Seria 3 din Liga 3 | Echipele care formează seria și programul meciurilor. CS Afumați are cale liberă să încheie din nou pe locul 1

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 17 Aug. 2021, 15:03 Actualizat: 17 Aug. 2021, 22:36 Liga 3
Seria 3 din Liga 3 | Echipele care formează seria și programul meciurilor. CS Afumați are cale liberă să încheie din nou pe locul 1

Federația Română de Fotbal a stabilit astăzi, 17 august, la Casa Fotbalului, prin tragere la sorți, calendarul competițional al noii ediții de Liga 3, sezonul 2021-2022, la mai puțin de o zi distanță după ce a comunicat componența celor zece serii ale noului sezon.

Noul campionat este programat să înceapă în ultimul weekend al lunii august (27-28 august 2021) tot cu 100 de echipe împărțite în mod egal în zece serii, cum s-a întâmplat și în ediția trecută, una care s-a desfășurat în premieră în acest mod din cauza pandemiei COVID-19.

CS Afumați va încerca din nou să promoveze în Liga 2, după trei eșurări la limită

În Seria 3 au fost repartizate următoarele echipe: CS Afumați, SC Popești Leordeni, Farul Constanța 2, Agricola Borcea, FC Voluntari 2, Înainte Modelu, Gloria Albești, Recolta Gheorghe Doja, CSM Oltenița și CSM Fetești.

Față de sezonul trecut, din serie au dispărut Mostiștea Ulmu și Axiopolis Sport Cernavodă (ambele desființate), iar în locul lor au fost aduse FC Voluntari 2 (mutată din Seria 4) și CSM Fetești (promovată din Liga 4). Farul Constanța 2 este noua denumire a echipei Viitorul Constanța 2.

Echipele cu pretenții în această serie se anunță a fi CS Afumați, SC Popești Leordeni și Farul Constanța 2. Ilfovenii din Afumați vor încerca pentru al patrulea sezon consecutiv să revină în Liga 2, după rateurile în fața echipelor Rapid, Unirea Slobozia și Steaua. De altfel, echipa antrenată de Vasile Neagu pare principala favorită și în acest sezon să ocupe locul 1 în serie, niciuna dintre adversare nefiind vreo mare oponentă.

Echipele din Seria 3 și numărele extrase în urma tragerii la sorți, cele care determină programul:

CS Afumați – 6
SC Popești Leordeni –
3
Farul Constanța 2 –
2
Agricola Borcea –
5
FC Voluntari 2 –
1
Înainte Modelu –
10
Gloria Albești –
8
Recolta Gheorghe Doja –
9
CSM Oltenița –
7
CSM Fetești – 4

  • CSM Fetești și Recolta Gheorghe Doja, respectiv Agricola Borcea și Înainte Modelu sunt echipe care joacă în localități apropiate, astfel că s-a decis ca acestea să nu joace în același timp acasă. Farul Constanța 2 și FC Voluntari 2 au solicitat să joace acasă în prima etapă.

Programul turului echipelor din Seria 3:

Etapa 1: 28 august 2021

FC Voluntari 2 – Înainte Modelu
Farul Constanța 2 – Recolta Gheorghe Doja
SC Popești Leordeni – Gloria Albești
CSM Fetești – CSM Oltenița
Agricola Borcea – CS Afumați

Etapa 2: 4 septembrie 2021

Înainte Modelu – CS Afumați
CSM Oltenița – Agricola Borcea
Gloria Albești – CSM Fetești
Recolta Gheorghe Doja – SC Popești Leordeni
FC Voluntari 2 – Farul Constanța 2

Etapa 3: 11 septembrie 2021

Farul Constanța 2 – Înainte Modelu
SC Popești Leordeni – FC Voluntari 2
CSM Fetești – Recolta Gheorghe Doja
Agricola Borcea – Gloria Albești
CS Afumați – CSM Oltenița

Etapa 4: 18 septembrie 2021

Înainte Modelu – CSM Oltenița
Gloria Albești – CS Afumați
Recolta Gheorghe Doja – Agricola Borcea
FC Voluntari 2 – CSM Fetești
Farul Constanța 2 – SC Popești Leordeni

Etapa 5: 25 septembrie 2021

SC Popești Leordeni – Înainte Modelu
CSM Fetești – Farul Constanța 2
Agricola Borcea – FC Voluntari 2
CS Afumați – Recolta Gheorghe Doja
CSM Oltenița – Gloria Albești

Etapa 6: 2 octombrie 2021

Înainte Modelu – Gloria Albești
Recolta Gheorghe Doja – CSM Oltenița
FC Voluntari 2 – CS Afumați
Farul Constanța 2 – Agricola Borcea
SC Popești Leordeni – CSM Fetești

Etapa 7: 9 octombrie 2021

CSM Fetești – Înainte Modelu
Agricola Borcea – SC Popești Leordeni
CS Afumați – Farul Constanța 2
CSM Oltenița – FC Voluntari 2
Gloria Albești – Recolta Gheorghe Doja

Etapa 8: 16 octombrie 2021

Înainte Modelu – Recolta Gheorghe Doja
FC Voluntari 2 – Gloria Albești
Farul Constanța 2 – CSM Oltenița
SC Popești Leordeni – CS Afumați
CSM Fetești – Agricola Borcea

Etapa 9: 23 octombrie 2021

Agricola Borcea – Înainte Modelu
CS Afumați – CSM Fetești
CSM Oltenița – SC Popești Leordeni
Gloria Albești – Farul Constanța 2
Recolta Gheorghe Doja – FC Voluntari 2

Etapa 10: 30 octombrie 2021
Etapa 11: 6 noiembrie 2021
Etapa 12: 13 noiembrie 2021
Etapa 13: 20 noiembrie 2021
Etapa 14: 27 noiembrie 2021
Etapa 15: 4 decembrie 2021
Etapa 16: 12 martie 2022
Etapa 17: 19 martie 2022
Etapa 18: 26 martie 2022

Play-off
Etapa 1: 2 aprilie 2022
Etapa 2: 9 aprilie 2022
Etapa 3: 16 aprilie 2022
Etapa 4: 22 aprilie 2022
Etapa 5: 30 aprilie 2022
Etapa 6: 4 mai 2022
Etapa 7: 7 mai 2022
Etapa 8: 14 mai 2022
Etapa 9: 21 mai 2022

Play-out
Etapa 1: 2 aprilie 2022
Etapa 2: 9 aprilie 2022
Etapa 3: 16 aprilie 2022
Etapa 4: 22 aprilie 2022
Etapa 5: 30 aprilie 2022
Etapa 6: 4 mai 2022
Etapa 7: 7 mai 2022
Etapa 8: 14 mai 2022
Etapa 9: 21 mai 2022
Etapa 10: 28 mai 2022

Baraje:

Baraje semifinale: 25/28 mai 2022
Baraje finale: 04/08 iunie 2022

 

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 17 Aug. 2021, 15:03 Actualizat: 17 Aug. 2021, 22:36 Liga 3
Pe aceeași temă