SCM Pitești a promovat matematic. Ripensia a defilat cu Deva, Dennis Man a reușit o nouă „dublă” pentru FCSB II. Rezultatele și marcatorii etapelor 20 și 23

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 14 Apr. 2017, 20:43 Actualizat: 19 Apr. 2017, 13:22 Rezultate
SCM Pitești a promovat matematic. Ripensia a defilat cu Deva, Dennis Man a reușit o nouă „dublă” pentru FCSB II.  Rezultatele și marcatorii etapelor 20 și 23

Etapa de Liga a 3-a de la finalul acestei săptămâni a fost programată să aibă loc doar astăzi, vineri, nu și sâmbătă, așa cum se întâmplă de obicei, datorită sărbătorii Paștelui. Majoritatea meciurilor rundei a 20-a pentru seriile 2 și 4 și a 23-a pentru seriile 1, 3 și 5 vor începe de la ora 17:00, mai puțin jocul Petrolistul Boldești – Dinamo București II, din Seria a 2-a, care începe la ora 15:00. În rest, Axiopolis Sport Cernavodă va câștiga la „masa verde”, 3-0, întâlnirea cu Arsenal Malu, deoarece echipa giurgiuveană s-a retras din campionat în pauza de iarnă, în timp ce Atletico Vaslui (S1), ACS Șirineasa (S3) și Unirea Jucu (S5) vor sta, fiindcă nu au adversari în această etapă.

Din această etapă vom contoriza al doilea abandon în acest sezon. După Arsenal Malu, FC Bistrița (Seria 5) spune pas competiției din cauza problemelor financiare. Gruparea din Bistrița-Năsăud nu și-a achitat baremul de arbitraj de la ultimul meci de acasă, cel cu Gaz Metan Mediaș II, astfel că nu a fost programată în această rundă, cu ASA Târgu Mureș II. Iar cum este la a doua abatere, după ce la meciul din etapa a 13-a, din deplasarea de la Cugir, cu Metalurgistul, nu s-a prezentat și a pierdut jocul la „masa verde”, FC Bistrița va fi exclusă din campionat și va pierde toate jocurile din retur cu 0-3, inclusiv pe cele șapte pe care le-a disputat până acum și din care oricum nu a luat niciun punct.

Printre cele mai interesante jocuri pe serii din acest final de săptămână se numără:

Seria 1: Știința Miroslava (locul 3) – Aerostar Bacău (locul 4) și AFC Hărman (locul 1) – Olimpic Cetate Râșnov (locul 9);
Seria 2: Viitorul Domnești (locul 4) – Metaloglobus București (locul 1) și CS Tunari (locul 3) – Delta Dobrogea Tulcea (locul 7);
Seria 3: Atletic Bradu (locul 3) – SCM Pitești (locul 1) și FC Voluntari II (locul 2) – FC FCSB II (locul 11);
Seria 4: Ripensia Timișoara (locul 4) – CNS Cetate Deva (locul 5);
Seria 5: Metalurgistul Cugir (locul 2) – Sănătatea Cluj (locul 5) și Avântul Reghin (locul 8) – AFC Hermannstadt (locul 1).

Înaintea desfășurării acestei runde, liderii celor cinci serii sunt: AFC Hărman (S1 – 46 pct.), Metaloglobus București (S2 – 48 pct.), SCM Pitești (S3 – 53 pct.), Industria Galda (S4 – 38 pct.) și AFC Hermannstadt (S5 – 50 pct.).

Liga2.ro vă ține la curent, așa cum v-a obișnuit cu rezultatele, marcatorii și clasamentele tuturor partidelor din cele cinci serii.

Iată programul celor cinci serii:

SERIA I, etapa 23

14 aprilie, ora 17:00
CSM Roman – SC Bacău    0-3
Bogdan Miron (45 – pen), Gabriel Boghian (81), Radu Sascău (84)
Știința Miroslava – Aerostar Bacău   1-0
Andu Moisi (90)
CSM Pașcani – Sporting Liești   1-1
Mihai Macovei (79) / Ștefan Adamache (47)
AFC Hărman – Olimpic Cetate Râșnov    1-0
Mugurel Buga (54)
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – Sportul Chiscani    3-0
Barna Bajko (23 – pen., 68), Norbert Nagy (87)
AFC Odorheiu Secuiesc – Metalosport Galați    1-0
Rajmond Balint (85)
Avântul Valea Mărului – Olimpia Râmnicu Sărat  1-0
Ionuț Cristian (29)
Atletico Vaslui stă.

