Liga 3, etapa 5, rezultate și marcatori | Aerostar și „FC U” Craiova se mențin cu punctaj maxim. Florin Costea înscrie din nou pentru echipa sa. CSM Slatina redevine lider

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 21 Sep. 2019, 20:07 Actualizat: 02 Oct. 2019, 14:22 Rezultate
Liga 3, etapa 5, rezultate și marcatori |  Aerostar și „FC U” Craiova se mențin cu punctaj maxim. Florin Costea înscrie din nou pentru echipa sa. CSM Slatina redevine lider

Vineri și sâmbătă au loc meciurile etapei a 5-a a Ligii 3, iar în afară de un singur joc, U Craiova 1948 SA – Flacăra Horezu, derby-ul rundei în Seria a 4-a, care are loc de la ora 18:00, restul se dispută începând cu ora 17:00. Toate rezultatele și marcatorii, dar și clasamentele celor cinci serii vor putea fi văzute doar aici, pe Liga2.ProSport.ro.

La finalul rundei trecute, toți cei cinci lideri ai Ligii 3 au pierdut și au fost detronați. În plus, doar două echipe dintre ultimele șase rămase cu punctaj maxim înaintea etapei de weekendul trecut și-au menținut această reușită. Aerostar Bacău și U Craiova 1948 SA sunt singurele echipe din Liga 3 rămase cu punctaj maxim după patru etape, Bucovina Rădăuți, CSM Slatina, CSC Ghiroda și Giarmata Vii și Luceafărul Oradea cedând în fața ultimilor adversari.

Etapa a 5-a a Ligii 3 debutează astăzi, de la ora 17:00, cu 17 meciuri din totalul de 40, câte au loc în toate cele cinci serii formate fiecare din câte 16 echipe, iar U Craiova 1948 SA – Flacăra Horezu începe de la ora 18:00. Runda se încheie sâmbătă seară, după desfăcurarea celorlalte 22 de partide.

Dacă despre Aerostar Bacău (Seria 1) și U Craiova 1948 SA (Seria 4) spunem că sunt singurele echipe din Liga 3 rămase cu punctaj maxim după patru etape, alte câteva echipe se pot lăuda că în acest moment sunt invincibile: Foresta Suceava, KSE Târgu Secuiesc (Seria 1), Unirea Slobozia, CS Afumați (Seria 2), CSM Alexandria, Progresul Spartac (Seria 3), Flacăra Horezu, Fortuna Becicherecu Mic (Seria 4), Fotbal Comuna Recea, Viitorul Șelimbăr și AFC Odorheiu Secuiesc (Seria 5).

În această etapă, cele mai interesante meciuri sunt: CSM Ceahlăul Piatra Neamț – Aerostar Bacău și Foresta Suceava – CSM Focșani (Seria 1), CSM Slatina – SR Municipal Brașov și Flacăra Moreni – CSM Alexandria (Seria 3), U Craiova 1948 SA – Flacăra Horezu (Seria 4) și Metalurgistul Cugir – Luceafărul Oradea (Seria 5).

După desfășurarea primelor patru etape, liderii celor cinci serii sunt următoarele echipe: Aerostar Bacău (S1, 12 puncte), Unirea Slobozia (S2, 10 puncte), CSM Alexandria (S3, 10 puncte), U Craiova 1948 SA (S4, 12 puncte) și Fotbal Comuna Recea (S5, 10 puncte).

Liga2.ro vă ține la curent, așa cum v-a obișnuit, cu rezultatele, marcatorii și clasamentele celor cinci serii.

Iată programul celor cinci serii:

SERIA 1, etapa 5

vineri, 20 septembrie, ora 17:00
CSM Bacău – SC Oțelul Galați     0-2
Marius Matei (7, 16 – penalty)

sâmbătă, 21 septembrie, ora 17:00
CSM Ceahlăul Piatra Neamț – Aerostar Bacău    0-2
Cătălin Vraciu (4, 88)
CSM Pașcani – Ozana Târgu Neamț    2-6
Vlad Șobrăneschi (36), Bogdan Văcaru (90) / Alexandru Iul. Zaharia (48), Andu Moisi (58), Radu Miron (60), Ioan Huțanu (69), Alexandru Vavrița (90+1), Teodor Ignea (90+2)
Universitatea Dunărea de Jos Galați – FC Botoșani 2    2-4
Adrian Grigoraș (19), Daniel Lovin (75) / Alexandru Piftor (34), Adrian Chică Roșă (51, 55), Bogdan Filip (78)
Foresta Suceava – CSM Focșani    1-1
Dudu Drugă (24 – pen.) / Dănuț Munteanu (63)
Hușana Huși – Știința Miroslava    3-0
Alex Sahru (30), Sergiu Gârdea (53), Luke Tan (62)
Șomuz Fălticeni – KSE Târgu Secuiesc    2-2
Eduard Julei (28), Vasile Priboi (90+4) / Nicolae Păun (15), Emanuel Popa (20)
Bucovina Rădăuți – Sporting Liești     4-0
Ionuț Plămadă (34, 67), Ionel Stoian (74, 79)

Vezi CLASAMENTUL Seriei I

SERIA 2, etapa 5

vineri, 20 septembrie, ora 17:00
FCSB 2 – Metalul Buzău    0-0
Înainte Modelu – CS Medgidia     2-1

