Liga 3, etapa 7, rezultate și marcatori | Aerostar face scorul rundei și rămâne singura echipă cu punctaj maxim, „FC U” Craiova se împiedică. Slobozia câștigă derby-ul cu Afumați, Luceafărul redevine lider

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 05 Oct. 2019, 17:12 Actualizat: 14 Oct. 2019, 17:53 Rezultate
Liga 3, etapa 7, rezultate și marcatori |  Aerostar face scorul rundei și rămâne singura echipă cu punctaj maxim, „FC U” Craiova se împiedică. Slobozia câștigă derby-ul cu Afumați, Luceafărul redevine lider

Etapa a 7-a a Ligii 3 debutează astăzi, de la ora 15:00, ora oficială în care se joacă în luna octombrie, cu două „ceasuri” mai devreme față de cum se luat startul în luna septembrie. Doar 15 meciuri din totalul de 40, câte au loc în toate cele cinci serii formate fiecare din câte 16 echipe, se desfășoară astăzi, una dintre partide (ACSO Filiași – LPS Cetate Deva) urmând a se disputa începând cu ora 16:00, deoarece echipa locală își inaugurează noul stadion. Runda se încheie sâmbătă, în jurul orei 17:00, iar toate rezultatele și marcatorii, dar și clasamentele celor cinci serii vor putea fi văzute doar aici, pe Liga2.ProSport.ro.

Două echipe cu punctaj maxim în continuare și altele cinci sunt invincibile

Înaintea desfășurării etapei a 7-a, două echipe se mențin cu punctaj maxim: Aerostar Bacău, din Seria 1, și U Craiova 1948 SA, din Seria 4.

Pe lângă acestea două, sunt și alte câteva echipe ce se pot lăuda că, în acest moment, sunt invincibile: CS Afumați, Unirea Slobozia (Seria 2), Fortuna Becicherecu Mic (Seria 4), Fotbal Comuna Recea și Viitorul Șelimbăr (Seria 5). Față de runda trecută, au ieșit din schemă echipele din Seria 1 Foresta Suceava și KSE Târgu Secuiesc, învinse în etapa a 6-a.

Derby-uri între primele clasate în Seria 1 și Seria 2

În această etapă, cele mai interesante meciuri sunt: Bucovina Rădăuți (loc 2) – SC Oțelul Galați (loc 3)(Seria 1), Unirea Slobozia (loc 2) – CS Afumați (loc 1)(Seria 2), Universitatea Craiova 2 (loc 6) – CSM Alexandria (loc 3) și Vedița Colonești (loc 4) – Progresul Spartac (loc 5)(ambele din Seria 3), Național Sebiș (loc 10) – Progresul Pecica (loc 2), U Craiova 1948 SA (loc 1) – Gloria Lunca Teuz Cermei (loc 13) și Flacăra Horezu (loc 4) – CS Hunedoara (loc 7)(toate trei din Seria 4) și CFR Cluj 2 (loc 4) – Viitorul Șelimbăr (loc 3) și Fotbal Comuna Recea (loc 1) – Unirea 1924 (loc 8)(ambele din Seria 5).

După desfășurarea primelor șase etape, liderii celor cinci serii sunt următoarele echipe: Aerostar Bacău (S1, 18 puncte), CS Afumați (S2, 16 puncte), CSM Slatina (S3, 13 puncte), U Craiova 1948 SA (S4, 18 puncte) și Fotbal Comuna Recea (S5, 16 puncte). În afară de Unirea Slobozia, care și-a pierdut locul în fața celor de la CS Afumați, restul echipelor și-au menținut prima poziție.

Liga2.ProSport.ro vă ține la curent, așa cum v-a obișnuit, cu rezultatele, marcatorii și clasamentele celor cinci serii.

Iată programul celor cinci serii:

SERIA 1, etapa 7

vineri, 4 octombrie, ora 15:00
CSM Bacău – CSM Focșani     0-0

sâmbătă, 5 octombrie, ora 15:00
CSM Pașcani – Aerostar Bacău     0-7
Alexandru Cristian Zaharia (53), Răzvan Gorovei (63), Cătălin Vraciu (66, 79, 86), Denis Botezatu (71), Vlad Danale (82)
Universitatea Dunărea de Jos Galați – CSM Ceahlăul Piatra Neamț     0-1
Cristian Jalbă (90+2)
Foresta Suceava – Ozana Târgu Neamț     3-1
Robert Martin (19, 74), Dudu Drugă (43 – pen.) / Răzvan Hodorogea (80)
Hușana Huși – FC Botoșani 2     2-1
Cătălin Solomon (48), Sergiu Gîrdea (90+1) / Adrian Chică-Roșă (18)
Șomuz Fălticeni – Știința Miroslava     0-2
Eduard Sandu (67 – pen., 77 – pen.)
Bucovina Rădăuți – SC Oțelul Galați     1-2
Radu Ungurianu (68 – pen.) / Andrei Munteanu (36), Bogdan Crihană (58)
Sporting Liești – KSE Târgu Secuiesc    1-0
Alexandru Stan (55)

