Rezultatele și marcatorii etapei a 25-a. FCM Baia Mare și UTA BD au promovat în Liga 2, Miroslava a pierdut acasă și are meci decisiv la Pojorâta

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 23 May. 2015, 20:45 Actualizat: 25 May. 2015, 13:04 Rezultate

Două etape au mai rămas de disputat din actualul sezon al Ligii 3 și, înaintea meciurilor de astăzi, știm doar o campioană din cinci. Chindia Târgoviște a câștigat matematic Seria a III-a și a promovat în Liga 2. În cea de-a 25-a a rundă a sezonului, care se desfășoară vineri și sâmbătă, începând cu ora 18:00, putem afla încă trei nou-promovate.

Seria I, a IV-a și a V-a își pot afla campioanele cu o rundă înainte de finalul sezonului. Știința Miroslava are nevoie de o victorie acasă cu Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, UTA Bătrâna Doamnă promovează matematic cu un egal la Nuova Mama Mia Becicherecu Mic, principala contracandidată, iar FCM Baia Mare e în Liga 2 cu un egal pe teren propriu cu Industria Galda.

Cea mai aprinsă luptă rămâne în Seria a II-a, acolo unde Dunărea Călărași și Juventus București sunt despărțite de un singur punct și pot menține suspansul până în ultima rundă dacă vor câștiga meciurile din acest weekend. Cele două echipe au făcut din nou rocada etapa trecută în fruntea clasamentului după ce Juventus n-a profitat de avantajul imens dat de retragerea Viitorului Axintele și a remizat doar 0-0 la Înainte Modelu.


 

Pentru accederea în Liga 2 se bat următoarele echipe:

– în Seria I: Știința Miroslava (49 pct.) și Bucovina Pojorâta (45 pct.)
– în Seria II: Dunărea Călărași (56 pct.) și Juventus București (55 pct.)
– în Seria III: Chindia Târgoviște (56 pct.) a promovat matematic.
– în Seria IV: UTA Bătrâna Doamnă (52 pct.) și Nuova Mama Mia Becicherecu Mic (48 pct.)
– în Seria V: FCM Baia Mare (54 pct.) și Metalurgistul Cugir (49 pct.)


 

Altfel, în acest weekend vor sta șase echipe, iar celor care le-a venit rândul acum sunt Ceahlăul II Piatra Neamț și Cetatea Târgu Neamț (ambele din S1), Dinamo II București și Metalosport Galați (ambele din S2), FC Hunedoara și Millenium Giarmata (ambele din S4). Dinamo II, Metalosport și FC Hunedoara vor câștiga totuși la „masa verde”, deoarece Viitorul Axintele cu trei etape înainte de finalul sezonului, Oțelul II s-a retras în iarnă, iar Minerul Mehedinți a fost exclusă pentru că nu s-a prezentat la două jocuri.

În acest weekend am putem înregistra încă un abandon. Runda trecută, FC Zagon nu s-a prezentat la meciul de la CSM Pașcani și gruparea din Covasna nu mai poate face nicio astfel de faptă, altfel urmând a fi exclusă din campionat. Zagonul ar trebui să joace sâmbătă, de la ora 18:00, pe teren propriu, cu Petrotub Roman.

Liga2.ro vă ține la curent, așa cum v-a obișnuit cu rezultatele, marcatorii și clasamentele tuturor partidelor din cele șase serii.

Iată programul celor cinci serii:

SERIA I

Bucovina Rădăuți – Bucovina Pojorâta   0-3
Buhăceanu (26 – pen., 72, 81)
Aerostar Bacău – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc    3-1
R. Gheorghe (11, 32), Tismănaru (69) / Bajko (80)
Sporting Liești – CSM Pașcani   2-3
Dorojan (20, 77 – pen.) / Toader (10), Nemțanu (74, 90)
FC Zagon – SCM Petrotub Roman   0-1
Petrila (60)
Știința Miroslava – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe   1-2
I. Coman (90 – autogol) / I. Coman (57), Veress (90+4) 
Ceahlăul II Piatra Neamț și Cetatea Târgu Neamț stau.