Florin Bratu (1), Daniel Gheorghe (18) / Constantin Coman (45)

sâmbătă, 21 septembrie, ora 17:00
Recolta Gheorghe Doja – CS Tunari    2-3
Alexandru Herea (55, 90) / Adrian Ghinea (25), Liviu Oșca (73 – pen.), Mircea Ivașcu (90+2)
Mostiștea Ulmu – Viitorul Ianca    3-0
Alexandru Gheorghe (30), Marian Mihai (76), Costin Lazăr (85)
Podeidon Limanu-2 Mai – Dacia Unirea Brăila    4-1
Gheorghe Andrescu (22), Robert Pîslaru (32, 35, 52) / Marius Moroianu (87 – pen.)
SC Popești Leordeni – Agricola Borcea    2-1
Andrei Meluță (36), Elisei Toma (72) / Ilie Gață (63 – pen.)
CS Făurei – CS Afumați    1-4
Florin Bălan (58) / Mugurel Dedu (3, 55), Ștefan Stîngă (4), Răzvan Avram (44)
Axiopolis Sport Cernavodă – Unirea Slobozia     0-1
Bogdan Danciu (58)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a II-a

SERIA 3, etapa 5

vineri, 20 septembrie, ora 17:00
CSM Slatina – SR Municipal Brașov    3-0
Vasile Gheorghe (6), David Oprescu (49), Alexandru Capătă (76)
Flacăra Moreni – CSM Alexandria    2-1
Tiberiu Calofir (36), Iulian Drăgan (82) / Bogdan Precup (34)
FC Voluntari 2 – AFC Astra 2    0-4
Gabriel Șerban (14 – pen.), Raul Gavîrliță (24), Gheorghe Andronic (27), Dragoș Gheorghe (34)
Universitatea Craiova 2 – Tractorul Cetate    3-2
Alin Țegle (11), Cosmin Dobre (29), Robert Mohora (90+5 – aut.) / Costinel Vasilică (12), Marian Coca (74)
CS Balotești – Sporting Roșiori    4-0
Constantin Greblea (29), Codruț Anghel (71), Alexandru Tîrnăcop (74), Ovidiu Marin (89)
Unirea Bascov – Olimpic Cetate Râșnov     4-4
Sebastian Ivan (7, 17), Alexandru Trașcă (9), Eduard Neacșu (56 – pen.) / Flavius Staicu (1), Ioan Șerban (25), Andrei Poverlovici (50), Raul Drugă (86)

sâmbătă, 21 septembrie, ora 17:00
CS Blejoi – Progresul Spartac    1-0
Cosmin Lambru (9)
Vedița Colonești – FC Pucioasa     2-1
Robert Dalu (7, 18) / Alexandru Iamandache (38)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a III-a

SERIA 4, etapa 5

vineri, 20 septembrie, ora 17:00
CSC Dumbrăvița – ACS Poli Timișoara    2-0
Laurențiu Telescu (14), Andrei Făgărășanu (37)
Șoimii Lipova – LPS Cetate Deva     1-1
Michel Vlad (66) / Bogdan Țoiu (32 – pen.)

vineri, 20 septembrie, ora 18:00
U Craiova 1948 SA – Flacăra Horezu     1-0
Robert Răducanu (86)

sâmbătă, 21 septembrie, ora 17:00
CSC Ghiroda și Giarmata Vii – Progresul Pecica    0-1
Dan Puie (33)
Viitorul Dăești – Fortuna Becicherecu Mic   2-2
Florian Pîrvu (27 – pen.), Florin Costea (54) / Ovidiu Oancia (4), Dacian Bîrză (78)
Național Sebiș – Crișul Chișineu Criș    3-2
Sebastian Susan (36), Claudiu Vereș (43), Adrian Balha (50) / Adrian Piț (10), Constantin Roșu (74)
Gilortul Târgu Cărbunești – Gloria Lunca Teuz Cermei    1-5
Andrei Meliță (76) / Vlad Daina (16), Călin Gruiescu (51, 87), Claudiu Matiș (65), Rafael Iuga (80)
ACSO Filiași – CS Hunedoara     1-2
Claudiu Ghighilicea (78) / Dorin Burlacu (5, 31)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a IV-a

SERIA 5, etapa 5

vineri, 20 septembrie, ora 17:00
Fotbal Comuna Recea – AFC Odorheiu Secuiesc     2-0
Alin Bota (45 – pen.), Alex Oltean (90+2)
Avântul Reghin – Viitorul Șelimbăr    1-1
Vlad Bujor (55) / Ioan Cîrloanță (28)
CSC Sânmartin – SCM Zalău    3-2
Benjamin Szabados (25), Sergiu Pop (55), Alexandru Sorian (87) / Sebastian Culda (65, 90+3)
CFR Cluj 2 – Unirea 1924     2-1
Ioan Derbac (60), Mihai Gîdea (63) / Răzvan Fetița (64)
Sticla Arieșul Turda – Sănătatea Cluj    0-1
Raul Ciupe (67)
Metalurgistul Cugir – Luceafărul Oradea     0-3
George Paraschiv (48 – pen., 57), Paul Mitrică (75)

sâmbătă, 21 septembrie, ora 17:00
Unu Fotbal Club Gloria – Unirea Dej    1-0
Ovidiu Stoianof (4)
Minaur Baia Mare – Industria Galda     2-0
Răzvan Lupu (43), Krisztian Szekely (49)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a V-a

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 21 Sep. 2019, 20:07 Actualizat: 02 Oct. 2019, 14:22 Rezultate
Pe aceeași temă