Liga 3, etapa 8, rezultate și marcatori | Aerostar defilează, Ceahlăul a umilit Foresta. Slobozia își ia avans, Brăila bate echipa lui Nicoliță, iar „FC U” Craiova trece greu de Deva

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 12 Oct. 2019, 16:56 Actualizat: 18 Oct. 2019, 14:38 Rezultate
Liga 3, etapa 8, rezultate și marcatori |  Aerostar defilează, Ceahlăul a umilit Foresta. Slobozia își ia avans, Brăila bate echipa lui Nicoliță, iar „FC U” Craiova trece greu de Deva

Etapa a 8-a a Ligii 3 începe astăzi, de la ora 15:00, și se încheie mâine seară, aproape de ora 17:00, iar toate rezultatele și marcatorii, dar și clasamentele celor cinci serii vor putea fi văzute doar aici, pe Liga2.ro.

Vineri, de la ora 15:00, se dispută 17 meciuri din totalul de 40, câte au loc în toate cele cinci serii formate fiecare din câte 16 echipe. Alte 22 de partide se fost desfășura sâmbătă, în același interval orar, iar ultimul joc e programat de la ora 17:00, la Galați, între SC Oțelul și Sporting Liești. 

Aerostar Bacău, singura echipă cu punctaj maxim

Înaintea desfășurării etapei a 8-a, o singură echipă se mențin cu punctaj maxim: Aerostar Bacău, din Seria 1. Moldovenii au rămas singuri, după ce U Craiova 1948 SA (Seria 4) a remizat weekendul trecut, pe teren propriu, cu Gloria Lunca Teuz Cermei (scor 1-1).

Pe lângă Aerostar, sunt și alte câteva echipe ce se pot lăuda că, în acest moment, sunt invincibile: Unirea Slobozia (Seria 2), U Craiova 1948 SA și Fortuna Becicherecu Mic (ambele din Seria 4), Fotbal Comuna Recea și Viitorul Șelimbăr (ambele din Seria 5). Față de runda trecută, a ieșit din schemă echipa din Seria 2 CS Afumați, învinsă în derby-ul cu Unirea Slobozia (scor 1-2).

În această etapă, cele mai interesante meciuri sunt: CSM Ceahlăul Piatra Neamț – Foresta Suceava (Seria 1), Dacia Unirea Brăila – CS Făurei și CS Tunari – CS Afumați (ambele din Seria 2), Vedița Colonești – CSM Slatina (Seria 4) și Unirea 1924 – Metalurgistul Cugir (Seria 5).

După desfășurarea primelor șapte etape, liderii celor cinci serii sunt următoarele echipe: Aerostar Bacău (S1, 21 puncte), Unirea Slobozia (S2, 17 puncte), CSM Slatina (S3, 16 puncte), U Craiova 1948 SA (S4, 19 puncte) și Luceafărul Oradea (S5, 18 puncte). Aerostar, Slatina și Craiova și-au menținut poziția, în timp ce Afumați și Recea au pierdut-o în favoarea celor de la Slobozia, respectiv Luceafărul.

Liga2.ProSport.ro vă ține la curent, așa cum v-a obișnuit, cu rezultatele, marcatorii și clasamentele celor cinci serii.

Iată programul celor cinci serii:

SERIA 1, etapa 8

vineri, 11 octombrie, ora 15:00
Aerostar Bacău – KSE Târgu Secuiesc     5-0
Horia Ilie (5), Răzvan Gorovei (30), Cătălin Vraciu (41 – penalty, 45), Cristian Copoț-Barb (90)
FC Botoșani 2 – CSM Bacău     1-1
Adrian Chică Roșă (34) / Răzvan Istrate (67)
Ozana Târgu Neamț – Hușana Huși     2-0
Alexandru Iulian Zaharia (54), Robert Asavoaei (81)

sâmbătă, 12 octombrie, ora 15:00
Știința Miroslava – Bucovina Rădăuți     1-1
Eduard Sandu (79 – penalty) / Iosif Netbai (37)
CSM Focșani – Șomuz Fălticeni     2-2
Bogdan Panaite (36), Ciprian Petre (90+4 – penalty) / Andrei Mateiciuc (45), Eduard Julei (76)
CSM Ceahlăul Piatra Neamț – Foresta Suceava     5-1
Frank Mbarga (2 – penalty), Ovidiu Toma (49), Bourama Fomba (58), Arsene Luboya (78, 88) / Dudu Drugă (33 – penalty)
CSM Pașcani – Universitatea Dunărea de Jos Galați     1-4
Denis Iftimie (63) / Octavian Moise (44, 70), Alexandru Isvoranu (71), Gheorghiță Țuiu (77)

sâmbătă, 12 octombrie, ora 17:00
SC Oțelul Galați – Sporting Liești     0-0

Vezi CLASAMENTUL Seriei I

SERIA 2, etapa 8

vineri, 11 octombrie, ora 15:00
Dacia Unirea Brăila – CS Făurei     1-0
Rareș Cristea (63)
Metalul Buzău – Înainte Modelu     0-1
Florin Florea (26)
FCSB 2 – Mostiștea Ulmu    1-2
Adrian Niță (42) / Alexandru Gheorghe (5), Alexandru Caragea (86)