Vezi CLASAMENTUL Seriei I

SERIA 2, etapa 7

vineri, 4 octombrie, ora 15:00
FCSB 2 – CS Tunari     2-4
Laurențiu Ardelean (45+1 – pen.), Vlad Moglan (90+3) / Florin Vasile (5), Vasile Bucă (26, 57), Dragoș Barabaș (66)
Înainte Modelu – Viitorul Ianca     1-0
Daniel Gheorghe (31)

sâmbătă, 5 octombrie, ora 15:00
Mostiștea Ulmu – Recolta Gheorghe Doja     3-0
Silviu Radu (1, 69), Nicușor Romanescu (87)
Podeidon Limanu-2 Mai – Metalul Buzău     0-1
Cezar Mihalache (43)
SC Popești Leordeni – Dacia Unirea Brăila     2-0
Costin Ciochină (2, 52)
CS Făurei – CS Medgidia     1-1
Andrei Pușcașu (83 – pen.) / Dumitru Muzechearu (33)
Axiopolis Sport Cernavodă – Agricola Borcea     5-4
Alexandru Sîrbu (15, 37), Sorin Predescu (47), Eduard Nacev (56 – aut.), Marius Hristu (69) / Yasin Mohammed (30), Ionuț Zaina (51), Victor Militaru (73, 90)
Unirea Slobozia – CS Afumați    2-1
Adrian Moldovan (19), Adrian Răduca (34) / Mugurel Dedu (52)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a II-a

SERIA 3, etapa 7

vineri, 4 octombrie, ora 15:00
CSM Slatina – CS Blejoi     2-0
Alexandru Capătă (67), Cosmin Căpățînă (85)
Flacăra Moreni – FC Pucioasa     3-0
Tiberiu Calofir (57), Andrei Iliescu (71), Florin Lețu (90+5)
FC Voluntari 2 – SR Municipal Brașov     3-2
Andrei Dovleac (30), Vasile Mihai (45+1), Claudiu Borțoneanu (52) / MarianCristescu (72, 82)
Universitatea Craiova 2 – CSM Alexandria     2-0
Robert Petre (34), Adrian Juncu (89)
CS Balotești – AFC Astra 2     2-1
Robert Serețeanu (84, 90+4) / Raul Gavîrliță (20)
Unirea Bascov – Tractorul Cetate     5-0
Sebastian Ivan (30, 53), Iustin Drăgănoaea (33), Mario Iordache (66), Cosmin Piscanu (90+2)

sâmbătă, 5 octombrie, ora 15:00
Vedița Colonești – Progresul Spartac     0-2
Lucian Acasandrei (45+1), Ciprian Negoiță (54 – aut.)
Olimpic Cetate Râșnov – Sporting Roșiori    3-0
Sorin Strătilă (45), Andrei Lascu (60, 87)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a III-a

SERIA 4, etapa 7

vineri, 4 octombrie, ora 15:00
Șoimii Lipova – Fortuna Becicherecu Mic     2-2
Vlad Filimon (17, 54) / Zoran Radu (41), Andrei Hodiș (90+3)

vineri, 4 octombrie, ora 16:00
ACSO Filiași – LPS Cetate Deva     1-0
Claudiu Ghighilicea (11)

sâmbătă, 5 octombrie, ora 15:00
CSC Ghiroda și Giarmata Vii – ACS Poli Timișoara     5-0
Sebastian Bubur (15, 76), Dan Silaghi-Perju (17), Alexandru Baranyi (79,88)
Viitorul Dăești – CSC Dumbrăvița     3-3
George Neacșu (15), Florin Costea (55), Raul Horumbă (90+2) / Octavian Drăghici (50, 89 – pen.), Andrei Făgărășanu (74)
Național Sebiș – Progresul Pecica     1-2
Claudiu Vereș (29) / Szabolcs Szekely (53), Bogdan Bozian (59)
Gilortul Târgu Cărbunești – Crișul Chișineu Criș     0-3
Nicu Modan (45, 56), Sergiu Sabău (54)
U Craiova 1948 SA – Gloria Lunca Teuz Cermei     1-1
Claudiu Bălan (14) / Daniel Filip (55 – pen.)
Flacăra Horezu – CS Hunedoara    3-0
Gabriel Precup (16), Mansour Gueye (36, 87)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a IV-a

SERIA 5, etapa 7

vineri, 4 octombrie, ora 15:00
Avântul Reghin – Unirea Dej     3-0
Cristian Merdariu (3), Traian Truță (17), Bogdan Stavilă (41)
CS Sânmartin – Unu Fotbal Club Gloria     3-2
Sergiu Pop (16), Sebastian Brata (18), Alexandru Sorian (89) / Adrian Nalați (42), Roberto Hăsnaș (52)
CFR Cluj 2 – Viitorul Șelimbăr     1-1
Alin Fică (30 – pen.) / Adrian Cîrstean (49)
Sticla Arieșul Turda – SCM Zalău     2-1
Florin Dan (34), Marius Cobârzan (67) / Arnold Neuers (17)

sâmbătă, 5 octombrie, ora 15:00
Fotbal Comuna Recea – Unirea 1924     2-2
Răzvan Ivan (12 – aut.), Romariu Rus (74) / Mihai Mateș (32), Daniel Tat (84)
Metalurgistul Cugir – Sănătatea Cluj     0-0
Minaur Baia Mare – AFC Odorheiu Secuiesc     2-0

Brian Lemac (45), Adrian Bedea (65)
Industria Galda – Luceafărul Oradea    2-6
Silviu Mureșan (79), Alexandru Cioară (85) / George Paraschiv (31, 65, 70), Mircea Manole (40, 68), Paul Mitrică (53)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a V-a

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 05 Oct. 2019, 17:12 Actualizat: 14 Oct. 2019, 17:53 Rezultate
Pe aceeași temă