SCM Gloria Buzău e prima promovată matematic din Liga 3. Csikszereda a făcut scorul rundei și a urcat pe primul loc în Seria 5. Rapid a câștigat „doar” cu 6-0. Rezultatele și marcatorii etapei 25

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 26 Apr. 2019, 22:05 Actualizat: 07 May. 2019, 21:12 Rezultate

Rezultatele și marcatorii etapei a 25-a a Ligii 3:

Seria 1: SCM Gloria Buzău a remizat pe terenul echipei clasate pe locul 2, Bucovina Rădăuți, scor 0-0, și, astfel, a promovat a devenit prima promovată matematic în Liga 2 în acest sezon, cu cinci etape rămase de disputat până la final. Tot în această serie, victorii la scor, cu 5-2, au obținut KSE Târgu Secuiesc și Șomuz Fălticeni, iar Foresta a câștigat derby-ul cu Știința Miroslava.

Seria 2: Rapid a făcut instrucție cu Agricola Borcea, învingând-o cu 6-0, și s-a îndepărtat la cinci puncte de Unirea Slobozia. CS Afumați a trecut cu 2-0 de CS Tunari, iar SC Popești Leordeni a umilit-o pe FCSB 2 cu 5-0, iar Progresul Spartac cu 8-0 pe Sportul Chiscani.

Seria 3: Turris Oltul Turnu Măgurele a câștigat la limită în deplasarea de la Astra 2, cu 1-0, în timp ce U Craiova 1948 SA s-a impus cu 2-1 la Filiași, iar Flacăra Horezu a cedat acasă, 0-2 cu CSM Alexandria. Scorul etapei în această serie a fost înregistrat de Pucioasa, 7-1 cu Viitorul Domnești.

Seria 4: CSM Școlar Reșița a trecut cu 4-3 de CSC Ghiroda și Giarmata Vii și se menține în fruntea clasamentului. Și a doua clasată, Șoimii Lipova a trecut greu de Millenium Giarmata, cu 3-2. Scorul rundei l-a obținut Industria Galda, 5-2 la CSM Lugoj.

Seria 5: AFK Csikszereda a trecut cu 8-0 de Gaz Metan Mediaș 2, a profitat de remiza incredibilă a celor de la Recea pe teren propriu, 4-4 cu AFC Hărman, după ce la pauză aveau 4-0, astfel că Miercurea Ciuc urcă pe primul loc și de distanțează la două puncte de echipa lui Romulus Buia. Nu doar Ciucul a făcut scor în această etapă, ci și ACS Unu Fotbal Gloria (7-1 cu MSE Târgu Mureș) și CFR Cluj 2 (6-1 cu Unirea Tășnad).


 

Meciurile din etape a 25-a a Ligii 3, dinaintea Paștelui, sunt programate să se desfășoare toate astăzi, majoritatea la ora clasică lunii aprilie, 17:00. Șase runde au mai rămas de disputat până la finalul sezonului, iar lupta pentru promovare rămâne deschisă doar în seriile 4 și 5 și putem spune că și în a 2-a. În celelalte două, doar un miracol le va împiedica pe SCM Gloria Buzău (S1) și Turris Oltul Turnu Măgurele (S3) să nu ajungă în Liga 2.

Cu șase etape înainte de finalul campionatului, SCM Gloria are un avans de 16 puncte față de Bucovina Rădăuți, care are și un meci mai puțin disputat. Cele două echipe se întâlnesc chiar astăzi, la Rădăuți, iar dacă buzoienii câștigă sau obțin un egal, se desprind la 19 puncte, respectiv se mențin la 16 și vor promova matematic. Deci, azi, putem consemna prima viitoare divizionară secundă.

În schimb, Turris Oltul are un avans de nouă puncte față de U Craiova 1948 SA și mai trebuie să aștepte puțin pentru a promova matematic.

În rest, Rapid (S2) are două puncte și un meci mai puțin jucat în fața Unirii Slobozia, CSM Școlar Reșița (S4) are un singur punct în fața celor de la Șoimii Lipova, iar ACS Fotbal Comuna Recea (S5) și AFK Csikszereda Miercurea Ciuc sunt la egalitate de puncte, 58, însă maramureșenii au avantajul jocurilor directe.

