La Mehedinți a fost dezlegare la goluri în weekendul trecut!

Scorul etapei a 3-a din Liga a IV-a Mehedinți l-a izbutit Viitorul Șimian, care a dispus cu 6-0 de Dunărea Pristol și continuă să aibă punctaj maxim în acest start de sezon. Au fost primele goluri încasate în acest sezon de Pristol, care în precedentele două runde bifase doar remize albe. La Șimian, Dunărea a fost de tulburată de Ionuț Marinescu (’26, ’71), Mădălin Mătăsăreanu (’36, ’83), Andrei Sfia (’40) și Costinel Simulescu (’52).

Cele mai multe goluri s-au înscris în partida Recolta Dănceu – Dierna Orșova. Gazdele s-au impus cu 5-3, prin reușitele lui Constantin Negrescu (’12), Mihai Pavel (’35), Cătălin Chirfot (’37, ’88) și Robert Țogoe (’45), respectiv Dorian Cunicel (’17), Cristian Chiriță (’69) și Tiberiu Pătășanu (’90).

La Corcova, ACS Drobeta a câștigat cu 4-1 și a bifat prima victorie. Severinenii au condus cu 2-0 la pauză, prin „dubla” lui Alin Lăpădat (’27, ’38), după care Cătălin Isac (’60) și Cristinel Baciu (’73) au dus scorul la 4-1. Gazdele au marcat golul de onoare prin Eduard Tița, în ultimul minut al timpului regulamentar.

Cu 3-0 a dispus CS Strehaia de Viitorul Cujmir. După 0-0 la pauză, gazdele au rezolvat ecuația victoriei în doar un sfert de oră de la revenirea de la cabine, prin Cristi Gomoi (’47, ’52) și Ionuț Tiribentea (’69).