sâmbătă, 12 octombrie, ora 15:00
CS Tunari – CS Afumați     1-1
Mihai Adăscăliței (72) / Mugurel Dedu (40)
Agricola Borcea – Unirea Slobozia     0-3
Nicolae Hertu (77), Gabriel Lazăr (87), Mihăiță Năstase (90+1)
CS Medgidia – Axiopolis Sport Cernavodă     4-1
Gheorghe Dumitru (1), Georgian Păun (13, 86), Daniel Dogaru (80) / Lautaro Franco (25)
Viitorul Ianca – SC Popești Leordeni     1-0
Marius Dima (90+1)
Recolta Gheorghe Doja – Podeidon Limanu-2 Mai    1-3
Alexandru Herea (33) / Cezar Beșleagă (23), Robert Pîslaru (75), Adrian Moga (90)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a II-a

SERIA 3, etapa 8

vineri, 11 octombrie, ora 15:00
AFC Astra 2 – Unirea Bascov    3-3
Dragoș Gheorghe (54), Gabriel Șerban (61 – penalty), Mihai Ene (69) / Sebastian Ivan (45, 90+2), Eduard Neacșu (70)
CSM Alexandria – CS Balotești    3-1
Cătălin Desculțu (23), Sabin Iakabfi (54), Leonid Gherase (61) / Marian Greblă (88 – penalty)

sâmbătă, 12 octombrie, ora 15:00
Progresul Spartac – Sporting Roșiori    4-1
Ciprian Stanciu (8 – penalty), Mircea Donca (32, 80), Petruț Vlad (55) / Alin Roman (1)
Tractorul Cetate – Olimpic Cetate Râșnov     3-0
Dorian Vasilică (16, 70 – penalty), Andrei Sărăcin (82)
SR Municipal Brașov – Universitatea Craiova 2     1-1
Adrian Stoian (87) / Ionuț Popescu (30 – penalty)
FC Pucioasa – FC Voluntari 2     2-3
Andrei Marmandiu (36), Vlăduț Parghel (87) / Gregory Saimour (80), Vasile Mihai (83, 90+1)
CS Blejoi – Flacăra Moreni     4-0
Cosmin Lambru (18, 36), Vlad Badea (88), Rareș Dogaru (90)
Vedița Colonești – CSM Slatina     1-1
Ciprian Negoiță (25) / Marian Vlada (87)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a III-a

SERIA 4, etapa 8

vineri, 11 octombrie, ora 15:00
ACS Poli Timișoara – CS Hunedoara     2-1
Lucian Oprea (77), Sebastian Velcotă (86 – penalty) / Erwin Bloj (70)
LPS Cetate Deva – U Craiova 1948 SA     0-1
Marian Stoenac (18)
CSC Dumbrăvița – Național Sebiș     3-1
Laurențiu Telescu (13), Andrei Făgărășanu (38), Răzvan Morariu (39) / Florin Chitaș (84 – penalty)
CSC Ghiroda și Giarmata Vii – Viitorul Dăești     2-4
Alexandru Baranyi (33), Petrișor Jichici (51) / Bogdan Lăzărescu (12), Goerge Neacșu (66, 72), Florin Costea (87)

sâmbătă, 12 octombrie, ora 15:00
Gloria Lunca Teuz Cermei – Flacăra Horezu     1-1
Bogdan Burlă (8 – penalty) / Cristian Munteanu (80)
Crișul Chișineu Criș – ACSO Filiași     2-0
Angelo Cocian (17), Marian Codrea (88)
Fortuna Becicherecu Mic – Gilortul Târgu Cărbunești   3-0
Andrei Hodiș (35), Răzvan Cluci (77), Joseph Anagor (90+1)
Progresul Pecica – Șoimii Lipova    1-2
Roland Wild (31) / Andrei Sulea (23), Denis Rusu (85)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a IV-a

SERIA 5, etapa 8

vineri, 11 octombrie, ora 15:00
Unirea Dej – Luceafărul Oradea     2-1
Florin Blaj (88), Mihai Onicaș (90) / Mihai Maxin (67)
AFC Odorheiu Secuiesc – Industria Galda     1-3
Cosmin Stăncuțu (22) / Silviu Mureșan (3, 64), Alecu Cioară (88)
Sănătatea Cluj – Minaur Baia Mare     2-0
Adrian Mar (39), Dan Roman (46)
Viitorul Șelimbăr – Sticla Arieșul Turda     1-1
Cătălin Tineiu (20) / Alexandru Savu (81)
Avântul Reghin – CSC Sânmartin    0-1
Alexandru Sorian (22)

sâmbătă, 12 octombrie, ora 15:00
Unirea 1924 – Metalurgistul Cugir     1-1
Ionuț Frăsineanu (25) / Alin Șuteu (90)
SCM Zalău – Fotbal Comuna Recea     0-0
Unu Fotbal Club Gloria – CFR Cluj 2    3-2

Rareș Bălan (50 – autogol), Adrian Nalați (82, 90) / Ionuț Derbac (41 – penalty), Sebastian Mailat (85 – penalty)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a V-a

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 12 Oct. 2019, 16:56 Actualizat: 18 Oct. 2019, 14:38 Rezultate
Pe aceeași temă