VIDEO | Chindia defilează! Hattrick Neguț și victorie la scor la Balotești, acolo unde nu câștigase niciodată în Liga 2

Ionuț MARIN, Marius ANGHEL 05 Nov. 2018, 13:30 Campionat

Chindia n-a mai avut nici emoții, nici probleme pe terenul de la Balotești, unde până sâmbătă nu câștigase niciodată în Liga a 2-a. Cu Daniel Neguț în formă maximă – hattrick pe gazonul execrabil al ilfovenilor – formația târgovișteană a făcut spectacol și putea învinge la scor de tenis. S-a impus însă cu 4-1, după ce au mai punctat Marian Neagu, pentru ilfoveni, și Liviu Mihai, pentru trupa pregătită de Viorel Moldovan.

Neguț a deschis scorul repede (8) și tot el a majorat avantajul dâmbovițenilor înainte de minutul 30. Neagu a punctat pentru gazde, din lovitură liberă, în finalul primei reprize (41). La reluare, Liviu Mihai a trimis în vinclu, tot dintr-o fază fixă, și a rezolvat ecuația celor trei puncte.

Noul golgheter al Chindiei, Daniel Neguț, a închis tabela la 4-1, Florea și Șerban ratând alte oportunități importante.

Chindia bifează a șaptea victorie la rând în campionat, stă bine pe primul loc, iar sâmbătă, de la ora 12:30, o va primi acasă pe Pandurii Târgu Jiu. După 15 etape, Chindia are 35 de puncte, cu două mai mult decât următoarele clasate, Clinceni și Snagov (ambele 33).

Balotești: Fulga – C-tin. Dedu, Marciuc (cpt.)(Ov. Marin 33), Flămânzeanu (G. Mihai 39), N. Filip, M. Ghiță, R. Mihai, M. Neagu, C. Predescu (Fl. Niculae 64), Al. Stoica, Clătinici
Antrenor: Florin Nofitovici

Chindia: Aioani – Martac, C. Dinu, Dudea, D. Dumitrașcu, D. Novac, Cr. Neguț (Bg. Vasile 79), L. Mihai, Andr. Șerban (Mihaiu 85), Cherchez (cpt.)(72 Crinel Stoica), D. Florea
Antrenor: Viorel Moldovan