SSC Farul e ultima promovată în Liga 2. Petrolul își ia adio de la Liga 3 cu o înfrângere, „U” Cluj cu un succes la scor. Rezultatele și marcatorii ultimei etape a sezonului

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 26 May. 2018, 21:34 Actualizat: 28 May. 2018, 12:26 Rezultate
SSC Farul e ultima promovată în Liga 2.  Petrolul își ia adio de la Liga 3 cu o înfrângere, „U” Cluj cu un succes la scor. Rezultatele și marcatorii ultimei etape a sezonului

Două zile, atât mai durează actuala ediție a campionatului Ligii 3. Ultima etapă a sezonului se desfășoară vineri și sâmbătă, de la ora 18:00, cu mici excepții. Singura necunoscută cu miză a ultimei runde este campioana Seriei a 2-a, adică ultima echipă care promovează în Liga 2. Până acum, Universitatea Cluj (Seria 5), ACS Șirineasa (Seria 4), Petrolul Ploiești (Seria 3) și Aerostar Bacău (Seria 1) și-au îndeplinit obiectivele de a accede în eșalonul secund.

Cu cel puțin un egal obținut pe teren propriu în fața echipei Sportul Chiscani, SSC Farul promovează matematic sâmbătă în Liga 2, după ce Progresul Spartac a clacat runda trecută în deplasarea de la Înainte Modelu și a rămas la trei puncte în spatele constănțenilor.

În rest, mize în cele cinci serii mai sunt doar pentru evitarea ultimelor locuri retrogradabile. Drumul către Liga 4 a fost luat deja de CSM Pașcani (S1), Victoria Traian, Delta Dobrogea Tulcea (ambele din S2), Nuova Mama Mia Becicherecu Mic, Internațional Bălești (ambele din S4), CS Iernut și Unirea Dej (ambele din S5). Metalosport Galați, Avântul Valea Mărului (ambele din S1) și Viitorul Ghimbav (S5) s-au desființat în retur și au ocupat alte trei poziții retrogradabile, în timp ce în Seria a 3-a Sporting Roșiori, FC Aninoasa, CS Mioveni 2 (toate cu 20 de puncte) și Viitorul Domnești (18 puncte) dau lupta finală pentru a evita singurul loc care duce în Liga 4. Ar mai rămâne evitare celui mai slab loc 12 din toate cele cinci serii, care, de asemenea, pică și el în Liga 4, însă despre acest subiec vor scrie după desfășurarea tuturor meciurilor etapei.

Etapa a început de marți, când la Craiova s-a jucat meciul dintre CS U 2 și Nuova Mama Mia Becicherecu Mic, câștigat de olteni cu 3-0. Vineri, de la ora 18:00, sunt programate 10 jocuri, iar sâmbătă, de la aceeași oră, se desfășoară alte 18 partide. Sezonul se încheie cu meciurile granzilor Petrolul și „U” Cluj, care încep la ora 19:30.

În această ultimă rundă vor sta, fiindcă nu au adversari, CSM Focșani (Seria 1), Atletic Bradu (Seria 3), ACS Ghiroda (Seria 4) și CFR Cluj 2 (Seria 5). În timp ce la „masa verde” vor câștiga AFC Hărman, KSE Târgu Secuiesc (ambele din Seria 1) și Unirea Dej (Seria 5).

Lideri înainte de startul acestei noi etape sunt aceiași: Aerostar Bacău (67 puncte, Seria 1), SSC Farul Constanța (64 puncte, Seria 2), Petrolul Ploiești (60 puncte, Seria 3), ACS Șirineasa (69 puncte, Seria 4) și Universitatea Cluj (71 puncte, Seria 5).

Liga2.ro vă ține la curent, așa cum v-a obișnuit cu rezultatele, marcatorii și clasamentele tuturor partidelor din cele cinci serii.

Iată programul celor cinci serii:

SERIA 1, etapa 30

vineri, 25 mai, ora 18:00
CSM Pașcani – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc    1-8
Mihai Macovei (55) / Szilard Magyari (3, 74), Arthur Gyorgyi (20, 33 – pen.), Bajko Barna (31), Eder Gonzalez (35), Antal Barna (85, 87)
Metalosport Galați – KSE Târgu Secuiesc     0-3
Metalosport a fost exclusă din campionat în timpul returului și va pierde la „masa verde” toate meciurile din această a doua parte a sezonului.
Avântul Valea Mărului – CSM Roman     0-3
Avântul s-a retras în pauza de iarnă și va pierde toate meciurile returului la „masa verde”.
CSM Focșani stă.     

sâmbătă, 26 mai, ora 18:00
Sănătatea Darabani – Olimpic Cetate Râșnov    1-1
Robert Grumezescu (8) / Alin Dobre (50)
Bucovina Rădăuți – Sporting Liești    1-1
Iulian Ionesi (55) / Ionuț Iancu (45)
AFC Odorheiu Secuiesc – Aerostar Bacău    1-1
Istvan Csifo (79) / Cătălin Vraciu (61)
Suporter Club Oțelul Galați – AFC Hărman     1-1
George Cîrjan (15) / Mugurel Buga (64)

