Etapă favorabilă liderului! Contracandidatele au remizat, iar campioana Pandurii Cerneți a mai făcut un pas spre un nou titlu

Etapă favorabilă liderului!** Contracandidatele au remizat, iar campioana Pandurii Cerneți a mai făcut un pas spre un nou titlu

După o pauză de trei luni, campionatul județean din Mehedinți s-a reluat cu prima etapă a turului II. Prima rundă din 2016 a fost favorabilă liderului! Contracandidatele au remizat, iar Pandurii Cerneți a mai făcut un pas spre titlu.

În prima etapă din acest an, AS Recolta Dănceu și AS Corcova au remizat, scor 2-2, iar rezultatul a depărtat cele două pretendente la titlu la 12, respectiv 13 puncte, de lider. Deși s-au aflat în inferioritate numerică încă din minutul 20, când Florin Piciorgros a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene, gazdele au condus cu 2-0 la pauză, prin golurile lui Cătălin Chirfot (29) și Cosmin Tăerel (44). AS Corcova a reușit să egaleze în partea secundă, prin Dumitru Schinteie (64) și Gheorghe Trușconiu (83), dar remiza e în defavoarea ambelor echipe, care par ieșite definitiv din lupta pentru primul loc.

Egalul a păstrat Recolta Dănceu pe ultima treaptă a podiumului, dar fosta campioană din 2013 s-a depărtat la 12 puncte de lider.

Strehaia a remizat la Șimian

CS Pandurii a profitat și de remiza albă înregistrată de ocupanta locului secund CS Strehaia la Șimian. Astfel, echipa din Cerneți s-a distanțat la șapte puncte în fruntea clasamentului, după ce s-a impus cu 3-0 la Căzănești, prin golurile lui Andrei Enea (5, 32) și Mădălin Mătăsăreanu (90).

Fără să influențeze lupta pentru titlu, ultimul meci al etapei a XV-a nu s-a jucat, deoarece Dunărea Gruia nu a mai ajuns la Cujmir, invocând faptul că mijlocul de transport cu care făcea deplasarea s-a defectat pe drum.