A zecea etapă a returului începe cu meciul din Seria a 2-a, dintre CS Tunari și CS Afumați, programat de la ora 14:00. iar partida Rapid – Agricola Borcea o urmează imediat, de la ora 16:00. Toate celelalte partide ale rundei, 35 la număr, vor avea loc de la ora 17:00. SC Oțelul Galați (Seria 1) și Unirea Slobozia (Seria 2) vor sta, deoarece CSM Roman și CSO Bragadiru, echipele pe care trebuiau să le întâlnească, au părăsit competiția în tur. În schimb, ACSM Oltenița (Seria 2) profită de abandonul celor de la Delta Dobrogea Tulcea și i-a venit rândul să câștige trei puncte la „masa verde”.

În această etapă, cele mai interesante meciuri sunt: Bucovina Rădăuți – SCM Gloria Buzău, Foresta Suceava – Știința Miroslava (ambele din Seria 1) și Flacăra Horezu – CSM Alexandria (Seria 3).

Înaintea desfășurării etapei a zecea a returului, în fruntea celor cinci serii situația este următoarea: SCM Gloria Buzău (63 pct., S1 / locul 2: Bucovina Rădăuți, 47 pct.), Rapid (57 pct., S2 / locul 2: Unirea Slobozia, 55 pct.), Turris Oltul Turnu Măgurele (56 pct., S3 / locul 2: U Craiova 1948 SA, 47 pct.), CSM Școlar Reșița (50 pct., S4 / locul 2: Șoimii Lipova, 49 pct.) și ACS Fotbal Comuna Recea (58 pct., S5 / locul 2: AFK Csikszereda Miercurea Ciuc, 58 pct.).

Liga2.ro vă ține la curent, așa cum v-a obișnuit, cu rezultatele, marcatorii și clasamentele tuturor partidelor din cele cinci serii.

Iată programul celor cinci serii:

SERIA 1, etapa 25

vineri, 26 aprilie, ora 17:00
Metalul Buzău – CSM Râmnicu Sărat  1-0
Ionuț Radu (10)
KSE Târgu Secuiesc – Sporting Liești  5-2
Zsombor Veress (27, 35, 59), Marius Ștefănescu (40), Kany Szilard (71) / Andrei Mihu (8 – pen.), Ionuț Iancu (42)
Foresta Suceava – Știința Miroslava   3-1
Cornel Căinari (42), Robert Martin (50, 77) / Alexandru Marin (90+2 – pen.)
CSM Focșani – CSM Pașcani   2-0
Ștefan Pădineanu (38), Remus Popa (71)
Șomuz Fălticeni – Sănătatea Darabani   5-2
George Tomescu (1), Lucian Luchian (4, 75, 89), Cătălin Pascal (19) / Adrian Ghiorghiciuc (56), Bogdan Merticariu (57)
FC Botoșani 2 – ACSM Ceahlăul Piatra Neamț  0-2
Vlad Andreș (6), Robert Vasile (66)
Bucovina Rădăuți – SCM Gloria Buzău  0-0
Suporter Club Oțelul Galați
stă.

Vezi CLASAMENTUL Seriei I

SERIA 2, etapa 25

vineri, 26 aprilie, ora 14:00
CS Tunari – CS Afumați  0-2
Daniel Vîrtej (41), Vasile Ștefan (87)

vineri, 26 aprilie, ora 16:00
Fotbal Club Rapid – Agricola Borcea   6-0
Cătălin Hlistei (17, 90+1), Marian Vlada (39), Alin Cârstocea (46), Petre Goge (73), Guilherme Fagundes „Robinho” (84)

vineri, 26 aprilie, ora 17:00
SC Popești Leordeni – FC FCSB 2   5-0
Lucian Neață (9, 22), Robert Constantinescu (28), Toma Vincente (65), Daniel Ciotoianu (80 – pen.)
Progresul Spartac – Sportul Chiscani  8-0
Ionuț Tudorache (6), Ciprian Stanciu (13), Adrian Dorobanțu (35), Cadolar Curt (63), Robert Cazaciuc (65, 87), Andrei Grigore (77), Mircea Donca (90+3)
Axiopolis Sport Cernavodă – CS Făurei  1-0
George Rusu (90+2)
Înainte Modelu – CS Medgidia    2-3
Alexandru Mitu (5), Abel Dobre (11) / Ergut Asan (27, 90+1), Constantin Marian Coman (52)
Delta Dobrogea Tulcea – ACSM Oltenița   0-3
Echipa din Tulcea s-a retras din campionat la finalul turului.
Unirea Slobozia stă.

