Neputincioși pe teren, Pandurii din Cerneți câștigă la comisii

În etapa a XII-a, CS Pandurii Cerneți a scos doar un punct în deplasarea de la Dunărea Gruia, însă a contestat identitatea unui jucător al echipei-gazdă și a câștigat jocul cu 3-0. Pe teren, Virgil Crețu (’58) deschisese scorul pentru oaspeți, iar Augustin Puțintelu egalase două minute mai târziu.

CS Pandurii câștigase în aceeași manieră și jocul de la Cujmir, din etapa a III-a, pe care-l pierduse în teren cu 2-1.

Tot Comisia de Disciplină a AJF Mehedinți a decis, marți seara, și rezultatul din derby-ul CS Strehaia – AS Corcova, întrerupt în minutul 53, la scorul de 1-1, după ce echipa-oaspete a părăsit terenul de joc, în momentul în care arbitrul a dictat penalty în favoarea gazdelor. Corcova deschisese scorul prin Daniel Tudorache (‘2), iar Claudiu Topală egalase în minutul 50.

Coșuștea, la un pas să culeagă Recolta

Surpriza rundei s-a înregistrat la Căzănești, unde ocupanta locului al III-lea, Recolta Dănceu, n-a izbutit decât o remiză pe terenul „lanternei roșii” AS Coșuștea. Deși cele două combatante erau despărțite de 17 puncte, ultima clasată a fost mereu în avantaj. La începutul reprizei secunde, gazdele conducea cu 3-1, dar s-au văzut egalate în prelungiri. Adrian Purcăreață (’18), Adrian Mica (’51) și Eduard Tița (’53), respectiv Constantin Negrescu (’21), Cosmin Pavel (’58) și Cătălin Chirfot (’90) au fost marcatorii din raportul de joc.

Cele mai puține goluri s-au marcat la Șimian, unde CS Viitorul Cujmir a învins AS Viitorul din localitate cu scorul de 1-0, prin reușita lui Liviu Ștefan, din minutul 43.