Vezi CLASAMENTUL Seriei I

SERIA 2, etapa 26

vineri, 25 mai, ora 18:00
Axiopolis Sport Cernavodă – Metalul Buzău    0-0
Delta Dobrogea Tulcea – Înainte Modelu    1-4

… ()
CSM Râmnicu Sărat – ACSM Oltenița     2-2
Iulian Burghelea (43), Ionuț Roman (89) / Florin Dumitrescu (28), Adrian Dorobanțu (76)

sâmbătă, 26 mai, ora 18:00
Progresul Spartac – FCSB 2    2-2
… ()
ASSCS Farul Constanța – Sportul Chiscani    3-0
Raphael Stănescu (25, 68), Momodou Jallow (78)
Victoria Traian – Unirea Slobozia    2-12
Adrian Ghinea (44 – aut.), Mădălin Enache (50) / Andrei Comșa (10), Constantin Toma (21), Adrian Răduca (29, 46, 53, 70), Nelu Bucă (51, 58, 72), Mihăiță Lemnaru (60), Adrian Gherasim (80, 85)
Agricola Borcea – FC Voluntari 2     1-1
Andrei Truță (80) / Cezar Trandafirescu (65)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a II-a

SERIA 3, etapa 26

vineri, 25 mai, ora 18:00
AFCM Alexandria – AFC Astra 2     2-0
Florin Radu (45+2), Cătălin Desculțu (90+2)

sâmbătă, 26 mai, ora 18:00
Voința Turnu Măgurele – CS Mioveni 2    1-0
Silviu Moise (60)
Concordia Chiajna 2 – Viitorul Domnești    5-0
Florin Cioablă (19, 42, 60), Adrian Matei (30), Codruț Anghel (84)
Flacăra Moreni – Sporting Roșiori    6-0
Iulian Drăgan (1, 16), Mihai Plăcintă (6, 82), Alin Neguț (10), Bogdan Tocan (30)
CS Tunari – FC Aninoasa    3-2
Alin Ilin (2, 67), Florin Iordache (28) / Alin Leotescu (90+1), Alexandru Codroiu (90+3)
Atletic Bradu stă.     

sâmbătă, 26 mai, ora 19:30
Petrolul Ploiești – SC Popești Leordeni     0-2
Angelo Anghelini (22), Marin Andrei Luca (74)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a III-a

SERIA 4, etapa 30

marți, 22 mai, ora 18:00
CS U Craiova 2 – Nuova Mama Mia Becicherecu Mic     3-0
Vasile Constantin (15), Alexandru Dinu (90), Alexandru Vulpe (90+3)

vineri, 25 mai, ora 18:00
Șoimii Lipova – Centrul Național de Pregătire Timișoara    1-4
Kevin Trabalka (37 – pen.) / Patrick Peter (2, 86), Marius Șimăndan (15), Vlad Chera (61)
Millenium Giarmata – CSM Lugoj    1-2
Claudiu Ghighilicea (90+3) / Bogdan Bozian (38), Eduard Olariu (45)
CNS Cetate Deva – AFC Hermannstadt 2    3-1
Mario Boldea (41), Robert Cristian (47), Romică David (50) / Carlos Scarlat (8)
ACS Ghiroda stă.   

sâmbătă, 26 mai, ora 18:00
ACSO Filiași – CSM Școlar Reșita    0-2
Alin Liuba (36 – pen.), Daniel Ene (40)
ACS Șirineasa – Gloria Lunca Teuz Cermei    6-0
Cîrlig (38), Gueye Mansour (44), Daniel Lung (70), Dudu Drugă (84), Albert Voinea (85 – pen.), Bogdan Miron (89 – pen.)
Internațional Bălești – Național Sebiș     0-2
Daniel Mărgărit (72), Nicolae Ruță (88 – pen.)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a IV-a

SERIA 5, etapa 30

vineri, 25 mai, ora 18:00
FC Avrig – ACS Fotbal Comuna Recea     0-0
Sănătatea Cluj – Metalurgistul Cugir    2-0
Andrei Ceaca (33), Adrian Pintea (44)
Viitorul Ghimbav – Avântul Reghin        0-3
Viitorul s-a retras în pauza de iarnă și va pierde toate meciurile returului la „masa verde”.
Unirea Dej stă. 

sâmbătă, 26 mai, ora 18:00
Performanța Ighiu – Unirea Alba Iulia     0-2 Meci întrerupt în mintul 29 și reluat a doua zi. Vezi motivul
Darius Petrușe (19 – autogol), Claudiu Davidaș (35)
CS Iernut – Gaz Metan Mediaș 2    3-2
Arnold Szilagyi (8), Darius Ghirca (14), Istvan Fekete (31) / Sebastian Moga (45), Cosmin Buziuc (61)
Unirea Tășnad – CFR Cluj 2      2-0
Mădălin Bolba (49), Gabriel Cădar (55)           

sâmbătă, 26 mai, ora 19:30
Universitatea Cluj – Industria Galda     4-1
Andrei Cordoș (35), Octavian Ursu (37), Cristian Ene (59), Denis Hordouan (88) / Silviu Mureșan (5)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a V-a

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 26 May. 2018, 21:34 Actualizat: 28 May. 2018, 12:26 Rezultate
Pe aceeași temă