Vezi CLASAMENTUL Seriei a II-a

SERIA 3, etapa 25

vineri, 26 aprilie, ora 17:00
Viitorul Domnești – FC Pucioasa  1-7
… () / Claudiu Niculăescu (3), Alexandru Iamandache (7, 24), Tiberiu Calofir (10, 20, 83), Vlăduț Parghel (88)
AFC Hermannstadt 2 – Flacăra Moreni   1-3
Andrei Stanciu (56) / Alexandru Oaie (37), Marius Zidăroiu (77 – pen.), Viorel Vârtej (85)
Sporting Roșiori – Atletic Bradu    1-2
Alin Roman (88) / Gheorghe Aria (69), Ioan Fulga (79)
U Craiova 1948 CS 2 – ACS SR Municipal Brașov   2-0
Alexandru Zete (54), Luis Nițu (72 – pen.)
ACSO Filiași – U Craiova 1948 SA    1-2
Mihai Șchiopu (5) / Claudiu Bălan (45), Robert Răducanu (55)
Unirea Bascov – FC Voluntari 2   0-1
Nicolas Dinu (84)
AFC Astra 2 – Turris Oltul Turnu Măgurele   0-1
Mihai Pahonțu (18)
Flacăra Horezu – CSM Alexandria  0-2
Ștefan Covalschi (22 – autogol), Alexandru Câmpanu (50)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a III-a

SERIA 4, etapa 25

vineri, 26 aprilie, ora 17:00
FC Avrig – CNS Cetate Deva  4-2
Marius Cosovanu (30, 80 – pen.), Marian Codrea (35, 71) / … ()
CSM Școlar Reșița – CSC Ghiroda și Giarmata Vii   4-3
Daniel Vădrariu (5 – pen.), Marius Staicu (34), Flavius Vlădia (57), Milorad Banac (79) / Răzvan Ghinescu (35), Sebastian Budur (42 – pen.), Petrișor Jichici (90+2)
Metalurgistul Cugir – Național Sebiș   2-2
Vitinha (14), Adrian Cîrstean (70) / Claudiu Vereș (32), Szabolcs Szekely (36)
Unirea Alba Iulia – CS Ocna Mureș    2-0
Marco De Marco (88), Andrei David (21)
Millenium Giarmata – Șoimii Lipova    2-3
Michel Rosenblum (52 – pen.), Narcis Popan (60) / Kevin Trabalka (17 – pen.), Florin Istrate (25, 31)
CS Hunedoara – ACS Dumbrăvița   2-1
Andrei Vasinc (35, 84) / Florin Nanu (15)
CSM Lugoj – Industria Galda  2-5
Kim Dong-hyun (6), Rafael Hrudei (84 – pen.) / Pavel Gergely (7), Alecu Cioară (10), Ionuț Cioplântă (62), Daniel Lupșan (86), Flaviu Baghiu (88)
Crișul Chișineu Criș – Gloria Lunca Teuz Cermei  2-1
Bogdan Bozian (3), Alin Ciornei (15) / Alexandru Capătă (71)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a IV-a

SERIA 5, etapa 25

vineri, 26 aprilie, ora 17:00
Gaz Metan Mediaș 2 – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc   0-8
Bajko Barna (10, 12, 29, 62, 67), Szilard Mitra (20), Szilard Magyari (34, 43)
ACS Fotbal Comuna Recea – AFC Hărman  4-4
Sergiu Ciocan (10, 37), Romario Rus (22), Dacian Dunca (40) / Marian Constantinescu (52, 72, 78), Emanuel Popa (85)
CFR Cluj 2 – Unirea Tășnad    6-1
Attila Girsik (30, 38), Cătălin Itu (36), Rareș Ispas (45, 54), Claudiu Petrila (50) / Angelo Cocian (79)
CS Iernut – Olimpic Cetate Râșnov  1-3
Solovastru Pop (30) / Alin Damian (25), Șerban Moraru (53), Nicolae Mariean (90+4)
AFC Odorheiu Secuiesc – Avântul Reghin  1-3
Romaric Logon (19) / Adrian Murar (24), Florin Truța (29), Vlad Bujor (52)
Unirea Dej – Sănătatea Cluj    3-1
Andrei Pop (41), Mihai Onicaș (53), Bogdan Pop (75) / Cosmin Tilincă (10)
Minaur Baia Mare – Sticla Arieșul Turda    1-4
Denis Lihet (62) / Valentin Lemnaru (9), Bogdan Varodi (51, 86), Ionescu (77)
ACS Unu Fotbal Gloria – MSE Târgu Mureș  7-1
Ovidiu Stoianof (), Ionuț Dobrea (), Cristian Bucur, Adrian Nalați, Marius Curtuiuș (două), Claudiu Meșter (penalty) / Șanta (50)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a V-a

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 26 Apr. 2019, 22:05 Actualizat: 07 May. 2019, 21:12 Rezultate
Pe aceeași temă