. Apoi, Davide Massaro a dublat avantajul în chiar ultimul minut al primei reprize, dintr-un penalty obţinut de Alexandrescu. În repriza a doua, cei care au înscris au fost oaspeţii şi tot dintr-un penalty, Leonard Manole transformând şi el, sub transversală, de la punctul cu var.

CS Mioveni, prima repriză: Ducan – Cristea, Gherghe, Burnea, Tib. Coman – D. Toma, Sz. Veres – Işfan, Massaro, Niţă – Alexandrescu
CS Mioveni, a doua repriză: Ducan (Preda 65) – Rădescu, Gherghe (Al. Iacob 55), Burnea, Tib. Coman (Şerbănică 65) – Andr. Panait, Sz. Veres – Coşereanu, Massaro (Blănaru 70), Niţă (Şerban 70) – Seb. Ivan
Antrenor: Alexandru Pelici

Unirea Bascov: Gheorghe – Dună, Linte, Dumitrache, Constantin – Niţă, Mario Iordache, Mierlea – Mărgărit, Florescu, Călin
Au mai jucat: Călonoiu, Butac, Teodorescu, Iosivoiu, Bălan, Zamfirescu, Manole, Drăgănoaea, Marius Iordache, Bucuroiu, Tucă
Antrenor: Adrian Dulcea

Cinci meciuri amicale, cinci victorii pentru echipa lui Pelici. Ultimul adversar înainte de reluarea Ligii 2: Rapid

Pentru CS Mioveni, amicalul cu Unirea Bascov a fost al cincilea disputat în această perioadă de pregătire de iarnă, în toate obținând victoria. A mai jucat cu Olimpic Zărnești (4-2), Kids Tâmpa Brașov (6-0), FCSB 2 (2-1) și CS Afumați (3-1).

Până la reluarea Ligii 2, CS Mioveni mai are un singur meci amical stabilit. Sâmbătă, 13 februarie, de la ora 12:00, pe stadionul Orășenesc din Mioveni, va întâlni colega de campionat Rapid.

Golgheterii echipei lui Pelici în jocurile amicale disputate până acum sunt: Rusu (6 goluri – două din penalty), Işfan, Massaro (câte două. Italianul lea dat pe ambele din penalty), C. Şerban, Rădescu, Blănaru, Coşereanu, Garutti, Ivan și Burnea (toți câte unul).

În primul meci oficial din 2021, CS Mioveni joacă împotriva echipei CSM Slatina, în deplasare, sâmbătă, 20 februarie, de la ora 11:00, în cadrul etapei a 16-a a Ligii 2. CS Mioveni e pe locul 11, cu 21 de puncte acumulate în 15 meciuri, iar CSM Slatina se află pe poziția a 16-a, cu 16 puncte acumulate în 14 partide.