Viitorul a cules Recolta de toamnă! În Mehedinți a început deja returul

Viitorul a cules Recolta de toamnă!** În Mehedinți a început deja returul

Clasată pe locul al 6-lea în sezonul trecut al Ligii a IV-a Mehedinți, Viitorul Șimian domină autoritar actuala stagiune. Întărită cu mai mulți jucători ai defunctei Pandurii Cerneți, echipa comunei Șimian are 21 de puncte după primele 8 etape.

Ultimul succes a fost obținut în prima runda a returului, scor 3-2 la Dănceu. Gazdele au deschis scorul prin Robert Țogoe (‘3), Răzvan Istodor a egalat în minutul 22, iar scorul pauzei a fost egal, 1-1. La începutul reprizei secunde, Florin Piciorgros (’50) și-a introdus balonul în propria poartă, dar Recolta a egalat, prin Laurențiu Ștefan, în minutul 65. Șimianul a marcat golul victoriei prin golgheterul Mădălin Mătăsăreanu, cu patru minute înainte de finalul partidei.

Cu același scor se impusese Viitorul Șimian și în partida-tur. În prima etapă, victoria s-a conturat rapid, după ce gazdele conduceau la un moment dat cu 3-0, iar Recolta Dănceu a redus din handicap în ultimele minute.

Strehaia a surclasat Orșova

În prezent, la cinci puncte sub lider se află CS Strehaia, care s-a impus cu 3-0 în deplasarea de la Orșova, prin golurile lui Gabriel Istodor (’30), Andrei Mătușoiu (’65) și Ionuț Tiribentea (’88).

ACS Drobeta n-a reușit decât o remiză la Pristol și a pierdut contactul cu liderul. Marian Erceanu (’40) a dechis scorul pentru Dunărea, iar antrenorul-jucător Relu Țurai a egalat, în minutul 80. Echipa severineană așteaptă, în continuare, decizia Comisiei de Disciplină a AJF Mehedinți, în speranța că va câștiga la „masa verde” meciul pierdut, pe teren, în etapa a 7-a, la Cujmir.

În această rundă, Viitorul Cujmir a dispus cu 4-2 de AS Corcova, după ce oaspeții au condus cu 2-0. Roberto Radu (’15) și Stelian Măreșescu (’66) păreau că vor aduce succesul oaspeților, dar Marian Cebuc (’68), Ionel Ionică (’74), Ionuț Cecă (’82) și autogolul lui Florin Mărunțelu (’90) au consfințit succesul gazdelor.