Cei care au fost preocupați să joace fotbal au pierdut! CSC Șelimbăr a condus la Târgoviște, însă s-a recunoscut învinsă de Chindia

Marius ANGHEL 19 Aug. 2024, 18:58 Liga 2

Chindia a reușit, la primul său meci pe teren propriu în acest sezon, fie că e vorba de campionatul Ligii 2 sau Cupa României, rezultatul pe care nu l-a obținut în precedentele trei jocuri: victoria.

A trecut cu scorul de 2-1 de CSC Șelimbăr, după un joc în care elevii tandemului Nicolae Croitoru – Marin Vătavu nu au impresionat, mai mult s-au apărat, dar au penalizat la două dintre puținele acțiuni ofensive avute și, astfel, au bifat prima victorie. Trupa sibiană condusă de Constantin Schumacher, aflată la prima deplasare în campionat, a fost preocupată să joace fotbal, să contruiască, a reușit să deschidă scorul, însă a avut de suferit la finalizare și nu s-a ales cu nimic după ultimul fluier al arbitrului Raul Bădărău.

Șelimbărul a deschis scorul la Târgoviște, dar Chindia a egalat destul de rapid

Chindia a avut o mare ocazie de a înscrie încă din minutul 6, dintr-o lovitură liberă indirectă din 9-10 metri ușor lateral stânga, însă finalizarea lui Daniel Florea a fost slabă, în zid, astfel că Șelimbărul a scăpat fără gol, ba chiar a reușit să înscrie ea în minutul 11. După o centrare a lui Monea, o defensivă a gazdelor depășită ca în curtea școlii de minge, o deviere a lui Soare și o finalizare puternică a lui Cosmin Bucuroiu din 8-9 metri.

Gazdele au avut reacție, dar Zivkovic (13) a trimis pe lângă poartă din fața barei, în timp ce Gogor a respins in extremis din fața lui Pesic (19). A venit însă egalarea la o deviere cu capul a lui Daniel Florea (20) la colțul lung, după o centrare în careu a lui Zivkovic, dintr-o lovitură liberă.

Apoi la conducerea jocului a intrat Șelimbărul, care a pistonat în gol până în minutul 45, când Gogor a avut două reluări spre poartă. La prima a nimeric transversala, cu un șut de la distanță, din lateral dreapta, iar la a doua, în aceeași fază ofensivă, a trimis cu capul din fața careului, ușor din lateral stânga, peste poartă.

Cosmin Atanase, abia intrat pe teren, i-a adus Chindiei prima victorie în sezonul 2024-2025

O fază cu ocazie și posibil penalty, dacă ar fi fost VAR, s-a produs în minutul 55. Pe fondul dominării oaspeților și a unei centrări din dreapta, Babic a trimis cu capul milimetric pe lângă bara a doua. În plan secund, Sabău l-a tras și la pus la pământ pe Gogor, însă arbitrii nu au făcut și au dat doar aut de poartă.

Primele schimbări ale Chindiei au avut loc în minutul 56, prin înlocuirea lui Pesic și Zivkovic, iar mutările s-au dovedit inspirate. La a doua atingere, pe o fază de contraatac, Cosmin Atanase a marcat în minutul 58, cu destul noroc, după ce balonul a ajuns la el în urma unei intervenții haotice a lui Boboc și un ricoșeu din Grubac.

Degeaba s-a zbătut pe margine Schumacher să-și impulsioneze elevii și să facă schimbări, fiindcă Șelimbărul a dominat în van. Abia în prelungiri s-a și ajuns să se finalizeze, de două ori, în minutele 90+5 și 90+7, dar pe lângă poartă, astfel că Chindia a câștigat cu 2-1, nemeritat, la cum s-a desfășurat partida la care au asistat cel mult 400 de spectatori.

Chindia și CSC Șelimbăr, la egalitate de puncte cu alte cinci echipe, însă sibienii au un meci mai puțin disputat

Astfel, după acest meci, în clasamentul intermediar al Ligii 2, ținând cont că din etapa a 3-a mai sunt de disputat trei partide, iar altele două din primele două runde sunt amânate, Chindia urcă pe locul 14, cu 3 puncte și golaveraj 4-5, în timp ce CSC Șelimbăr este pe poziția a 12-a, tot cu 3 puncte, dar cu golaveraj 4-3 și cu un meci mai puțin disputat, cel din prima etapă cu Corvinul, amânat și încă neprogramat. Alte cinci formații au 3 puncte strânse până în acest moment.

Atât Chindia, cât și CSC Șelimbăr au fost deja eliminate din Cupa României, la primul joc, astfel că de acum se vor concentra doar pe evoluția lor din campionat. În etapa a 4-a, dâmbovițenii au meci la Reghin, cu Unirea Ungheni, sâmbătă, de la ora 11:00, în timp ce CSC Șelimbăr joacă vineri, la Craiova, contra FCU Craiova, de la ora 17:00.