Vezi CLASAMENTUL Seriei I

SERIA II, etapa 20

14 aprilie, ora 15:00
Petrolistul Boldești – Dinamo București II     1-0
Cătălin Ionescu (9)
14 aprilie, ora 17:00
Viitorul Domnești – Metaloglobus București    0-1
Ștefan Stîngă (16)
CS Tunari – Delta Dobrogea Tulcea    2-0
Alexandru Burlacu (62), Gabriel Braga (65)
AFC Astra II – Înainte Modelu    3-1
Valentin Gheorghe (16), Marius Șumudică jr. (74 – pen.), Mădălin Răileanu (76) / Victor Petre (46)
Viitorul Constanța II – SC Popești Leordeni    4-0
Cristian Ene (8, 28), Alexandru Cicâldău (11, 35)
Unirea Slobozia – CSM Oltenița    3-1
Adrian Răduca (1), Mihai Adăscăliței (42), Marc Khalil (90) / Adrian Grigore (41)
Arsenal Malu – Axiopolis Sport Cernavodă     0-3
Echipa Arsenal Malu s-a retras din campionat în pauza de iarnă și va pierde la „masa verde” toate meciurile din retur.

Vezi CLASAMENTUL Seriei a II-a

SERIA III, etapa 23

14 aprilie, ora 17:00
Urban Titu – Concordia Chiajna II    1-1
Andrei Truță (8) / Alin Răsdan (76)
Atletic Bradu – SCM Pitești    1-3
Radu Păvăluță (81) / Daniel Șerbănică (12), Robert Grecu (20 – pen.), David Andrei (55)
CS Mioveni II – FC Aninoasa    2-2
Victor Mazilu (7), Ionuț Burnea (28) / Alin Ștefan (14), Sorin Pahonțu (44)
FC Voluntari II – FC FCSB II    1-3
Viorel Lică (85) / Dennis Man (10, 90), Vlad Mihalcea (45+1 – pen.)
Flacăra Moreni – FCM Alexandria    2-1
Andrei Iliescu (13), Eduard Guță (47) / Liviu Floricel (23 – pen.)
Sporting Rosiori – CS Podari   3-0
Oaspeții nu s-au prezentat fiindcă jucătorii nu și-au primit salariile.
ACSO Filiași – CS U Craiova II    1-1
Nicușor Neacșu (90+2) / Alexandru Popescu (27)
ACS Șirineasa stă.

Vezi CLASAMENTUL Seriei a III-a

SERIA IV, etapa 20

14 aprilie, ora 17:00
ACS Poli Timișoara II – Millenium Giarmata    1-2
Alexandru Lazăr (41) / Claudiu Ghighilicea (30), Ifeanyi Anagor (52)
Pandurii Târgu Jiu II – Industria Galda    1-1
Roberto Dumitru (71) / Valentin Trancău (89 – autogol)
Național Sebiș – Nuova Mama Mia Becicherecu Mic    4-1
Dragoș Săulescu (11), Flavius Tulcan (18), Angelo Iuga (59), Gelu Velici (82) / Ionuț Miculete (74)
Performanța Ighiu – Unirea 1924 Alba Iulia    2-2
Cătălin Tineiu (5, 38) / Andrei David (37), Sebastian Culda (77)
CSM Lugoj – Gloria Lunca Teuz Cermei    1-0
Sergiu Precupanu (50)
Ripensia Timișoara – CNS Cetate Deva    4-1
Florin Nanu (10), Ndiaye Mediop (43, 80), Andrei Dumiter (63) / Iulian Tecsi (19)
CSM Școlar Reșița – UTA Bătrâna Doamnă II     1-0
George Beloescu (55)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a IV-a

SERIA V, etapa 23

14 aprilie, ora 17:00
CS Oșorhei – ACS Comuna Recea    2-3
Sergiu Ban (4 – pen.), Andrei Gal (55) / Alin Cuc (36, 74), Bogdan Pașca (80)
Metalurgistul Cugir – Sănătatea Cluj    2-0
Adrian Radu (6), Andrei Tăban (75)
CS Iernut – FC Zalău    2-0
Andrei Balea (45), Tihamer Kovacs (62)
Avântul Reghin – AFC Hermannstadt    0-2
Adrian Cîrstean (59), Petrișor Petrescu (82)
Viitorul Ulmeni – Gaz Metan Mediaș II    0-0
Unirea Dej – Recolta Dorolț    6-1

Alexandru Blaj (7), Szabolcs Kovacs (32), Stephane Ferhaoui (46), Antoniu Giurgean (59), Andrei Suciu (66), Florin Blaj (82) / Andrei Mureșan (62)
FC Bistrița – ASA Târgu Mureș II     0-3
FC Bistrița nu a fost programată, deoarece nu și-a plătit baremul arbitrilor de la ultimul meci desfășurat pe teren propriu.
Unirea Jucu stă.

Vezi CLASAMENTUL Seriei a V-a

 
Autor: Marius ANGHEL Publicat: 14 Apr. 2017, 20:43 Actualizat: 19 Apr. 2017, 13:22 Rezultate
Pe aceeași temă