Victorie lejeră, după o a doua parte a jocului tratată mai în serios! Chindia a fost o repriză egala „lanternei roșii” Dacia Unirea, când s-a crezut în curtea școlii

Marius ANGHEL 05 Apr. 2019, 19:01 Campionat
Victorie lejeră, după o a doua parte a jocului tratată mai în serios!** Chindia a fost o repriză egala

Chindia n-a avut nicio emoție în a câștiga (scor 3-0) toate punctele din meciul de pe teren propriu cu ultima clasată Dacia Unirea Brăila, însă modul în care a făcut-o a fost una care îi atrage din nou suspiciuni din partea cunoscătorilor. În prima repriză, jucătorii lui Viorel Moldovan au ratat cu nonșalanță din toate pozițiile, parcă intenționat, iar în partea a doua a meciului au avut o cu totul altă atitudine, ca în partidele cu Aerostar și Daco Getica, nemaiavând probleme în a înscrie, a se detașa și a câștiga lejer. Ajunsă la 60 de puncte, Chindia urcă pe locul 2 până cel puțin mâine seară, când joacă „U” Cluj, iar duminică au meci direct Snagovul și Clinceniul.

Prima repriză a început cu o fază controversată. Florea (2) și-a depășit adversarul, a ciupit mingea pe lângă portarul ieșit în fața careului și apoi cei doi s-au ciocnit și au căzut. Arbitrul a dat însă fault în atac, deși putea da chiar invers, lucru care i-ar fi adus un roșu portarului american al Brăilei. S-a trecut repede peste, iar Chindia s-a instalat în atac, acolo unde a început să rateze prin același Florea (4). Tot experimentatul atacant a lovit transversala (15), după ce mingea șutată a fost deviată cu spatele de Prunescu. Neguț (18, 29), Florea (20, 22, 38, 43), Liviu Mihai (34), Șerban (38) și Alexandru (44) s-au jucat apoi ca în curtea școlii în fața portarului american Austin Rogers, care a fost din alt film, cu plonjonuri și intervenții ca ale unui amator, însă suficient de bun pentru Florentin Petre. Multe dintre ocazii, în special ale lui Florea, au fost irosite cu multă nonșalanță.

Moldovan a schimbat însă la pauză cu Cherchez în locul lui Alexandru, iar jocul a devenit dintr-o dată sclipitor. Mihai Leca (52), lăsat nemarcat, a marcat primul cu o lovitură de cap din 6 metri, Cherchez (54) a înscris și el, însă golul i-a fost anulat incorect, pe motiv de offside, dar l-a răzbunat imediat Daniel Florea (56), care a trimis în poartă din a doua încercare, după ce în prima trimisese în bară. Presingul a continuat, iar centralul a dat și el o mână de ajutor pentru a se ajunge la scorul de neprezentare. La o ocazie ratată penibil de Florea, din postura de singur cu portarul, arbitrul a dictat penalty după ce atacantul a căzut peste adversarul său. Cristian Cherchez (62) a începlinit o simplă formalitate pentru 3-0 și apoi au urma din nou ocazii ratate cu ușurință și un joc la trecerea timpului, de parcă scorul era fix ceea ce le trebuia.

Florea (68) a irosit ultima ocazie a Chindiei, cu un șut peste poartă din 5 metri, ca apoi târgoviștenii să își lase adversarii să își arate neputința, precum pisica o face cu șoarecele. Jallow (86) și Konyeha (89) au avut încercări timide, însă Aioani n-a avut probleme să rețină.

Cu victoria obținută, Chindia a făcut 60 de puncte și a urcat, temporar, pe locul 2, în timp ce Dacia Unirea Brăila a rămas cu 16 puncte și e ultima în clasament.

Cu orgoliul rănit după ce au pierdut la Constanța, în fața unei echipe aflate pe loc retrogradabil, jucătorii Chindiei au șansa să se descătușeze astăzi, de la ora 17:00, în fața, poate, celui mai ușor adversar pe care l-ar fi putut întâlni în actuala situație. La Târgoviște vine Dacia Unirea Brăila, ultima clasată din Liga 2, o echipă ca și condamnată la retrogradare.

Pentru a patra oară în a șaptea etapă programată în 2019, Chindia joacă în deschiderea rundei din Liga 2 și are șansa să urce pe locul 2, promovabil direct, și să pună presiune pe contracandidate, în cazul în care își câștigă meciul cu Brăila. O misiune facilă pentru jucătorii antrenați de Viorel Moldovan. În deplasările din 2019, trupa lui Florentin Petre a încasat nouă goluri în trei jocuri, doar în ultima, în fața celor de la Pandurii, o altă formație modestă în acest an, luând cinci. În schimb, pe teren propriu, târgoviștenii, în afară de remiza cu Petrolul (0-0), au arătat poftă de joc, determinare și putere de revenire, după ce au trecut cu 3-2 de Aerostar și 4-2 de Daco Getica.

Și la meciuri direct între cele două echipe, Chindia îi este superioară Daciei Unirea. Târgoviștenii s-au impus de patru ori în cele șapte confruntări din ultimii ani, de alte trei ori câștigând brăilenii. În ultimele două întâlniri desfășurate pe „Eugen Popescu”, Chindia s-a impus cu același scor, 2-0. Și în turul campionatului dâmbovițenii au ieșit câștigători, la limită, cu 1-0, după reușita lui Cristian Cherchez din minutul 63.

Gândul jucătorilor lui Viorel Moldovan e doar la accederea în Liga 1. „Eu, ca jucător, îmi doresc la fel de mult ca și cel mai înfocat suporter să realizez acest vis al promovării, de aceea consider că, împreună cu suporterii, putem readuce Chindia în Liga 1!”, a declarat Daniel Florea, citat de site-ul oficial al Chindiei. „Îi așteptăm aproape de noi pe suporteri, avem nevoie de susținerea lor. Împreun putem duce Chindia în Liga 1!”, a spus și Mihai Leca.

Înaintea startului etapei a 28-a, Chindia se află pe locul 4, cu 57 de puncte, în timp ce Dacia Unirea e ultima în clasament, pe 20, cu doar 16 puncte. Târgoviștenii vin după prima înfrângere suferită în 2019, 0-1 cu SSC Farul, în timp ce brăilenii după remiza in extrem obținută pe teren propriu cu Metaloglobus, scor 2-2.

Partida care se dispută pe stadionul „Eugen Popescu”, din Târgoviște, de la ora 17:00, va fi arbitrată de centralul Vladimir Andrei Nagy (Aiud) și de asistenții Florian Alexandru Vișan și Daniel Vlase (ambii din Galați). Rezervă este Dorin Burloiu (Galați), în timp ce observatori au fost delegați Silviu Veronel Ioan (Galați) și Decu Crângașu (Ploiești).