Liga 3, etapa 6, rezultate și marcatori | CS Afumați și Ceahlăul și-au umilit adversarii, Aerostar continuă fără greșeală. Luceafărul trece de Baia Mare, Slobozia pierde locul 1

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 30 Sep. 2019, 19:03 Actualizat: 14 Oct. 2019, 17:43 Rezultate
Liga 3, etapa 6, rezultate și marcatori |  CS Afumați și Ceahlăul și-au umilit adversarii, Aerostar continuă fără greșeală. Luceafărul trece de Baia Mare, Slobozia pierde locul 1

Prezența, la mijlocul aceastei săptămâni, în 16-imi a ultimelor echipe rămase din Liga 3 în Cupa României a dus la modificarea programului jocurilor din campionat, astfel că nu vor mai avea meciuri doar vineri și sâmbătă, de la ora 17:00, ci se va juca inclusiv duminică și luni. Etapa a 6-a a Ligii 3 începe astăzi, de la ora 17:00, și se încheie luni, în jurul orei 19:00. Toate rezultatele și marcatorii, dar și clasamentele celor cinci serii vor putea fi văzute doar aici, pe Liga2.ProSport.ro.

Două echipe cu punctaj maxim și altele șapte sunt invincibile

Înaintea etapei a 6-a, două echipe se mențin cu punctaj maxim: Aerostar Bacău, din Seria 1, și U Craiova 1948 SA, din Seria 4, ca fel ca înaintea rundei trecute. Însă sunt și alte câteva echipe ce se pot lăuda că, în acest moment, sunt invincibile: Foresta Suceava, KSE Târgu Secuiesc (Seria 1), Unirea Slobozia, CS Afumați (Seria 2), Fortuna Becicherecu Mic (Seria 4), Fotbal Comuna Recea și Viitorul Șelimbăr (Seria 5). Față de runda trecută, au ieșit din schemă CSM Alexandria, Progresul Spartac (Seria 3), Flacăra Horezu (Seria 4) și AFC Odorheiu Secuiesc (Seria 5), învinse în etapa a 5-a.

Etapa a 6-a a Ligii 3 debutează astăzi, de la ora 17:00, cu 12 meciuri din totalul de 40, câte au loc în toate cele cinci serii formate fiecare din câte 16 echipe. Sâmbătă, primul meci are loc de la ora 14:00 (Unirea Dej – Industria Galda), continuă cu altul de la ora 16:00 (CSM Focșani – Hușana Huși), de la ora clasită 17:00 încep 23 de partidei, iar de la 18:00 are loc SC Oțelul Galați – Șomuz Fălticeni. Duminică, de la ora 11:00, se joacă CS Hunedoara – U Craiova 1948 SA, iar ultimul meci al etapei are loc luni, începând cu ora 17:00, între Sănătatea Cluj și Fotbal Comuna Recea.

În această etapă, cele mai interesante meciuri sunt: SC Oțelul Galați – Șomuz Fălticeni (Seria 1), CS Tunari – Unirea Slobozia (Seria 2), SR Municipal Brașov – Flacăra Moreni (Seria 3), CS Hunedoara – U Craiova 1948 SA (Seria 4) și Luceafărul Oradea – Minaur Baia Mare și Sănătatea Cluj – Fotbal Comuna Recea (Seria 5).

După desfășurarea primelor cinci etape, liderii celor cinci serii sunt următoarele echipe: Aerostar Bacău (S1, 15 puncte), Unirea Slobozia (S2, 13 puncte), CSM Slatina (S3, 12 puncte), U Craiova 1948 SA (S4, 15 puncte) și Fotbal Comuna Recea (S5, 13 puncte). În afară de CSM Alexandria, care și-a pierdut locul în fața celor de la CSM Slatina, restul echipelor și-au menținut prima poziție.

Liga2.ProSport.ro vă ține la curent, așa cum v-a obișnuit, cu rezultatele, marcatorii și clasamentele celor cinci serii.

Iată programul celor cinci serii:

SERIA 1, etapa 6

vineri, 27 septembrie, ora 17:00
Aerostar Bacău – Sporting Liești    3-1
Stejărel Vișinar (20), Cătălin Vraciu (25), Răzvan Gorovei (70) / Alexandru Stan (90+2)
FC Botoșani 2 – Foresta Suceava    4-1
Marius Filip (19), Nikita Kolesovs (66), Alexandru Longher (79), Adrian Chică-Roșă (80) / Dudu Drugă (56 – pen.)
Ozana Târgu Neamț – Universitatea Dunărea de Jos Galați     1-1
Eusebiu Mercas(53) / Andrei Bădilaș (45)

sâmbătă, 28 septembrie, ora 16:00
CSM Focșani – Hușana Huși     2-0
Ciprian Petre (34 – pen., 61 – pen.)

sâmbătă, 28 septembrie, ora 17:00
KSE Târgu Secuiesc – Bucovina Rădăuți    0-1
Daniel Păiuș (36)
Știința Miroslava – CSM Bacău    4-0
Vlăduț Mocanu (2, 68), Eduard Sandu (5, 77)
CSM Ceahlăul Piatra Neamț – CSM Pașcani     7-1
Vasile Petra (12), Yoann Fellrath (33), Arsène Luboya (59), Răzvan Pîntea (75), Robert Vasile (80, 88), Modibo Keita (83) / Bogdan Văcaru (44)

sâmbătă, 28 septembrie, ora 18:00
SC Oțelul Galați – Șomuz Fălticeni     3-0
Marius Matei (32), Andrei Munteanu (61), Mădălin Grădinaru (86)

