Rapid trece cu 3-2 de Aerostar și obține a treia victorie consecutivă cu interimarul Mihai Iosif. Giuleștenii au avut 2-0 în minutul 9 și au jucat din minutul 30 în inferioritate numerică

Marius ANGHEL 22 Nov. 2020, 12:53 Liga 2

Rapid s-a impus cu 3-2 în meciul din deplasare cu Aerostar Bacău și a urcat pe locul 4 în Liga 2 la finalul etapei a 13-a, la egalitate cu Metaloglobus, care e pe poziția a 3-a, dar care are un golaveraj superior. Giuleștenii au învins penultima clasată și au înregistrat al treilea succes consecutiv cu interimarul Mihai Iosif pe bancă.

2-0 pentru Rapid din minutul 9. Nastos a fost eliminat în minutul 29

Rapid a început fulminant meciul cu Aerostar și în minutul 9 avea deja 2-0. Cătălin Hlistei a înscris din penalty în minutul 2, după ce Drăghiceanu a fost faultat de Chirilă, în timp ce Amir Jorza a punctat în minutul 9 după un un-doi cu Drăghiceanu.

După o altă ocazie mare a Rapidului, a lui Sefer (14), băcăuanii s-au trezit și au irosit situații bune prin Chirilă (16), Corban (18), din nou Chirilă (22) și Gavrilă (24), pentru ca apoi Anestis Nastos (29) să fie eliminat și să lase formația alb-vișinie în inferioritate. Presingul a continuat, iar Mircea Manole (41), fost jucător la Rapid, a redus din diferență înainte de pauză, cu o lovitură de cap din 6 metri.

Drăghiceanu a marcat când giuleștenii jucau în inferioritate, Aerostar a dat o replică modestă pentru a mai putea egala

În partea secundă, Aerostar a surprins prin faptul că nu a avut reacție să încerce egalarea. Marian Drăghiceanu (52) a punctat pe o fază de contraatac cu un șut din marginea careului, iar golul Rapidului a retrezit gazdele. După un corner din stânga, Crișan a vrut să-și dea autogol, astfel nu se explică reluarea sa cu capul din 6 metri spre propria poartă, Drăghia a parat însă în față, dar Ionuț Chirilă (69) a marcat.

Imediat, băcăuanilor li s-a refuzat un penalty la hențul clar al lui Finica (72), iar minutele de final doar Mihalcea s-a mai zbătut în față pentru a încerca un gol egalizator care n-a mai venit. S-a terminat 3-2 pentru Rapid și echipa interimarului Mihai Iosif revine pe loc de play-off.

Rapid urcă pe locul 4, Aerostar rămâne pe poziția a 20-a, la egalitate cu ultima clasată

Cu această victorie, Rapid acumulează 22 de puncte și egalează ocupanta locului 3, Metaloglobus. Giuleștenii sunt pe poziția a 4-a din cauza golaverajului mai modest decât cealaltă echipă din București: 20-20 față de 16-9. Aerostar rămâne cu 7 puncte și se menține pe penultima poziție a Ligii 2, 20, la egalitate cu ultima clasată Pandurii.

În etapa a 14-a, Rapid joacă joi, de la ora 18:30, pe teren propriu, cu CSM Reșița, iar Aerostar joacă miecuri, de la ora 14:00, pe teren propriu, cu ASU Poli.

Aerostar Bacău – Rapid este meciul care pune punct, pentru moment, etapei a 13-a a Ligii 2. Jocul e programat astăzi, de la ora 11:00, pe stadionul Aerostar.

Ieri s-au desfășurat opt jocuri ale acestei runde, în timp ce ”U” Cluj – Ripensia, care trebuia să aibă loc luni, a fost amânat pentru o dată ulterioară, din cauza problemelor cu COVID-19 pe care le are în continuare formația timișoreană.

Rapid poate urca pe locul 4 cu o victorie cu Aerostar, urmând să egaleze Metaloglobus

Rapid dă impresia că și-a revenit după perioada neagră petrecută în luna octombrie, începutul lunii noiembrie, când a înregistrat patru înfrângeri consecutive. Formația giuleșteană pregătită încă de interimarul Mihai Iosif a câștigat ultimele două meciuri, 2-1 cu Farul și 1-0 cu ”U” Cluj, iar în etapa a 13-a a Ligii 2 întâlnește, teoretic, un adversar și mai modest și în fața căruia nu ar trebui să aibă probleme să se impună.

Rapid a jucat joi restanța cu ”U” Cluj și s-a impus la limită, prin golul marcat de Rareș Ilie. În continuare are golaverajul negativ, 17-18, însă astăzi are șansa să treacă pe pozitiv, iar cu un succes la Aerostar va acumula 22 de puncte, tot atâtea câte are și Metaloglobus, care se află pe locul 3 în clasament, însă care are un golaveraj mult superioar, 16-9 (+7), astfel că nu va putea fi devansată astăzi. Rapid va putea urca, cu un succes împotriva băcăuanilor, cel mai mult pe locul 4, suficient pentru a reocupa o poziție de play-off.

Aerostar vine după rezultate importante cu Craiova și Petrolul, iar pe teren propriu are doar patru înfrângeri în cinci meciuri

De partea cealaltă, Aerostar a jucat ultimele două meciuri în deplasare și nu a pierdut, chiar dacă a întâlnit echipe cu pretenții mari în Liga 2. La Severin a remizat cu liderul ”FC U” Craiova (scor 0-0), iar la Mogoșoaia a învins Petrolul cu un neverosimil 4-1, diferența de scor fiind posibilă și datorită faptului că ploieștenii au jucat în inferioritate înainte de golul de 2-0.

Pe teren propriu, în acest sezon, Aerostar a jucat de cinci ori, iar rezultat pozitiv a scos doar într-un meci, cu FK Csikszereda, pe care a învins-o cu 3-2 după ce a fost condusă cu 2-0. În resta a pierdut celelalte patru jocuri, primind destule goluri.

Marius Omuţ arbitrează Aerostar Bacău – Rapid

Înaintea meciului de astăzi, Aerostar ocupă locul 20 în clasamentul Ligii 2, penultimul, cu 7 puncte, tot atâtea câte are și ultima clasată Pandurii. Rapid e pe poziția a 8-a, cu 19 puncte.

Partida care începe la ora 11:00, pe stadionul Aerostar, va fi arbitrată de centralul Marius Omuţ (Satu Mare) și asistenții Ovidiu Timar (Oradea) și Răzvan Ionuț Soponar (Baia Mare). Rezervă este Cristian Moldoveanu (Sfântu Gheorghe), iar observatori au fost delegați Ionel Popa (Paşcani) și Bogdan Gheorghiță (Vaslui).