CLASAMENT Liga 2 și al golgheterilor
Rezultatele înregistrate în etapa 3 Liga 2, ediția 2024-2025

COMENTARIUL LIVE:

CHINDIA TÂRGOVIȘTE – CSC ȘELIMBĂR 2-1

Daniel Florea 20′, Cosmin Atanase 58′ / Cosmin Bucuroiu 11′

Chindia Târgoviște: M. Contra – Martac, C. Dinu (cpt.), Al. Sabău, Ad. Ioniță – Rz. Tache (R. Mihai 69′), M. Șerban, Al. Petre, Pesic (Atanase 56′) – D. Florea (Danu 90+4′), Zivkovic (Grubac 56′)
Rezerve neutilizate: Șt. Mușat – Romeo, I. Iul. Zamfir, Ius. Cristea, R. Simion
Antrenor: Marin Vătavu

CSC Șelimbăr: Brașoveanu – Gogor, Natea (cpt.), Buzan, Marrone (Rotar 80′, R. Gherman 90+2′) – Butucel (Rob. Boboc 46′), Ayine (S. Șerban 66′), C. Soare – Monea, Bucuroiu (Nerukh 66′), Babic
Rezerve neutilizate: Măluțan – Drăghescu, D. Olariu, L. Popa
Antrenor: Constantin Schumacher

Stadion: ”Eugen Popescu” (Târgoviște – Dâmbovița). Arbitru: Raul Sebastian Bădărău (Hunedoara). Asistenți: Ionuț Traian Neacșu (Bucureşti) și Roberto Ciuraru (Sfântu Gheorghe). Rezervă: Mihai Laurențiu Ene (Bucureşti). Observator arbitri: Ion Olteanu (Bucureşti). Delegat joc: Dorinel Dincă (Călăraşi).

Min 90+8 Final de partidă la Târgoviște, unde Chindia câștigă cu scorul de 2-1 întâlnirea cu CSC Șelimbăr, cu mult noroc, după un joc în care fotbal a încercat să joace doar oaspeții. Chindia câștigă și primele sale puncte în acest sezon de Liga 2, după două eșecuri. CSC Șelimbăr pierde al doilea meci disputat în aceast sezon și rămâne cu trei puncte în cont, dar are și un joc mai puțin disputat.
Min 90+7 Șerban șutează de la distanță pe lângă poartă. Din tribună se strigă în disperare către arbitru să oprească meciul, ca pe câmp. Arbitrul prelungește corect jocul, din moment ce s-au făcut două schimbări în prelungiri
Min 90+5 Monea centrează din dreapta, Natea prelungește cu capul pe spate, iar Babic cade de lângă Martac pe linia de 6 metri, cu mingea trecând peste el. Arbitrul lasă jocul să continue
Min 90+4 Schimbare la trecerea timpului. La Chindia, intră Daniel Danu și iese Daniel Florea
Min 90+2 Intră Raul Gherman în locul lui Bogdan Rotar, care s-a accidentat la scurt timp după ce a intrat pe gazon. Rotar izbucnește în plâns când iese afară
Min 90+1 ||| Mario Contra primește cartonașul galben pentru tragere de timp. Arbitrul nu permite ca Șelimbărul să facă ultima schimbare
Min 90 + Meciul e prelungit cu șase minute. Șelimbărul continuă să atace, steril
Președintele Chindiei, Marcel Ghergu, stă la oficială, la câteva scaune distanță de fostul președinte, Gabriel Boriga. În schimb, team-managerul Cristian Bălașa și directorul sportiv Ciprian Iugulescu stau printre spectatori, în înaltul tribunei. Sunt cel mult 400 de spectatori pe stadion, iar Chindia are o mini-galerie din circa 30 de fani.