Vezi CLASAMENTUL Seriei I

SERIA 2, etapa 6

vineri, 27 septembrie, ora 17:00
Dacia Unirea Brăila – Înainte Modelu     2-3
Alexandru Duțu (84), Brice Goupy (88) / Florin Bratu (15), Florin Florea (51), Daniel Gheorghe (57)

sâmbătă, 28 septembrie, ora 17:00
CS Tunari – Unirea Slobozia    3-3
Alexandru Neculai (11, 14), Gabriel Teodorescu (90+1) / Bogdan Danciu (12), Florinel Ibrian (50 – pen.), Alexandru Dinu (53)
CS Afumați – Axiopolis Sport Cernavodă    8-0
Cosmin Hristu (15 – aut.), Mugurel Dedu (23, 63), Cătălin Măgureanu (31, 88), Răzvan Avram (37), Ionuț Neamțu (70), Cătălin Grosu (84)
Agricola Borcea – CS Făurei    2-1
Robert Dumitru (24), Cosmin Mihai (86) / Dan Percă (90+2)
CS Medgidia – SC Popești Leordeni   0-0
Viitorul Ianca – Podeidon Limanu-2 Mai    2-0

Marius Dima (53), Dragoș Mucuță (89)
Metalul Buzău – Mostiștea Ulmu    0-0
Recolta Gheorghe Doja – FCSB 2     1-2

Vlăduț Popescu (24) / Alexandru Enache (42), Alexandru Arnold (89)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a II-a

SERIA 3, etapa 6

vineri, 27 septembrie, ora 17:00
AFC Astra 2 – Universitatea Craiova 2    0-1
Robert Petre (61)
CSM Alexandria – FC Voluntari 2     4-2
Viorel Vîlcică (45, 73 – pen.), Marius Terci (50), Leonid Gherase (82) / Vasile Mihai (63 – pen., 67)

sâmbătă, 28 septembrie, ora 17:00
Progresul Spartac – Olimpic Cetate Râșnov    4-1
Ciprian Stanciu (18), Ionuț Tudorache (56, 78), Mircea Donca (83) / Flavius Staicu (37)
Sporting Roșiori – Unirea Bascov    1-1
Hahmed Racho (32) / Adrian Iamandi (63 – pen.)
Tractorul Cetate – CS Balotești    3-1
Marian Coca (42, 68), Titu Cârstea (90+7 – pen.) / Alexandru Tîrnăcop (82)
SR Municipal Brașov – Flacăra Moreni    0-1
Claudiu Niculăescu (33)
FC Pucioasa – CSM Slatina    0-0
CS Blejoi – Vedița Colonești     0-2

Cătălin Doman (8, 19)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a III-a

SERIA 4, etapa 6

vineri, 27 septembrie, ora 17:00
ACS Poli Timișoara – Flacăra Horezu    2-0
Nafi Iseini (36), Remi Ochea (67)
LPS Cetate Deva – Gilortul Târgu Cărbunești    2-0
Ionuț Bogdanovici(19), Marius Lupu (22)
Crișul Chișineu Criș – Șoimii Lipova    1-0
Sergiu Sabău (20)
CSC Dumbrăvița – CSC Ghiroda și Giarmata Vii     1-0
Dorin Codrea (85)

sâmbătă, 28 septembrie, ora 17:00
Gloria Lunca Teuz Cermei – ACSO Filiași    1-1
Petru Bulza (63) / Claudiu Ghighilicea (41)
Fortuna Becicherecu Mic – Național Sebiș    1-1
Eduard Soare (16) / Paul Chiș-Toie (64 – pen.)
Progresul Pecica – Viitorul Dăești     5-2
Bogdan Bozian (1, 67), Dan Puie (12, 64), Viorel Gabor (59) / George Neacșu (43), Andrei Dima (45)

duminică, 29 septembrie, ora 11:00
CS Hunedoara – U Craiova 1948 SA         2-4
Andrei Vasinc (65), Robert Cristian (84 – pen.) / Robert Răducanu (12), Alexandru Raicea (51), Claudiu Bălan (54), Costinel Gugu (67)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a IV-a

SERIA 5, etapa 6

vineri, 27 septembrie, ora 17:00
AFC Odorheiu Secuiesc – Metalurgistul Cugir    2-0
Horia Crișan (40), Apor Györgydeák (85)
Viitorul Șelimbăr – CSC Sânmartin     3-1
Alexandru Curtean (72, 77), Paul Hodea (90+1) / Sergiu Pop (84 – pen.)

sâmbătă, 28 septembrie, ora 14:00
Unirea Dej – Industria Galda     3-1
Bogdan Pop (12 – pen.), Andrei Pop (48), Daniel Chifu (86) / Vlad Truță (90)

sâmbătă, 28 septembrie, ora 17:00
Luceafărul Oradea – Minaur Baia Mare    1-0
George Paraschiv (31)
Unirea 1924 – Sticla Arieșul Turda    1-1
Răzvan Fetița (53) / Bogdan Varodi (7)
SCM Zalău – CFR Cluj 2    3-2
Raul Vitan (29), Cristian Călin (43), Arnold Neuers (47) / Mihai Gâdea (49), Marius Sinedru (86)
Unu Fotbal Club Gloria – Avântul Reghin     1-1
Marius Curtuiuș (30) / Vlad Bujor (59)

luni, 30 septembrie, ora 17:00
Sănătatea Cluj – Fotbal Comuna Recea         0-1
Alex Oltean (13)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a V-a

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 30 Sep. 2019, 19:03 Actualizat: 14 Oct. 2019, 17:43 Rezultate
Pe aceeași temă