Farul și Ripensia au încheiat sezonul cu un egal, după un meci început cu protest! Aerostar și CS Balotești și-au luat adio de la Liga 2 printr-un joc cu nouă goluri. Băcăuanii dau golgheterul campionatului

Marius ANGHEL 31 May. 2019, 15:02 Campionat
Farul și Ripensia au încheiat sezonul cu un egal, după un meci început cu protest!** Aerostar și CS Balotești și-au luat adio de la Liga 2 printr-un joc cu nouă goluri. Băcăuanii dau golgheterul campionatului
  • SSC Farul Constanța și Ripensia Timișoara și-au încheiat sezonul de Liga 2, ediția 2018-2019, după desfășurarea meciului direct care a avut loc astăzi, în orașul de la malul mării. Partida s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, după golurile marcate de Petro Celestino, dintr-o lovitură de pedeapsă executată în minutul 39, și după reușita din final a lui Gueye Mansour, din minutul 87.
  • Cele două echipe termină sezonul cu același număr de puncte, 47. Fiindcă are avantajul meciurilor directe, 1-0 la Timișoara și 1-1 la Constanța, Ripensia (locul 11) va sta în clasament deasupra Farului (locul 12). Tot 47 de puncte are și UTA, însă aceasta are un meci în minus.
  • Aerostar Bacău a defilat cu CS Balotești la ultima prezență a celor două echipe în Liga 2, ambele fiind deja retrogradate de câteva etape. 7-2 a fost scorul meciului în care ilfovenii au reușit să marcheze primii, însă partea a doua a jocului s-a desfășurat cu un om mai puțin pentru Balotești, care l-a avut eliminat pe Flămânzeanu (49′).
  • Valentin Buhăcianu (11′, 18′, 51′, 55′, 63′), Stejărel Vișinar (60′) și Alexandru Ciocâlteu (65′) au înscris pentru Aerostar, iar Vasile Mihai (8′, 79′), cu o dublă, a marcat pentru Balotești.
  • Aerostar termină sezonul cu 38 de puncte, pe locul 17, iar CS Balotești râmâne pe penultima poziție, 19, cu 24 de puncte.
  • Cu cinci goluri marcate în acest joc, atacantul băcăuanilor Valentin Buhăcianu urcă pe primul loc în clasamentul golgheterilor acestui sezon, cu 25 de reușite, cu trei mai mult decât Cristian Gavra („U” Cluj).

Ultima etapă a campionatului Ligii 2, ediția 2018-2019, începe astăzi, cu trei meciuri. De la ora 11:00 se joacă la Constanța meciul SSC Farul – Ripensia, de la ora 13:00 începe partida Aerostar Bacău – CS Balotești, iar de la 16:30 are loc CS Mioveni – UTA.

Primul joc, cel de la Constanța, aduce față în față două echipe care s-au luptăt până de curând pentru evitarea retrogradării. Acum nu mai au nicio problemă în această privință, însă sunt la egalitate de puncte (46) și își doresc o victorie pentru a se clasa pe o poziție mai bună la finalul sezonului. Ripensia e pe locul 11 datorită golaverajului mai bun, iar SSC Farul e pe 12. Pentru gruparea constănțeană, acesta ar putea fi ultimul meci din istoria sa, după ce finanțatorul Ciprian Marica a anunțat că va desființa echipa dacă nu găsește sprijin urgent pentru a achita datoriile, după ce autoritățile locale au întors spatele clubului. De partea cealaltă, nici planurile mărețe ale Ripensiei nu par să se îndeplinească în curând. Președintele Dumitru Mihu a spus că echipa timișoreană nu are forța necesară să se lupta la promovare în noul sezon, așa cum spusese inițial.

În meciul tur, Ripensia s-a impus cu 1-0 în fața Farului cu un gol marcat in extremis, în al treilea minut al prelungirilor, de Gueye Mansour.

Al doilea meci al zile aduce față în față două echipe deja retrogradate. Aerostar Bacău se întoarce după doar un sezon în Liga 3, iar CS Balotești părăsește competiția după cinci ediții de Liga 2. Aerostar se află pe locul 17, cu 35 de puncte, în timp cs Balotești e penultima în clasament, cu 24 de puncte. Pe aceste poziții vor și încheia sezonul cele două cluburi.

În meciul tur, CS Balotești și Aerostar Bacău au terminat la egalitate, scor 1-1. Valentin Buhăcianu a deschis scorul pentru băcăuani în minutul 70, iar Constantin Clătinici a egalat pentru ilfoveni în minutul 77.