♦Min 80 La Șelimbăr, intră Bogdan Rotar în locul lui Salvatore Marrone
♦Min 69 La Chindia, intră Rareș Mihai în locul lui Răzvan Tache
♦Min 69 ||| Cosmin Atanase primește cartonașul galben pentru o tragere de tricou din spate asupra lui Buzan
Min 68 ||| Constantin Schumacher primește cartonașul galben pentru o reacție nervoasă, în timpul pauzei de hidratare
Min 66 Dublă schimbare la Șelimbăr. Ies Emmanuel Ayine și Cosmin Bucuroiu și intră Sorin Șerban și Vitalii Nerukh. În acest minut se acordă și pauză de hidratare
♦Cosmin Atanase (23 de ani), revenit la Chindia după un sezon petrecut la Unirea Slobozia, reușește primul său gol în această ediție a Ligii 2. În precedentele două meciuri a început ca titular, iar acum a intrat la pauză.
Min 63 Monea bate peste poartă o lovitură liberă de la 25 de metri central. Șelimbărul a revenit în atac după golul încasat contrar cursului jocului
Min 58 2-1 Fază de contraatac după ce Atanase recuperează în propria jumătate, trimite în stânga pentru Florea, care avansează și pătrunde în careu, centrează slab pe jos, însă are noroc cu intervenția haotică a lui Boboc, care deviază în față, balonul îl lovește pe Grubac și ricoșează în dreapta, iar Cosmin Atanase, venit din spate, reia cu latul din 12 metri și înscrie pe lângă portar
Min 56 Dublă schimbare la Chindia. Ies Ivan Pesic și Ante Zivkovic, acesta plecând direct la vestiar, și intră Cosmin Atanase și Sergej Grubac
Min 55 Centrare dintr-un corner din dreapta, Babic sare în poziție centrală și trimite milimetric pe lângă bara a doua. În plan secund, Sabău l-a tras pe Gogor și l-a pus la pământ, însă arbitrul nu a fluierat nimic. Dacă era arbitraj VAR, e posibil ca intervenția lui Sabău să fi fost penalizată cu penalty
Min 54 Petre pasează direct la adversar, mingea ajunge la Ayine, care încearcă o pasă pe culoar, în careu, înspre dreapta, însă se grăbește și trimite direct la Dinu, care respinge și îndepărtează pericolul. Șelimbărul domină autoritar jocul în partea secundă, însă nu ajunge să finalizeze
Min 46 S-a reluat meciul
Min 46 La pauză, Robert Boboc, inițial trecut ca titular pe foaia de joc, intră în locul lui Tudor Butucel
Min 45+3 Pauză la Târgoviște, după ce defensiva Chindiei respinge ușor o minge centrată în careu dintr-o lovitură liberă din dreapta. 1-1 după prima repriză, cu Șelimbărul deschizând scorul, fiind egalată și având o mare ocazie de gol în minutul 45, o bară transversală la șutul de la distanță al lui Gogor
Min 45 Gogor recuperează o minge la 23 de metri și trage cu dreptul spre colțul lung, balonul se duce peste Contra și lovește transversala. Mingea revine în joc, Șelimbărul reintră în posesie, centrează și același Gogor, acum demarcat în fața careului, ușor în stânga, trimite cu capul și o face peste poartă
Min 43 Florea trimite din prima în flancul stâng pentru Zivkovic, acesta scapă singur spre careu, însă este oprit pentru offside-ul în care se afla. Jocul s-a liniștit după golul egalizator al Chindiei. Nu au mai fost faze de joc notabile
Min 30 Pauză de hidratare. Jucătorilor Chindiei le dă indicații… directorul tehnic/vicepreședinte Nicolae Croitoru. Antrenorul principal Marin Vătavu se plimbă de colo-colo, bea apă, își pune în palmă și își dă pe frunte, și, într-un final, gesticulează și el către jucători cu o încurajare. De partea cealaltă, jucătorilor Șelimbărului ascultă de o singură voce, a lui Constantin Schumacher.
Experimentatul Daniel Florea (36 de ani) a început și al treilea meci al Chindiei din acest sezon din postura de titular, iar acum e la primul gol marcat.
♦Cosmin Bucuroiu (20 de ani) este la primul joc în care înscrie pentru CSC Șelimbăr. În precedentul meci din Liga 2 disputat de echipa sa în acest sezon, contra Metaloglobus, atacantul a evoluat în ultimele 30 de minute.
Min 20 1-1 Din cornerul din stânga iese o lovitură liberă tot în acel flanc. Zivkovic centrează de acolo, Daniel Florea deviază cu capul din 7-8 metri, pe spate, iar balonul trece printre toți jucătorii aflați în careul mic și intră în plasă la colțul lung
♦Min 19 Acțiune cursivă a Chindiei, Pesic întoarce mingea și aceasta e trimisă în stânga, de unde se centrează periculos spre poartă, iar Gogor intervine în fața lui Pesic și respinge în corner. Dacă balonul ajungea la Pesic, probabil s-ar fi produs egalarea
Multe porțiuni din gazon sunt galbene, arse, însă, în afară de acest aspect, gazonul pare a fi destul de bun de joc
Min 14 Monea se resimte, acuză probabil probleme de respirație, primește îngrijiri, iar restul jucătorilor merg la margine pentru a se hidrata
Min 13 Incursiune în dreapta a lui Șerban, centrează la prima bară, Zivkovic urmărește, pune latul și trimite pe lângă poartă, din fața barei, unde era nemarcat
Min 11 0-1 Monea avansează pe dreapta, până în dreptul careului, centrează pe jos, mingea trece prin spatele tuturor jucătorilor Chindiei retrași la această fază, Martac este singurul care iese să blocheze, însă este depășit extrem de lejer de Soare, care din cădere, din întoarcere, deviază mai departe, la Cosmin Bucuroiu, care urmărește și șutează puternic cu stângul, din 8-9 metri, Contra deviază cu piciorul stâng, însă nu poate evita golul. Mingea intră în plasă lângă bara din stânga lui Contra
Min 6 Zivkovic mișcă mingea pentru Florea, care trage cu dreptul din lateral stânga, din 9-10 metri, pe jos, iar zidul respinge în lateral și apoi un jucător al Șelimbărului degajează de pe linia de fund. Chindia irosește o mare ocazie de gol
Min 5 Chindia are o fază periculoasă la poarta Șelimbărului, venită dintr-o eroare a defensivei șelimbărenilor, la care arbitrul a acordat lovitură liberă indirectă din 9-10 metri ușor lateral stânga
Min 1 A început partida de la Târgoviște, cu puțini spectatori în tribune, aceștia fiind urcați în partea superioară a tribunei acoperite, pentru a sta la umbră. Partea de jos este în soare la momentul fluierului de start al jocului