VEZI clasamentul Seriei a I-a

SERIA II

Metaloglobus București – Înainte Modelu    3-1
Ghenovici (7, 63), Potecea (54) / M. Șerban (13)
Gloria Popești Leordeni – CS Tunari      3-3
Ad. Cristea (33 – pen.), Lalciu (44, 80) / E. Vlad (10), Cr. Panait (20), I. Mocanu (31)
Callatis 2012 Mangalia – Delta Dobrogea Tulcea     4-2
R. Mihalache (15), L. Alexandru (68), A. Talașman (78), Fl. Vărzaru (84) / E. Amet (18), Chelaru (28)
Juventus București – Viitorul Domnești    2-0   
I. Baniță (43 – aut.), E. Nica (55)
Viitorul Axintele – Dinamo II București  0-3
Viitorul Axintele s-a retras din campionat și pierde meciurile returului la „masa verde”.
Metalosport Galați – Oțelul II Galați      3-0
Oțelul II s-a retras în această iarnă și pierde meciurile returului la „masa verde”.
AFC Dunărea 2005 Călărași – Voința Snagov     6-2
Val. Alexandru (10, 27, 50, 60), Kanda (21), M. Ștefan (45) / D. Florea (65), Fl. Vlad (68)

VEZI clasamentul Seriei a II-a

SERIA III

SCM Argeș Pitești – Concordia II Chiajna   1-2
Voinescu (82) / Ciumacenco (15), Pencea (64 – pen.)
Atletic Bradu – Sporting Roșiori    3-0
M. Cârstea (60), C. Șerban (76), A. Tănase (90)
CS Afumați – CS Ștefănești         4-0
Vlada (55), Funieru (69), M. Ionică (78), M. Muscă (85)  
ACS Urban Titu – Inter Clinceni                  1-3
Corbu (76) / A. Popa (4), Cr. Păun (72 – pen.), Fl. Budeanu (86)
CS Vișina Nouă – AFC Astra II   3-1
Dumbravă (11), I. Dinu (40), Fl. Stancu (75) / Jipa (35)
CS Podari – CN Dinicu Golescu Câmpulung   3-0
C. Răduț (40), Surugiu (58), I. Șerban (85)
FCM Târgoviște – Chindia Târgoviște      1-0
Mihăilă (49)

Chindia Târgoviște a promovat matematic în Liga 2 în etapa a 24-a

VEZI clasamentul Seriei a III-a

SERIA IV

Pandurii II Târgu Jiu – Național Sebiș   0-6
Călin (14), Poiană (35), Apostol (49), I. Radu (74), Neacșu (83), Digbeu (87 – pen.)
ACSVM Craiova – ACSO Filiași      0-0
Nuova Mama Mia Becicherecu Mic – UTA Bătrâna Doamnă   0-0
Vulturii Lugoj – Știința Turceni      2-1

Vânătu (57 – pen.), Precupanu (90+3) / Slavu (66)
FC Hunedoara – Minerul Mehedinți     3-0
Mehedințenii nu s-au prezentat la primele două etape din retur și au fost excluși din campionat, meciurile returului fiind pierdute la „masa verde”.
CS Ineu – Minerul Motru   1-1
Georgiu (65) / Schinteie (13)
Millenium Giarmata stă.

UTA Bătrâna Doamnă a promovat matematic în Liga 2

VEZI clasamentul Seriei a IV-a

SERIA V

FCM Avântul Reghin – Unirea Dej         2-1
N. Csog (65), Oct. Moldovan (70) / A. Moldovan (17)
Sănătatea Cluj – FC Gloria Progresul   1-0
Gașpar (75)
Metalurgistul Cugir – CSC Sânmartin    4-0
Ad. Cârstean (52, 63, 72 – pen.), Olteanu (90+2)
CS Oșorhei – CSM Sighetu Marmației   1-0
Ov. Popa (56)
FC Zalău – FC Arieșul 1907 Turda        2-1
Roghină (15 – pen.), Kuku (33) / Saucă (10)
FCM Baia Mare – Industria Galda   3-0
D. Bogman (32), V. Pop (57), Vl. Ganea (81)
CS Iernut – Unirea Jucu   1-3
Fekete (80 – pen.) / Mândrușcă (2), Mănăsturean (57), Coc (70 – autogol)
 

FCM Baia Mare a promovat matematic în Liga 2

VEZI clasamentul Seriei a V-a

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 23 May. 2015, 20:45 Actualizat: 25 May. 2015, 13:04 Rezultate
Pe aceeași temă