Etapa a 3-a a Ligii 2 își consumă astăzi, luni, 19 august, încă un meci. De la ora 17:00, la Târgoviște, pe stadionul ”Eugen Popescu”, se întâlnesc Chindia și CSC Șelimbăr.

Va fi primul joc acasă în noul sezon pentru trupa dâmbovițeană și primul în deplasare pentru sibieni, după ce în runda de debut nu a jucat la Hunedoara, partida cu Corvinul fiind amânată.

Chindia, la primul meci acasă în noul sezon, după trei deplasări

Chindia a început sezonul de Liga 2, al doilea de la retrogradarea din prima ligă, cu două meciuri disputate în deplasare, ambele pierdute, 3-2 la Clinceni cu Metaloglobus și 0-1 la FCU Craiova. Ba chiar trei meciuri în deplasare a avut trupa târgovișteană în acest început de sezon, dacă punem la calcul și partida de la Câmpulung cu AFC Câmpulung Muscel, din Turul 3 al Cupei României. Și această echipă activează în Liga 2 și inclusiv ea a învins Chindia cu scorul de 2-0.

În primele două etape din campionat, de pe bancă a dat indicații directorul tehnic Nicolae Croitoru, în condițiile în care noul antrenor principal Marin Vătavu a fost în stare de suspendare. Astfel, abia acum va fi prima partidă din Liga 2 cu Vătavu drept cel care va striga de pe margine către jucătorii săi. Bineînțeles, alături de el va sta mult mai experimentatul Nicolae Croitoru.

Cu 0 puncte și 2-4 golaveraj, Chindia ocupă ultimul loc în Liga 2 înaintea meciului cu CSC Șelimbăr.

CSC Șelimbăr, la primul joc în deplasare în noul sezon al Ligii 2

De partea cealaltă, CSC Șelimbăr are două meciuri disputate până acum în acest sezon. Cum în prima etapă nu a jucat, fiindcă partida cu Corvinul a fost amânată, în runda a doua a campionatului a întâlnit pe teren propriu, la Cisnădie, Metaloglobus, pe care a învins-o, destul de surprinzător, cu scorul de 3-1.

A jucat și în deplasare un meci, dar în Turul 3 al Cupei României, contra echipei din Liga 3 CSM Unirea Alba Iulia, împotriva căreia a pierdut cu scorul de 1-2, fiind, astfel, una dintre surprizele neplăcute ale acestui tur.

Și CSC Șelimbăr are antrenor nou începând cu acest nou sezon, în persoana lui Constantin Schumacher, ultima dată la CS Mioveni. Ce a spus el despre meciul cu Chindia poți citi AICI.

Cu trei puncte acumulate în singurul joc disputat până acum în acest sezon de Liga 2 și cu golaveraj 3-1, CSC Șelimbăr ocupă locul 11 în clasament înaintea startului partidei de la Târgoviște.

Raul Bădărău arbitrează Chindia – CSC Șelimbăr

Partida de pe stadionul ”Eugen Popescu” din Târgoviște este arbitrată de la centru Raul Sebastian Bădărău (Hunedoara), iar de la cele două tușe de asistenții Ionuț Traian Neacșu (Bucureşti) și Roberto Ciuraru (Sfântu Gheorghe). Arbitru de rezervă este Mihai Laurențiu Ene (Bucureşti).

Observator de arbitri este Ion Olteanu (Bucureşti), iar delegat de joc este Dorinel Dincă (Călăraşi).